bugün

2014 cumhurbaşkanlığı ilk tur seçim sonuçlarıdır.

ulu önder sayın başbakanımız recep tayyip erdoğan: %52
ekmo: %36
selo: %12
kanımca da en yaklaşık tahmin. gayet başarılı.
an itibariyle açıklanmıştır.
kazanacak kişi belli, erduvan.. yine de bak biz burdayız demek için ekmeleddin cnm ya.
(bkz: mecbur)

edit: hayır, niye insanlar doğru tespit yapınca kötü olur ki * söylediğim şey yüzünüze kapı gibi çarptı dimi.
boykotcu gavatlar yüzünden ilk turdan tayyipin zaferini ilan edebileceği sonuçlardır. bu bünye bi balkon konuşmasını daha kaldıramaz uleeeeeeeeeeennnnn.
2. Tura tayyiple ekmel kalır.
@2 bi bizi diken sayın RTE denediği kalmis amina kodumunhn yobazi. Sizin yuzunuzden ülke satılıyor AMK. Bunları hep o Piç çekecek.
hırsız: 40
cemaat adamı: 47
terörist: 13

boykot için atılan geçersiz oylar teröristi geçer.
(bkz: 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması) yla sonuçlanacak seçim.
bENiM 75 iLDE 170235 KiŞi iLE YAPTIĞIM ANKETiN YANINDA TIRT OLAN ANKET. Buyrun sonuçlar:

görsel

Katılımcılar : 18-84 yaş arası, yüzde 50,13 erkek- 49,86 kadın- 0,01 ibne.
RTE: %51
Ekmel: %40
Kürt: %09
Recep Tayyip Erdoğan: %99 %52 alır.
Ekmeleddin ihsanoğlu: %0.9 %99 alır
Selahatterör: %0.¹ babayı almaz.
hırsız : %41
terörist: %7
hocaların hocası: %52
recebeddin %48
ekmeleddin %45
selahaddin %7 .
hangi akla hizmet ekmeleddin ihsanoğlunu 38 göstermişler merak ettiğim ankettir. ulan chpyle mhp'nin oy toplamı %43 zaten. diğer destekleyen partilerin oy ilavesi de % 3. böylece % 46 yapar ekmel bey, nasıl % 38 yapsın.

bence burda amaç şimdiden ortamı tayyip'in mutlak hakimiyetine inandırmak. psikolojik savaş yoluyla sandığa gitse de gitmese de muhalif seçmeni bir şey değiştiremeyeceğine inandırarak sandığa gitmesine engel olmak ve tayyip'i %43'le ilk turda almasını sağlamak. muhalif seçmen sandığa gitmeyince katılan kişiler bazında % 43'lük oy atacak %50 üzerine, böylece ilk turda yol açacaklar rte'ye. amaç bu.
ekmeleddin ihsanoğluna ekmel; selahattin demirtaşa selo; recep tayyip erdoğana kısaltmalı olarak tayyip denilecektir. ve çokça yüzdeye yer veriliyor. bir grafikleştirme yaptım kendimce. illa gerçekleşecek diye bir şey demedim.

büyük illere bakılarak kısmen tahmin edilebilecek sonuçlardır.

istanbul: 10 milyon seçmen

%48 akp %40 chp %4 mhp %4 hdp; buradan da bir çıkarım yaparsak akp oyu pek düşmez %45-50 arası tayyip %45-47 de ekmel.

ankara: 3,5 milyon seçmen

2014 yerel seçimde 45+ akp ve 43+ chp(nerdeyse çatıydı) aldı. buna binaen %7 mhp aldı. yani ortalama %46-47 %1 şekli baki. ama ekmel %40-50 arası alıp uç değerde süpriz yapabilir.

diyarbakır: Yaklaşık 1 milyon seçmen

%60'a yakın(70e kadar yolu var) selo oyu çıkar buradan, yaklaşık olarak %30-36 falan da tayyip alır. ekmel bey için burası neredeyse boş geçecek.

izmir: 3 milyon seçmen

%50 chp net oyu çıkar buradan %5-6 da mhp gelse %55 dolayları ekmel. selo %6 alırsa karlıdır. tayyip %~37.

şanlıurfa: 1 milyon seçmen

%60 akp almış geçen seçimde bu seçimde %5 civarı düşmesini bekliyorum sonuçta selo var karşıda. selo da %38 dolayları alır. buradan ekmel amca boş geçer. yani %2-5 arası.

bursa: 2 milyon seçmen

akp %54+ ekmel %38 selo %4-6

antalya: 1,5 milyon

%52 ekmel, %40 tayyip %7 selo

adana: 1,5 milyon seçmen

%50 ekmel %38 tayyip %10 selo

konya: 1,4 milyon seçmen

%~70 tayyip bekliyorum %25 ekmel %4 selo

mersin: 1,1 milyon seçmen

%52+ ekmel %10+ selo %32+ tayyip

görsel (nüfus).
görsel (2014 yerel seçim sonuçları).

toplayacak olursam basit bir dille:

23 milyon oyda (türkiye'nin %46sı) ekmel'le tayyip başbaşa. yalnız akp'çi olan nüfusu az olan illeri sayarsak iş karışıyor. yani 23 milyon oyun 11, 11, 1 bölüşen bu matematik değişiyor. doğu anadoluyla selo da artıyor azalan büyük ihtimalle ekmel oluyor. %45t %43e %12s oy oranı değişip %49 ~50 olabilir tayyip'e çıkıyor. ekmelle selo %2'şer düşüyor.

ben tabi ekmel'i kabulenmeyen chpli ve mhplileri kayda alarak bir çıkarım yaptım bir de nasıl olsa alıyor diye tayyip'e oy basanları.

son açıklama olarak tayyip ilk turda burun farkıyla kaçıracak gibi(%50+1oy alırsa cb) gerçi ikinci turda pek bir şey değişmeyecek ama.
Batıda AKP seçmeninden ekmel'e, doğuda akp seçmeninden selahattin'e oy kayması olacağı düşünülürse uçuk rakamlarda olmasa da tayyip beyi şaşırtacak seçim sonuçları olma ihtimali oldukça yüksek. Bir öncekinin bir yerel seçim olduğu da hesaba katılmalı.
Rte: %54
Ei: %36
Sd: %10
rte:%46
ei:%43
sd:%11
tahminim bu .
misal burda ankara'yı ele alıcak olursak tayyip %58 gözüküyor ama 1 milyon nüfuslu çankaya'daki açılan sandık oranı %20. niye geçen seçim gibi oldu bu da. yani tayyip %50nin altına burada düşer gibi geliyor.
henüz resmiyete dökülmemekle birlikte % 50'nin biraz üstünde oyla recep tayyip erdoğan'ın birinci sırada çıktığı ve kazandığı sonuçlar.

yaklaşık yüzdeler:

% 51,7 tayyip erdoğan
% 38,6 ekmeleddin ihsanoğlu
% 9,7 selahattin demirtaş

gibi görünmekte.
o 0.1 in bir türlü paylaşılamadığı seçim sonuçlarıdır.

ya tayyip 51,8 ya ekmel 38,6 ya da selo 9,8... kim nasıl isterse öyle görmektedir.