bugün

yine açlık sınırından düşük olacak olan ücret.
Enflasyonun %13 oldugu ulkede minimum 1586 lira olmalidir.

Ha burasi turkiye, kimse bunlari sallamaz o ayri.
Sadece elektriğe gelecek olan güncelleme üzerinden hesap yapalım 2018 için 8.8 öngörülüyor ya verildi emin değilim.

1404x8.8/100 = 123 tl.

Mantıken alım gücünün sadece elektirk zammına göre eşit kalması için 123 tl zam gereklidir.

Saygılar.
1.550 tl olacaktır.

Edit: 1603 tl tahmin etmemiştim. Fena değil.
asgari ücretin kaç olmasının önemi yok, isterse 2000 olsun, önemli olan onunla yapabileceğin şeyler artıyor mu, eksiliyor mu, yani gelen zamlardan sonra o maaşın ederi ne olur, yoksa hepsi rakamlardan ibaret ama eve giren gıda, kitap, elektrik miktarında artış yapmaya yetecek mi o maaş, bunu değerlendirmek lazım.
Buyuk ihtimalle sembolik bir zam gelecektir. Beklentiyi yuksek tutmayin. 2018 birinci ceyrek enflasyonunda beklenen rakam dusuk. zaten su anki modellememizle asgari ucrrte ciddi bir artis yapilmasinin piyasa ekonomisinde cagrisimi asgari ucretlinin alehine gelisecektir tabana odedigimiz asgari ucretin enflasyon ustu kalma sarti yok. bu illaki 2018 4. Ceyrekte artan faiz orani ve kur farki olarak cikacaktir. Buyumeyi yuksek tutma amacli bir politika izlenirken sabit harcamalari arttirarak bilanca kucultemezler.

Kisaca uzgunum ama heveslenmeyin.

Edit: 1603 tl Yaniltmadi.
bir zamanlar Haydar baş gibi bir ekonomistin vadettiği gibi 5000 tl olabilme ihtimali yok mu acaba diye merak ettiğim konudur.
Şimdi evvela geçen ayki enflasyon rakamları açıklandı: %10.87 gibi bir şeydi. Daha sonra bakan açıklama yaptı: “enflasyonun altında zam yok” dedi. Şimdi benim tahminim %15 oranında bir zam olacak o da 180-200 lira civarı bir zam. Sürprizim: 1750 TL.

(bkz: Ay hadi inşallah)
tahminim 1505 lira. bakanın eflasyonun altında zam yok dediğine pek güvenmeyin derim. sonuçta o bir bakan. ben de isterim çok daha yüksek olsun ama görünen köy kılavuz istemez.
3.000 tl olsa bile yetmeyecek olan ücrettir.

her şey bu kadar hızlı zamlanırken aldığın hiç bir zaman giderini karşılayamayacağı için yetmemesi normaldir. bu ülkenin refahı üretimden ve istihdamdan geçer. üretim olmadan 450.000 taşeron işçisini kadroya alırsan sorunu sadece daha çok büyütürsün. istihdam ancak üretim varken büyümeye işaret eder.
15 temmuz 2016
Yani
15 07 2016
Yani 1507.2016
Kısaca
1507.2 tl.
Hayırlı olsun
1,600 tl.
Mutabakata varılamaması nedeni ile 31.12.2018 tarihine ertelenmiş zamdır.
Çokta birşeyi değiştirmeyecek zamdır. Zamlar daha fazla artacağı için basit bir aldatmadan fazlası değildir.
Akp’ye oy verip geçinemeyenler hariç, hepimize geçmiş olsun başka bahara kaldı umutlar.
200tl zam yapmalarına şaşırdım. doğrusu beklemiyordum böyle birşeyi.

(bkz: gene iyi yükselttiler lan helal olsun).
http://www.youtube.com/watch?v=f-V0FF8DIH4
Man Adası'nda vergi kaçıranlar, Zarrab'tan aldığı rüşvetlerle iktidar kuranlar 1603 TL net asgari ücret ile yaşamanın ne demek olduğunu bilmez. En düşük memur maaşından daha düşük olan bu asgari ücreti belirleyen Hükümet, işçi ve emekçi düşmanıdır.