bugün

Bugün Azerbaycan'ın özgürlük ve bağımsızlığı mücadelesinin sembolü haline gelen 20 Ocak trajedisinin üzerinden 34 yıl geçiyor. 19-20 Ocak gecesi Sovyet askerleri 147 sivili öldürdü, 744 masum sivili yaraladı ve birçoğu sakat kaldı, 841 kişiyi hukuka aykırı olarak tutukladı ve tüm bunlar sadece bilinen sayılardır.
20 Ocak olayları, yeniden yapılanma(Perestroyka) döneminde yaşandı. SSCB'nin çöküşü sırasında Azerbaycan topraklarının işgaline yönelik planlarını hayata geçirmeye çalışan radikal Ermeni milliyetçileri, Mihail Gorbaçov'un liderliğindeki Sovyet liderliğini ustalıkla amaçlarına araç olarak kullandılar. Bu amaçla Ermeni planlarının uygulanmasını engelleyen Haydar Aliyev görevinden alındı. Sovyet rejimi, büyük siyasi figür Haydar Aliyev'i iktidardan uzaklaştırarak Ermeni ayrılıkçılığının önünü açtı ve Ermeni lobisinin planlarını görmezden geldi. Ama elbette 20 Ocak katliamı arifesinde yaşanan süreçler Azerbaycan halkının siyasi bilincinin gelişmesine ivme kazandırmış ve Azerbaycan vatandaşlarının kendi cumhuriyetlerinin toprak bütünlüğü için mücadeleye hazır olduklarını ortaya koymuştur. Azerbaycan milli hareketinin yükselişini belirleyen temel faktör Karabağ sorunuydu. Merkezin Karabağ krizini çözmeye yönelik başarısız ve sinsi "çabaları", cumhuriyet yönetiminin Azerbaycan'ın ulusal çıkarlarını koruyamaması, Ermenistan ve Karabağ'dan sürülen Azerbaycanlıların durumu kamuoyunda öfkeye neden olmuştu. En sonunda bu sebeplerle vatandaşlar memnuniyetsizliklerini ifade etmek için barışçıl protestolara gitti. Halkın öfkesinden ve ayaklanmasından korkan eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov'un doğrudan emri üzerine, Sovyet ordusunun büyük bir özel kuvvetleri ve iç birlikleri Bakü'ye ve Azerbaycan'ın birçok bölgelerine konuşlandırıldı. Ağır teçhizat ve çeşitli silahlar kullanılarak sivil halka karşı katliamlar gerçekleştirildi. Bakü'de benzeri görülmemiş zulümler ve katliamlar yapıldı. Ölenler arasında kadınlar, çocuklar ve yaşlıların yanı sıra acil durum çalışanları ve polis memurları da vardı. Sovyet ordu birliklerinin Bakü'ye girişi Azerbaycan için büyük bir trajediye dönüştü. O korkunç gecede, şeref ve haysiyetini her şeyden üstün tutan Azerbaycan'ın vatansever çocukları, vatanlarının ve halkının özgürlüğü uğruna öldüler. Bu durumdan beni en çok etkileyen şey, bu katliam ve zulümlerin tek bir olaydan ibaret olmaması. 1905'te (hatta ondan önce de I. Peter dönemine kadar uzanan olaylar var) ve daha sonra, özellikle 1987-8'de olanlar, Hocalı ve daha birçok katliam yaşandı. Tüm bu süreçlerde her iki halk büyük zararlar gördü ve milyonlarca insan kendi topraklarından göç etmek zorunda kaldı.
20 Января 1990

https://www.youtube.com/watch?v=zl5uaOIrRjw

20 января 1990. Баку Азербайджан. Азербайджанцы погибшие за Свободу от СССР Чёрный Январь

https://www.youtube.com/watch?v=zqRj_-qXYjw

sovyetlerin çöüşünü hızlandıran olaylardan biridir .

Sabir Rüstemhanlı, sanatçı siyasetçi olarak Azerbaycan’ın yakın tarihindeki rolünü şöyle anlattı:

1986-87 yıllarıydı. Ebulfez Elçibey de saygın bir bilim adamıydı. Siyasi değil, edebi hareket vardı. Çamlıbel Derneği’nde şiir kitaplarımı tartışıyorlardı. Elçibey’le birlikte 11 kişi Varlık Derneği’ni kurduk. Bu dernek, daha sonra Sovyetler’e karşı millet hareketine rehberlik etti.

