bugün

allah sizin gibi dişi kahretsin dişleridir.
daha 20 bile olmadan nedir bu çektiğim be!
tam bir baş belasıdır.
gömülü olarak çenemde bulunan diştir. ameliyat gerektirir.

bir tanesini aldırdıktan sonra ikinciye cesaret edemedim. yanağım iki katına çıkacak kadar şişti, 3 gün ağzımı yarım santimden fazla açamadım ve yüksek dozlu ilaçların etkisi ile bir hafta baygındım. hastalık gibi konularda hiç mızmız olmayan ben ikinci kez bu operasyonu geçirmekten çok ciddi korkuyorum, ağrı acı konusunu açmak dahi istemiyorum.

(bkz: amacım korkutmak değildi)
(bkz: hayatın gerçekleri)
17 yaşımdan beri eti delerek çıkmaya başlayan 20lik dişlerim acı verir, zaman zaman nükseder, dişin çıktığı yerde bazen bir aft pırtlayıvererek hayatımı zehir eder. halen çıkma süreci tamamlanmadı sanırım.
tanım: çiğnemeye bir yararı olmayan diştir, fakat bu yararı olmadığı anlamına gelmez. diş kökleri bilhassa kök hücre deposudur, günümüzde kök hücre tedavisi gelişmekte ve duyulan ilgi artmakta.
bende diş etiyle birlikte ilerleyip diş etini delemeyen, bu sebeple ağrı da yapmayan diştir.
3'ünün geçen sene çıktığı birinin şuan çıkmakta olduğu dişlerdir.

yalnız ne ağrıdır bu.
normal olarak çıkması yine bir nebze iyidir. 3-5 gün sabredersiniz çıkar.

eğer yamuk çıkma eğilimi gösteriyorsa dehşet bir ağrı verir ve dişin çekilmesi çok geciktirilirse çene yapısını bozabilir.
eğer böyle bir dişse ancak damağı yararak diş çekilir ve o bölgeye dikiş atılır.
Bulunduğu çene yarısında başka diş eksikliği varsa kesinlikle çektirmekten kaçınılması gereken diş.
çıkarken çektirdiği yetmedi şimdi de yerinden def ettiğimizde bile "dur daha seninle işim bitmedi" diyor. üç gündür kanama devam ediyor. Hayatımda kan içeceğim aklıma gelmezdi. Üç gündür doktor tavsiyesiyle kan içiyorum. Pıhtılaşma yaparken yerinde bir et kütlesi oluşuyor az bir oynatınca kanama yeniden başlıyor.

kısaca 20'lik diş çektirir.
Çoğu insanda problem yaratırken bende kendi kendine çıktı. Sanırım diş hekimine gerek duymuyor... Yine de arada kontrole gitmek önemli. Film çektirip rahatça çıkıp çıkamayacağına karar verilmeli. Yoksa ağrısı fena oluyormuş.
bok.

1.5 sene önce bir tane çektirmiştim.
hatta daha fazla oldu 1.5 seneden.
çekim günü korkudan bayılacaktım oraları geçelim.

şimdi 2 tane daha çektirmem gerek.
tanrım.
beni dişle sınama be.

2sini de aynı anda çektirsem aç kalcam.
ama aynı anda çektircem.
evet.
Dördüncüsü yanağıma doğru yamuk çıktığı için canımı okuyan diş, nolur ağrıma nolur nolur.
Diş hekiminin ortaokul çağlarımdayken "senin 20lik dişlerin çıkmaz, çenende yer yok." demesine rağmen bir otobüs şoförü azmiyle diğerlerini ön taraflara doğru ilerletip kendine yer açmış ve çıkmayı başarmış dişlerimdir.
Önce gömüktü sonra uçları çıktı şimdi kafası belirginleşmiş damagimi yara yara büyüyor adeta ağrısı da cabasi. Yanağımi isiriyorum bunun yüzünden.

Edit:lisede çıkmadi şimdi çıktı ayrıca 30 yasinda olup yeni çıkan kişiler var.
Dünya hayatında parasızlıktan sonraki en büyük ikinci imtihan.