bugün

20 Ocak'ta ne olmuştu ?

Çoğunuz bilmezsiniz tabi çünkü bir kişinin ölümü trajedidir, bir milyon kişinin ölümü istatistiktir. Çünkü ölenler Türk'tü çıkıp hepimiz Türk'üz diyecek haliniz yoktu değil mi ?

Yanlış anlaşılmak istemem Hrant'ın ölümüne oh olsun demiyorum, ama Buradayız Ahparıg da demiyorum. Ve gerçekten katillerinin cezalarını almasını artık faili meçhullerin olmamasını istiyorum.

Neyse Tarih 20 Ocak; Sovyet tankları Bakü'ye girdi.

Gerekçe; Bakü'deki Ermenileri korumaktı (!) oysa ermeni nüfus, son aylardaki olaylar neticesinde kenti terketmişti.
tank paletlerinin çiğnediği insanlar değil sadece, insanlıktı. ve iki yüzlü insanlık yine kör-sağır-dilsizdi.. Dün, "adalet" sloganıyla taksim'de yürüyenler gibi..

Güzel şeydi elbette, haklı bir şeydi adalet istemek. Bakü'de hayatını kaybedenlerin de tek isteğiydi adalet.
Resmi rakamlara göre 143 Azerbaycan Türk'ü hayatını kaybetti.. resmi rakamlara göre; çünkü rakam 150'yi aşarsa Sovyet anayasası'na göre genel sekreterlik makamı sarsılıyordu. Bakü'de kıydıkları canların büyük bölümünü hazar denizi'ne attı Sovyet askerleri. gerçek rakam 700'e yakındı.

insanlık ağladı Bakü'de sessizce, yalnız karanfil değil..

Ama sen yine de ağla, ağla karanfil..

Böyle anlatıyor Murat ide kısaca olayı ne güzel de anlatıyor.

Bu katliama uğrayanlar Türkler olduğu için Doğu Türkistan'daki vb. katliamlar gibi umursanmayan katliamdır.Hocalı'nın provasıdır.

Alemde şer tükenmez Oğuzda er tükenmez.

Hepimiz Türk'üz hepimiz Azeri'yiz.

http://www.youtube.com/watch?v=qiy5xq6gOLA
türk insanı ağlamadığı için, ortalığı velveleye vermediği için duyulmamış bilinmeyen katliamdır.
hrant dink için sokaklara dökülenlerin bu ve bunun gibi yaşanmış onlarca türk katliamından haberleri dahi yoktur.

sizler ise üzülmeyin rahat uyuyun mezarlarınızda, içten içe de olsa sizler için göz yaşı dökenler var..

görsel
(bkz: komünizm in insanlığa karşı işlediği suçlar)
Her zaman ki gibi ülkemin barış güvercinlerinin, insan hakları savunucularının, daha dün hrant peşinde koşan lakin ne hrantı ne de başkasını düşünen tek derdi Türk düşmanlığı olanların sus pus olduğu daha 23 yıl önce olmuş ve Türklere yapılmış katliamdır.

Ne diyelim biz Türklüğü savunurken bize faşist ırkçı vs derler. Halbuki Türk'ün aleyhine yapılan her şeyi sineye çeken veya onaylayan kişilerdir Faşistler ve Irkçılar, Moskof köpekleri, liberal yavşaklar, dinci maymunlar...
yapılan bakü katliam'ını(http://tr.wikipedia.org/wiki/Bak%C3%BC_Katliam%C4%B1) durdurmak için sovyetlerin yaptığı müdahaleye verilen ad. kara ocak(http://tr.wikipedia.org/wiki/Kara_Ocak) olarakta anılır.

yapılan müdahalede 143 kişi ölmüştür.

gorbaçov'un saçma salak politikalarından bir başkasının sonucudur.
çok üzücü bir katliamdır .

(bkz: savaşa her zaman karşıyız)
ellerinde silah olmayan ve savunmasız türklere sovyetler tarafından yapılmış alçak katliamlardan biridir.

yine iki yüzlü köpekleri görmemizi sağlamıştır ayrıca! dün hrant için yırtınanlar bugün sessiz!
komünizmin kanlı yüzünü göstermiştir.
kardeşime;
Ben Dünya'yı tanıdım,
ben doğmadan önce "emperyalist" kurşunlara düşen abi,ablam,kardeşim.
Kucağında bebeğiyle yürürken kurşuna yenik düşen annem,
Bu gece soğuk,sessiz karanlık...
Ayak sesleri bu puştun ayak sesleri kurşunun.
medyanın her zamanki gibi mide bulandırıcı davrandığı olaydır. hrant olayı ne kadar iğrençse bu olay da aynıdır. şerefsiz sovyetlerin yıllardır yaptığı kıyımlarından sadece biridir.
bazı kesimler tarafından kızıl komünistlerin yaptıkları görülmeyecektir. bazıları tarafından gözleri kulakları kapatılarak anlaşılmayan katliam.
20 yanvar katliamı, yine her zamanki gibi, karanfillerle şehidler xiyabanında yapılanlar anmalarla geçecektir.
20 yanvar katliam gününü, anma değil, anlamak ve ders çıkararak, dostu, düşmanı, kalleşi iyi tanımaya sebep kılmak gerekir.
basına hiç yansımayan katliamlardan bir tanesi daha. hangisi yansıdıki basına? doğu türkistan'ı kaç kere gördük televizyonlarda? kerkük türkmenlerinin dertlerini kaç kere dinlediniz?

bunuda unutturmaya çalışacaklar. ama biz unutmayacağız.

