bugün

türkiye ve islam ülkeleri hariç, hiç bir ülkede üniversiteler ve bilim adamları nezninde evrim yok sayılmıyor... bu sadece türkiye ve islam üniversitelerinde böyle ki zaten bu ülkeler bilim adamı felanda yetiştirmiyor... eğer siz yabancı bir ünversitede bir konferansa gidip kürsüde evrim yoktur herşey yaratıldığı gibi durmaktadır derseniz, emin olun dinleyicilerin sırıta sırıta salonu terk ettiğini görürsünüz... benim canımı sıkan ise türkiyede, ''bilim, evrimin yalan olduğunu kanıtladı hede höde ! evrim darwinist bir yalandır.'' felan filan tarzı saçmalamalar... kimsenin evrimi reddettiği felan yok rahat olun! biraz dünya akademisyenlerini araştırın yabancı dilden makaleler okuyun dostlar, evrimi ancak türkiyedeki basiretsiz üniversiteler müfredattan çıkarır...
evet evrim yoktur evrimi savunan yobazlar 1830larda kalmış dar kafalılardır. evrimin açılayamadığı yüzlerce olay dururken buna ne bilim denir ne teori. insanları inançsızlaştırıp materyalist sisteme uydurmak için kullanılan bir silahtır. çok şükür ülkemizde evrimci despotizmi kırıldı.
ben 1999 yılında yok saymıştım. teorik olarak 20. yüzyıl oluyor. oh be yırttım çok şükür.
çünkü dinciler bunu kabullenmek istemiyorlar bırakın dincileri, müslümanım diye geçinen kişinin bile evrime inanmaması gerekir. çünkü islam da ilk insanın bugünkü şeklinde adem ile havva olduğu inancı vardır. bırakın islamı diğer ehli kitap inançlarında bile bilim ile din bir yerde mutlaka çelişir. dinimiz bütün deyip sus günah düşünme günah sorgulama günah deyip koyun gibi inanmaya yöneltilen bir toplumdan ne beklersin ki. bakın yanlış anlamayın insan bir şeye inanıyorsa o dinin kitabını peygamberini içeriğini anlayıp inanmalı. dedenin ananın babanın öğrettiği bilgilerle din öğrenilmez. ki onlarda arapça öğretilmiştir. çünkü öyle daha sevaptır. kişinin islamla hiç alakası yok. cuma günleri sağdan soldan bulduğu cümleleri copy-paste yapıp yolluyor. bu karakterler körü körüne inanan insanlardır işte. atalarım buna inanmış deyip o yoldan gider. eyvallah git de sorgulayarak okuyarak öğrenerek git. öyle iki falak la iki nasla. iki de özlü sözle cumaları mesaj atmakla olmuyor bu işler.

geçen enişteme bu evrim konularını anlatıyordum eniştem bana dedi ki çok cahil cahil konuşuyorsun hemen çık bu kafadan dedi. çünkü o öyle görmüş öyle yetiştirilmiş. kendine kurduğu küçük dünyasında yaşıyor. hah benimde bir bok bildiğim yok internetten okuduğum bazı şeyler işte. ama sus tövbe düşünme tövbe diye kapatmıyorum kendimi sorguluyorum, düşünüyorum sadece....
evrim kuramı darwin tarafından temeli atılan ve bilimsel gelişmeler ışığında gelişen bir kuram olarak, bugün modern bilimin olmazsa olmaz bir yol göstericisidir.

bu kadar önemli bir kuramı yok saymak dogmatikliktir. dogmalar 21.yy'da da varlığını sürdürmekte, ancak "it ürür, kervan yürür" misali etkili olamamakta, bilim karşısında hep aynı basit ve temelsiz argümanları tekrarlama zavallılığını sürdürmektedir.

ancak, bizim gibi yobazlığın siyasette hakim olduğu ülkelerde bilimin gerilediği, bilimden uzaklaşıldığı ve karanlığın egemen olmaya çalıştığı görülmektedir. ancak bu durum geçicidir, bilimin ışığı ara sıra söner gibi olsa da, ileride daha da güçlü olarak yanmaya ve yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Akıllı telefon kullanmayan insan işidir. Daha dune kadar 3,5 inçlik telefon kullaniyordum 4,7 inçlige gecis yaptım ulan ne büyük telefon diyodum ki kirdim 5,5 inçlige gecis yaptim. Simdi 4,7 inclik elimde kayboluyor resmen. Ne kadar ufakmis bu diyorum. Alin size iki haftada evrim.
Bu evrim degil diyeni vururum yeminle.
zamanın da orta okulda evlenen kız arkadaşlarım, sakalı olduğu için sınıfa alınmayan sıra arkadaşlarım, ve neslin zamanla küçülmesi buna ihanettir.
benimdir bu. evrime cidden inanmıyorum, akıllı tasarıma da keza.

