bugün

yönetmeni michael winterbottom olan, sex pistols'un kuruluşunu anlatan film.

edit: da eklemeli belki ne bileyim? anlaşılmamış ki sdkljfklf.
punk kulturu ve muziği hakkında belgesel niteliği taşıyan, muhteşem, eğlenceli film.şiddetle önerilir.

şahitler azaldıkca, olayın önemi artar. sex pistols un konserine sadece 42 kişi gelmişti. isa nın son yemeğinde sadece 13 kişi vardı. arsimed banyoda yalnızdı. şeklinde soylemlerle beni benden almış film
2002 yapımı, Factory records ve tabii ki Joy division, happy mondays, new order gibi grupların doğuşunu müjdeleyen "Manchester era" ve "Hacienda"nın hikayesini anlatan film.

(bkz: her eve lazım)
(bkz: twenty four hours)
tony wilsonı baz alarak ama yine de o'nu kendi hikayesinin ufak bir ayrıntısı olarak görerek, manchester'da ki müzik devrimini, o soğuk sanayi şehrinden çıkan grupları anlatan film.

sex pistolsın kuruluşuyla alakası yoktur, bazı arkadaşlar filmi nasıl seyretmiş anlamadım.
manchester'lılara, hatta oluşan müzikal delilikten sonra madchester'lılara adanmış 80'lerin sonu 90'ların başında manchester'da joy division, happy mondays, new order, the stone roses gibi grupların çıkmasıyla yaşanan müzikal devrimi anlatan ve müzikle ilgiliyim diyen her insanın izlemesi gereken güzel film. ayrıca bunu beğenen insan almost famous ı da sever, metal: a headbanger's journey i de sever, tavsiye.
steve coogan'ın devleştiği, ilginç cameolara yer veren, 60'lardan, 90'lara kadar, gelişen, değişen manchester müziğini anlatan süper film. tony wilson karakteri film boyunca seyirciyle direk diyalog halindedir.

hatta soundtrack albümünün kapağı filmi az çok özetleyen biçimdedir.

görsel
tony wilson ve etrafında dönen manchester müzik dünyasını, eğlence kültürünü anlatan film. buzzcocks, joy division, a certain ratio, durutti column, happy mondays ve new order gibi grupların müzikal hayatlarından bahseder.

aslında tony wilson'ın (steve coogan), "kendi filmimde yan rollerden birine sahibim" lafı konuların genişliğini ve derinliğini anlatmaktadır.
1976 yılında manchester'da sex pistols'un bir konserine katılan tony wilson'ın bu konser sonrasında arkadaşlarıyla birlikte factory records'u kurmalarıyla gelişen olayları anlatıyor film. ben özellikle ian curtis nedeniyle bu filmi çok merak etmiştim. yönetmenliği ise michael winterbottom 'a ait.
michael winterbottom'ın, factory records'un ve tony wilson'ın hikayesini odak alarak şirketin birlikte çalıştığı grupların da hikayelerine kıyıdan köşeden değinen güzel filmi. steve coogan da oyunculuğuyla filmi şenlendirmiştir.
Bok gibi film. Joy division kısmı için izledim, ne ian’ı canlandıran oyuncu ian’a benziyor, ne de oyunculuğu iyi, olay örgüsü desen kopuk... beğenmedim.