unutmak ihanettir!
türk milletine yapılmış acımasız bir katliamdır.
katlima maruz kalmış tüm soydaşlarımızın ruhları şad olsun...
20 ocak yada yanvar katliamı. Qara yanvar olarak ta bilinen bu katliam sovyet rusyanın azerbaycanın başkenti baküye girmesiyle ortaya çıkan katliamdır. Ermenilerin son zamanlarda artan toprak taleplerine ve SSCB'nin rehberliğine tepki gösteren geniş bir Azeri kitlesi, Bakü sokaklarına çıkarak durumu protesto etmiştir. Azerbaycan'da "Ermeniler dışarı" sloganlarıyla gösteriler başlamış, ardından Ermenistandan kovulan Azeri mülteciler Bakü ve Sumgayt’taki Ermeni mahallelerini kuşatmışlardır. Olaylarda 32 Ermeni hayatını kaybetmiştir. Bu olayların ardından Ermeniler Azerbaycan'ı terk etmeye başlamıştır. 13 Ocak 1990'da başlatılan Bakü Katliamını durdurmak iddiası ile Sovyet Ordusu Bakü'ye girerek isyanı kanlı bir biçimde bastırdı. Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990'da Ermenileri korumak iddiası ile Bakü'ye giderek 143 kişiyi öldürdü. Sovyet Ordusunun sert müdahelesi Azeri halkında büyük tepkilere sebep oldu. Bu bastırma protesto eden Azerileri cezalandırmaktan öte, artan milliyetçi akımları ve bağımsızlık girişiminde bulunabilecek tüm Sovyet cumhuriyetlerine bir göz dağı niteliğindeydi. Ancak bu taktik geri tepti ve Sovyet yönetimi altındaki Azerbaycan'da, diğer Sovyet cumhuriyetlerinde de olduğu gibi, milliyetçilik akımını ve bağımsızlık talebini hızlandırarak, Azeri halkında Sovyet yönetiminin topluca reddine neden oldu ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünü hızlandırdı.
http://www.youtube.com/watch?v=jyTI2ufp9l8
neden hrant'la mukayese edildiğini hiç bir zaman anlayamayacağım katliamdır.

insan,
yanvar katliamında katledilen insanlara üzülebilir ve davalarını savunabilirken,
ermeni olduğu için öldürülen bir insan hakkını da arayabilir.
ama insan dedim.
tamam duyurma, bilgilendirme kısmına evet ama katliama maruz kalan halk olmak ve bunu sürekli gündemde tutmaya çalışmak türk e yakışmaz.
o bizim değil başkalarının tarzıdır.
ne yapmalı ? yapılacak şey belli, mücadele, devlet direk mücadele edemiyorsa, mlislerle mücadele eder ya da başka yollar bulur.
lakin bugünkü Azerbaycan ın mücedele etmeye pek niyeti olduğu gözükmüyor.
olsa şimdiye kadar karabağ kırk kere geri gelmişti.

yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, türk e ve türklüğe ne kadar önem verdiğimi okuyanlar bilir, insanlığın adalete kavuşması için türk ün kuvvetli olmak zorunda olduğunu inanırım ama türk ün tarzı, ezilmiş, mağdur edebiyatı olmamalı.
halen bir azerinin bir ermeniyi neden bir kaşık suda boğmak istediğini açıklayan katliyamdır.

yalnız kendileriyle çalışan bir türk vatandaşı olarak dost acı söyler.

daha çok çalışmalısın azerbaycan.

bi de türk mü olcan , rus mu ? ya da iranlı mı bi ona kara verecen.

şehri aydınlatmakla aydınlık bir ülke olmuyorsun insanlarını da belli bir refah seviyesine getirmen gerekli.

yine de bir millet 2 devlet diyoruz kardeşlerimize.
Bu yazıyı okuduğumda bir kez daha utandım ermeni kökenli olmaktan.Dünyada barıştan daha güzel birşey olamaz.Sevgi ve barış içinde yaşamak varken neden savaş? Hiç anlam veremiyorum.Gerçekten çok üzücü.
hepimiz ermeniyiz tayfasının gö(z)üne sokulması gereken katliam.
sivas ve maraş katliamı kadar acımasız ve adice yapılmış bir katliamdır. ne olursa olsun insan yaşatılmalıdır. katliamların hepsine lanet edilmelidir. haklı katliam olamaz.
azeri kardeşlerimize yapılan katliam.
allah herkesi zalimin zulmünden korusun.
*
lütfen bazı şeyleri unutmayalım.
hepimiz ermeniyiz tayfasının reröre,

hepimiz hırantız diyenlerin leylrimiley,

lan madem öyle siz çıkın bir anma yapın, bir yürüyüş yapın... ama yook bağlayacaklar hırant dink'e.

biri cıkıp hepimiz azeriyiz dememiş, burada "hipimiz irminiyiz diyinliri yiziklir ilsin" diye ahkam kesiyor.

her ocağın 20 sinde gelmiş entry girmiş geriye kalan 364 gün sikinde değil yanvar, ondan haberi yok.

not: okurken sinirlendim yemin ederim ya. şu iç yakan olayda bile siyaset derdinde siyasi bilgilerine soktuklarım. ulan hayatta hümanist olmadım, hatta kangren olan kolun kesilmesi taraftarıyım. ölüme bakılacak en soğukkanlı taraftan bakanlardanım... ona rağmen şu başlığı okurken kustum ya.

"lan hepimiz hırantız diyenler yanvar için bir bok yapmadı evet de sen naptın it" diyor ve gidiyorum.
dün ile bugün arasındaki fark.

tekrar tekrar söylüyorum, dün ermeniyim diyen herife ben kin kusup onu öldürür isem bana piş faşist naraları ile gelmeyin orospu çocukları.