1988 Kasım’ında 1 milyon insanı Azatlık Meydanı’na biz topladık. 18 gün süren bu hareketi iki kişi yönetti. Biri bendim, diğeri de fabrika işçisi Nimet Penahlı’ydı.

Meydana Elçibey de gelirdi. 1989’da bu meydan hareketinde yetişen insanlarla Halk Cephesi’ni kurduk. Elçibey de başkanı oldu. Elçibey dönemi başladı ve lider oldu. Sovyetler Birliği yıkılmamıştı henüz. Azerbaycan adlı gazete çıkardım. 500 bin tirajlıydı. Azerbaycan’daki tek bağımsız gazeteydi.

1990 Ocak’ta Rus ordusu girdi, 131 kişiyi öldürdü. Rus askerleri benim gazetemin binasını da alt üst etti. Aynı yıl ekim ayında yapılan seçimlerde millet beni Halk Cephesi’nden milletvekili seçti. 25 kişi parlamentoda grup kurduk, Eşbaşkan oldum. Komünist Parti’nin 360 milletvekili vardı. Açlık grevi yaptık, sabahlayıp nöbet tuttuk, terk ettik, döndük. 1991’de Basın Yayın ve Enformasyon Bakanı oldum. 25 yıl milletvekilliği yaptım.

46 yıllık yazarlığım var. 27 kitabımdan dokuzu Türkiye’de yayınlandı. Şiir, roman, tarihi araştırmalarım, makalelerim var. Sanatçı iflah olmaz muhaliftir. Ben kendime de herkese de muhalifim. Sanatçı, milletin sesi olmalı. Kitaplarıyla topluma yol göstermeli.

https://www.hurriyet.com....-adam-70-yasinda-40104405

yukarda bahsedilen nimet penahlı - penahovun ajan - provokatör olduğu ,
kışkırtıcı hareketler yaptığı bilinen bir şeydir . yirmi yanvar faciasında bu
serserinin suçu büyüktür ...
(bkz: Boraltan Köprüsü KATLiAMI)
komünistler tarafından yapılan katliamdır.

komünizm hastalıktır. komünizmi gördüğünüz yerde başını ezin. komünizme yaşama hakkı vermeyin.
20 ocak'ta ne olmuştu???

malum kesimden asla duyamayacağınız bir sorudur bu...

bugün qara yanvar...

sovyet sosyalist soykırımlar birliği'nin yaptığı nice türk katliamlarından sadece biridir qara yanvar.

biliyorsunuz can azerbaycan, sahip olduğu doğal zenginlikler ile sovyetler birliği ekonomisinin vazgeçilmeziydi.
lakin sovyetleri besleyen azerbaycan halkı yıllar boyunca kendi doğal zenginliklerinden yeteri kadar faydalanamadı.
adeta bir sömürge ülkesi gibi can azerbaycanımızı tahrip ve talan ettiler. yağmaladılar.

can azerbaycan bu yolda ilk uyanışını 19 şubat 1988 halk mitingiyle gerçekleştirdi.
bu mitingde azerbaycan milli hissiyatı ve uyanışı ile ilgili manifesto sunuldu.
lakin sovyetlerin buna tepkisi çok sert oldu.
görsel

bakü, nahcivan ve gence'de sokağa çıkma yasağı ve sıkıyönetim ilan edildi.

sıkıyönetim ile birlikte can azerbaycanımızın milli güçleri rahmetli bozkurt ebulfeyz elçibey tarafından kurulan "azerbaycan halk cephesi" adı altında örgütlendi.
görsel

bu sırada azerbaycan ssc sınırları içinde yaşayan ermeniler kendilerine daha fazla toprak talep ediyor, dağlık karabağ'ın özerk bir ermeni cumhuriyeti olmasını, hatta ermenistan'a bağlanmasını istiyorlar, bunun için de moskova'ya baskı yapıyorlardı.

azerbaycan halk cephesi ermenilerin bu şımarıklığına cevap veriyor, ülke bir iç savaşa sahne oluyordu.

nitekim sscb ordusu, bakü'de ermenilerin, azerbaycanlılar tarafından katledildiği bahanesiyle 19-20 ocak 1990 tarihlerinde bakü'ye girerek tarihe "kara ocak" (bkz: qara yanvar) olarak geçen katliamlara başladılar.
görsel

qara yanvar katliamında sovyetler, azerbaycan'da 143 azerbaycanlıyı şehit etti.
qara yanvar katliamında 143 şehit yanında 744 kişi yaralanmış, 1500'den fazla azerbaycan türkü ise tutuklanmıştı...
can azerbaycan'ın başkenti bakü adeta kanla yıkanmıştı.
görsel

bugün 20 şubat...
qara yanvar...

ve bazıları asla 20 ocak'ta ne olmuştu diye sormayacaklar...

