bugün

Yıllardır söyledik inşaat birincil sektör olmamalı yapısal reformlar yapılmalı, sanayi ve teknolojiye yoğunlaşılmalı diye inatla inşaat ile devam edildi. Sonuç bu.
Zam ve vergi rekorları kırılıyor adeta.
Akp karşıtlarının beter olsunlar bu diğerek

Sana giren banada girdi. tiplemesiyle karşı karşıya kaldığımız durum.
Adam "bokunda boğul Türkiye " dediğinde vatan haini ilan edildi. Demek içi ne kadar temizmiş ki, bedduası tuttu.
Yoktur, TL ile harcama yapıyorsanız.
Temmuz ayında 104 lira olan bebek bezi geçen hafta 144 bugün ise 184 liradan satılıyor.

168 li Prima premium çare 4 numara. Tanesi 1.10 kuruşa geliyor. Yani benim oğlan her sictiginda 1.10 kuruş a denk geliyor.
Yakimda böyle basliklar olacak.
(bkz: bebek bezine siçmis efsane nesil)
Can yakıcı krizdir. Nescafeyi bile 75 kuruş yaptılar. Neyse ki hala 55 kuruşa satan birkaç yer var. Capri sun da 1.25 oldu. Neyse ki onu da 1.10 a buldum. Cimri olmayı gerektiren krizdir. Sade soda nasıl olur da 75 kuruş olur o hala beynimi kemiriyor. ithal mi bu soda dolarla ne alakası var anlamış değilim sodayı da mı amerikadan çekiyoruz.
Birkaç yıl sonra 2018’de başlayıp hâlâ devam eden durum olarak anılacak. Spesifik adlandırmaya gerek yok.
Her gecen gun etkisi artan krizdir.
2001'den daha fecidir. öyle ki direk merkez bankası kurla oynayıp milletin parasını toplamaya başladı.
2019'dan sonrası karanlık iyi günleri görebilecek miyiz bilemiyorum.
Teğet geçmemiş miydi sahi şu ya!
damat efendinin iyice eline yüzüne bulaştırdığı olay.
esnaflarla konuşma fırsatı bulan yazarların durumun vahimiyetini daha iyi kavradığı durumdur. kriz değildir belki kalkışma olabilir.
kriz değil buhran durumudur.

kriz yüksek ihtimal 2019 sonlarına doğru çok ciddi hissedilecektir.
ne krizi canım ya.
yok öyle bişey. kapütülasyon bunlar. manüpülasyon da olabilir.
yerli milli arabamızı yapalım dünyanın anasının avradını falan sigebiliriz.
bize bişey olmaz. koduk mu oturturuz.
hem ekönömik krizler olsa ekmek nasıl alcaz.
yani.
ulan dolar sen kimsin ya?!
3d ekonomik sistemi yarattı hem damad ferhad paşa.
2023 de enfülasyon yüzde tek haneli 3 gibi.
6 oldu o da olumlu.
yirim.
kriz midir manipülasyon mudur bilemem lakin bildiğim bir şey var o da ekonomi böyle giderse bu kriz herkesi vuracak.
Kriz mi var?
Psikolojik olarak rahatsızlıktır o.
bilgisayar parçaları, otomotiv yedek parçası ve bilmum demeyelim, hemen hemen her şey için abi bu daha 3 ay önce x liraydı diyaloğu açmanıza sebebiyet veren krizdir.
yıllardır bu kaa mutlu olmamıştım.
geç bile kalmıştı ama geciktikce de özlemini katlamıştı. hosgeldin ya kriz.

dünyanın en boktan ticaret yapısı turkiye'deydi ve artık kriz ile birlikte bu de-gi-se-cek.

dünyanın en hovarda tuccar-patron-esnafi bizdeydi ve artık bunlar bi-te-cek.

dünyanın en ahlaksız ödeme-vade sistemi bizdeydi ve artık bu da çöktü. kimse kimseyi sermaye olarak kul-la-na-ma-ya-cak.

parası olmayan, işçi olmak istemeyen, yandaş olan, hiçbir becerisi olmayan artık kafasına göre işletme ku-ra-ma-ya-cak.

krizle birlikte merdiven altı üretim bi-te-cek.

krizle birlikte köye goc oranı ar-ta-cak.

herkes bildiği isi ya-pa-cak.

bu kriz inanin bana, işini sevene, kazandığını işçisiyle yiyene, ticaretini hak-hukuk-etik çerçevesinde yurutene, müşterisi ve tedarikcisine saygısı olana çok iyi ge-le-cek...
vatandaş düzeyinde fena hissettiren krizdir.

sadece temel ihtiyaçları içeren 1 haftalık çekirdek aile gıda alışverişi en az 300 lira.

50 lira günlük alışverişte yok hükmünde, en kötü domates 5 lira.

bu millet nasıl geçiniyor asgari ücretli ne yiyor.

2001 krizinden beter durumda düşük gelirli. tabi orta seviye geir grubu şu an için o kadar etkilenmedi. ama onlaarında durum kötü...
Kriz değil güncelleme. Update geldi ülkeye.
yıllardır geldiğini haykırdığım ama hiçbirinizin dinlemediği krizdir. konuyla ilgili ta 2015'te yazmaya başlamıştım:

https://www.uludagsozluk....izi/@sadaeke/&ac=true

2016'da da anlattım:

krizsiz üklemizde ! açık satışlara sınırlama getirilir 1 eylülden beri.

televizyon 3 taksit

telefon 6 taksit

diğer satışlar maksimum 12 taksit.

dolar bahane eden herkes her bir boka da zam getirdi.

dolayısıyla almayın diyorlar yen işeyler. dış alımı nasıl durduracaklarını şaşırdılar.