her iki teori de zamanın çok gerisinde. dünyanın başlangıcı ve şekillenişiyle ilgili sağlam dayanakları yok. varsa da yetersiz. zaten kanıtlanabilir olsalar her şeyden önce teori değil, kanun olmayı başarabilirlerdi.
Almanyada büyüyen bir gurbetci olarak yazara katıldığım ve beni şok eden başlık demek türkiyede bazı üniversitelerde bile evrimi yok sayan akademisyenler hatta profesörler bile var.(teolojiyi okutmayan profesörlerden bahsedliyorsa)
türkiye için böyle bir genelleme yapılamaz..herhangi bir fen-edebiyat fakültesinin biyoloji bölümünde evrimi sonuna kadar savunan hocalar illa ki vardır.hatta inançlı öğrencileriyle zıtlaşacak onu sürekli derste ters köşe yapmaya çalışacak tipler bile vardır.evrime inanıyorum ama şu maymundan gelme ara form olayına değil.azıcık kitap makale okuyan herkes neyden bahsettiğimi anlar. 21.yy da yaşıyoruz sonuçta.
Evrim kuram inin isbati icin ; turlerin birbirine geçiş ara form ornekleri olmalidir. Yani maymun daldan inip direk insan olamayacagina göre , insan olmaya geçiş surecini isbatlayacak yari yari insan fosilleri bulunmali ve bu fosiller mstemstiksel olarak doğal türden daha çok olmalı. Oysa böyle bir örnek bulunamamıştır.
Bu kuram sadece ateist ler için önemli dir. Çünki onlar islam a inanmazlar. Fakat iman etmiş bir insan gibi huzur içinde olsmazlar. Surekli beyinlerinde " ya Allah varsa , ya mahşer varsa" korkusu vicdan larini yer bitirir. Iste sirf Adem ve Havva yi curutmek için , boylece dini yalan cikarmak umuduyla bu kurama sarilirlar.

Ne diyelim denize düşen yilana sarilirmis derler. Ateistler ve materyalist ler gerçekten vicdanlarindan kurtulup net olarak Allah i unuttuklari gün evrim kuraminin çöpe atilma zamani gelmiş demektir. Çünki bu kurami gundemde tutan bilimselligi değil , vicdan azabindan kurtulma , böylece de dinden kurtulmus olma umududur.
tek kelimeyle ifade etmek gerekirse, anlamsızdır.

bilim, belli bir kitlenin hissiyatlarına bağlı olarak geliştirdiklerini sandıkları mantık üzerinden yürümez. "şimdi bizim maymundan geldiğimize mi inanıyosun yani?" sorusuyla da evrimi çürütmüş olmazsınız.

burada ciddi ciddi evrimin çürüdüğünü falan savunanlar olmuş. şaşırmadım gerçi. ülke olarak eğitimde dünyadaki konumumuz göz önüne alınırsa, böyle tiplerin olması gayet normal. bilimden ve felsefeden fersah fersah uzak bir toplumuz maalesef.

bilimde dogmalara yer yoktur. bir olguyu en iyi şekilde açıklayabilmek ve buna bağlı olarak öngörüde bulunabilmek, hipotez geliştirebilmek önemlidir. yani bir bakıma, bilimde kullanışlı bilgilerin kabulü söz konusudur. örneğin suyun belli şartlar altında 100 santigrat derecede kaynadığı bilgisi, kullanışlı bir bilgidir. çünkü siz o şartlar altında (deniz seviyesiydi, bir atm basınçtı falan filan) herhangi saf suyu kaynattığınızda onun 100 santigratta kaynayacağını öngörebilirsiniz. şimdi şu halde birisi çıksa ve "hayır efendim, sen o suyu henüz kaynatmadın. bu suyun kaç derecede kaynayacağı meselesi gaybdır. gaybı da sadece allah bilir" dese bunun ne anlamı olur?

evrim teorisinin artık tamamen yanlışlanabilmesi çok zordur. çünkü biyolojiye dair pek çok temel bilgimiz evrim teorisiyle ilişkilidir. yahu daha en basitinden canlıların sınıflandırılmasını bile evrim teorisine göre yapıyoruz. sadece biyoloji mi? psikolojide ve sosyal psikolojide, sosyolojide dahi pek çok insan davranışı evrimsel süreçle açıklanıyor. yani bu evrim teorisi o kadar kullanışlı ki şu anda, onunla tüm ilişkinizi keserseniz dünyanın küresel bir şekle sahip olmadığını iddia eden ortadoğu toplumları gibi olursunuz tıpkı şu an olduğumuz gibi.

velhasıl, 21. yy da evrimi top yekün yok saymak mümkünse bile anlamsızdır.
Evrimin var olup olmadığını artık tartışmayan bilim dünyasını hiçe saymaktır. Evrim inanılıp inanılmayacak birşey değildir, bilimsel bir gerçektir.

ama evrim teori henüz kanıtlanmadı diyenlere;

teori doğrulu kanıtlanmamış demek değildir aksine doğruluğu kanıtlanmamış bir şey teori olamaz ancak bir hipotez olabilir. Kanunlar daha atomik boyutda olurlar kütle çekim kanunu gibi. Kanunla teori arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Her ikisi de bilimsel gerçektir. Aralarındaki fark kanunlar atomik boyutda şeyleri açıklarken teoriler genellikle çok geniş kapsamlıdır.

Yani kısacası evrime inanmıyorum demek yer çekimine inanmıyorum demekle aynı kefededir.