#tarih
görsel
Sonra bu Azeri ipneler bütün bu götlüğün altında ruslar olduğunu unutup rusyanın has adamı haydar aliyeve öz türk evladı ebulfeyz elçibey darbesinin hesabını sormadıkları gibi bi de onun kulu köpeği oldular. .
"Bizə heç kim azadlıq vermiyib, biz azadlığımızı şəhidlərimizin qanı ilə almışıq."

ƏBÜLFƏZ ELÇiBƏY
Pek özgürlükçü,birlikçi kürt özal'ın bu olaydan sonra kurduğu cümle şuydu:

--spoiler--
Azerbaycan halkı bizden yardım beklemesin. Onlara mezhepdaşı iran yardım etsin.
Biz sadece sünnilere yardım ederiz.
--spoiler--
şimdi rusya ile aradan su sızmıyor. unutma, unutturma.
Soldan ne zaman hayir geldi ki insanlara ! Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimizi ve geri de kalanlara da sabir ve metanet diliyorum..
bu nasıl Başlık a.q. Yanvar Zaten ocak ayı anlamına geliyor doğrusu 20 yanvar bakü katliamı Olacak.
Rus'un adı her geçende, gözlerime kan bürünür...

Kara yanvar katliamında şehit olan canlarımızı rahmetle anıyoruz.
Yıl dönümünde öz kardeşimiz can azerbaycan'ın acısını yaşadığımız insanlık dışı katliam.
Azerbaycan Türklerinin hem acısı hem de onurudur.
(bkz: 20 yanvar katliamı/#31009076)
Ağlamayın, iftihar edin. Rus tanklarına direnen bozkurtlar sayesinde azerbaycan bağımsız oldu.

ciğerlerimiz kanıyor ama gururluyuz bugün. Yaka yırtıp, dizlerimize vuracağımız gün değil. Hocalı için ağıtlar yakılsın, irevan için, tebriz için feryat edilsin. Ama bugün azerbaycan türklüğünün şeref ve zafer günüdür.
Hepimiz şuyuz hepimiz buyuz diyenlerin bugün sesi mi kısık ne hepimiz azeriyiz dese ya.ama yok nerde.
sscb'ye karşı bağımsızlık için ayaklanan azerbaycan türklerini bastırmak amaçlı mihail gorbaçov'un emriyle 20 yanvar (ocak) 1990 tarihinde bakü'ye rus kuvvetlerinin silahsız halkı katletmesidir. tankların önünde dimdik durarak ezilen o halk 1991 yılında bağımsızlığına kavuştu.
Qesdimize durdular,
Sinemizden vurdular,
günahsızdiq qirdilar
Yirmi yanvar günü.

Geriye cekilmedik
korku nedir bilmedik
Şehid olduk, ölmedik
Yirmi yanvar günü...
Cevanlara kıydılar,
Tanklar alta koydular.
Kanım içip doydular,
Ağla karanfil ağla...
Unutmadığımız vahşettir. Hepimiz ermeniyizci davarlarin bu katliamdan haberi bile yoktur belki de..

Ne var canda?
Yatarız taze çimende.
Rus'un adı her geçende,
Gözlerime kan görünür...
katledildik, çoluk çocuk. duymayan, sağır kulaklar utansın.
göremeyen, görmezden gelen kör gözler utansın.

farklı bir etnik kökene sahip bir kişinin eline toplu iğne batsa ortalığı yıkanlar; sözüm size. Biz unutmuyoruz, siz de unutmayın. Alınacak bu öç..
Rus ordusu ve ermeni çeteler baküye girmişler 137 Azeri yi katletmişlerdir. Tanklarla insanların üstünden geçmiştir ruslar. Bizimkiler de nataşaların üstünden geçmiştir o ayrı.
Ermeni mezalimine sahne olan tarih.
güncel Önemli Başlıklar