bugün

https://twitter.com/hasko...Hzhn1RSvl4NOj1lw&s=19

Görevden affını talep etmiş. Mutlaka olumsuz etkileri olacak. Tek adamlıkla yönetilen bir ülke böyle bir istikrarsızlığa mahkumdur. 2023 seçiminde Türk halkı seçimini istikrarsızlık ve yoksullaşmadan yana kullanmıştır.
Borsa ayvayı yedi şimdi.
Evet epeydir rotatifler çalışmıyordu. Dinlenmişlerdir. Yakında yeniden para basılmaya başlanır. Yarın gidip biraz dolar alayım.
Hangi başarıdan bahsediyorsunuz,biz de bu ülkede yaşayan bir bireyiz,siz hangi ülkeden bahsediyorsunuz. Açıklamaya bak mk!

Evet
Cevdet akçay gelmiş, bir şey olmaz piyasalara, raad olun.
istifa değildir görevden af tır.
görsel
An itibariyle merkez bankası. Dolar euro zaten ağzını açmış bekliyordu. Geçmiş olsun.
Hafize Gaye Erkan'ın istifası zaten beklenen bir şeydi, piyasalar bu gelişmeyi çoktan satın almıştı, fazla bir hasar açacağını düşünmüyorum.
istifa sonrası Mehmet Şimşek'in; "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum." ifadesi piyasalar açısından çok önemli.
usta bir kaptan gibi manevra yaptı mehmet bey, tebrik ederim.
Yani kısacası "Sorun Yok, birkaç güne her şey düzelir..."
şu yorumlara bak, koskoca ülke ona mı muhtaçtı? geç bile kalınmış bir karar.
dedikodular doğru çıktı demek ki. en son abd'den dönmeyecek demişlerdi. son dakikada yapılan bu değişiklik bence hiç iyi haber değil.
bu göreve gelmesi hataydı. istifa etmesi başka bir hata...

istifa ederek "ne haliniz varsa görün" dememeliydi ki; istifası (doğru ise) bu anlama gelir.
nereye geldiğini, kimlerle çalışacağını bilmiyor muydu da adeta "ne haliniz varsa görün" dedi. kalıp bu insanların yüzüne "bir kral olarak çıplaksın" diye haykırmalıydı.
burada sorun doların 1 lira olması veya 100 lira olması değil. burada sorun liyakatsiz bilgisiz eğitimsiz ve sorumsuz insanların ülkeyi getirdiği durumun bu insanların suratına haykırılmasıdır.

düşünün... öyle bir ülke ki; yaptığı 1 yıllık bütçe ilk 6 ay dolmadan %61.7 oranında revize edilmek zorunda kalıyor.
sokakta olan benim gibi cahilin anlayacağı şekilde örneklemek gerekirse; devlet ben 1 yıl boyunca şuraya şu kadar, buraya bu kadar harcama ödeme yapacağım diyor. bunun için bana gerekli olan 100 lira diyor.
ilk 6 ay dolmadan 100 lira bitiyor.
düşünün, devlet yapısı 1 yıl boyunca nereye ne kadar harcama yapacağını hesap edemiyor. yapılan hesaplamada hata payı %61.7 oluyor.
nereye ne kadar harcama yapacağını hesap edemeyen, uygulanan politikaların ekonomik yansımasını öngöremeyen, olası bir kriz sıkıntıda gerekli plan program kaynak ayırmayan, kamu idaresi bilmeyen bir yapının emrinde-altında gelip merkez bankası başkanı olmayı anlayamıyorum.

ne oldu? tek kazanç cv'ye yazılacak bir merkez bankası başkanı ilgisi olmaktan başka bir şey kazanılmadı. merkez bankası ve kamu idaresinde özellikle maliye konusunda belli bir teamüller vardı. kamuda-devlet de merkez bankasında veya hazine maliye departmanlarında görev almamış, çalışmamış, çeşitli departmanlarda şube-departman bazında başkanlık yöneticilik yapmamış, kapısının önünden geçmediği kurumlara başkan olarak atanan insanlar ve bu insanların liyakat tartışmaları malum.

böyle bir yapıya gelip merkez bankasına başkan olup sonra ne haliniz varsa görün demek yanlış üzerine yanlış yapmaktır.
babası da mı görevden affını istemiş?
o konu daha önemli...
twitterdan affını istemek... resmen muz cumhuriyetine döndürdüler ülkeyi.
yine olan vatandaşa oldu fatura yine bizlere kesilecek. ekonomide istikrar güven ortamı yok.
Acayip acayip işler...ben bu konularda hiçbi şey söylememeye kendime söz verdim, sözüme sadık kalıp yorum yapmiim.

Arkadaşlar söylemişler zaten.
Beğeniyordum ablayı. Ayar çekilseydi baba meselesine falan ama yerinde dursaydı keşke. En azından olay soğuyunca affı alınsaydı.
Mehmet şimşek de gitsin
Nebati geri gelsin. Nas.. geri gelsin.
Sikerim rasyonelliğini. Rasyonel anlayışla ekonomi yönetmek ne demek?! Öyle saçma şey olmaz ki.
Şansa yaşıyoruz. Ne diyeyim sarayda ki en büyük yağcılar her zaman soytarılardan çıkar. istifa değil görevden afftır o...
Gaye Hafize Erkan adına sevindim. Zaten hükümet bu sistemle dışarıdan doğrudan sermaye ve döviz bulamıyor. Önümüzdeki süreçte dövizin, enflasyonun ve dış ticaret açığının artacağı belli. Sermaye ve beyin göcü devam edecek. Ekonomisi ve kurumsal yapısı zayıflamış bir devlette sorumluluk almaktan kurtulmuş oldu
geç kalmış bir karar değildi.. bu karar hiç verilmemeliydi..
atamasının olduğu gün yazdığım şunları yazmışım: https://www.uludagsozluk.com/e/46433708/

fazla batılı bulduğum için atanmasını istememişim. yanlış düşünmüşüm, fazla doğuluymuş.. hakkındaki iddialar, aile bireylerini merkez bankası'na doluşturmak, politik demeç verir gibi konuşup, bürokrat olduğunu unutmak ve geleceğin cumhurbaşkanlığına soyunmak; biçiminde özetlendi.. ben ne bileyim, ikinci tansu olacağını.. ben, kemal derviş'in su katılmamış modeli zannetmiştim, oysa..
Kartal imam Hatip mezunları için heyecanlı saatler.
Sonra Türkiye neden adam olmuyor niye yatırımcı gelmiyor? Gelmez tabii sen olsan gelir misin ?
Bakmayın bunun affımı istiyorum demesine. Resmi gazetede görevden alındığı yazıyor. Yani kadını kovmuşlar. (Pardon, kovmuş).
faiz ekonomisi iflah olmaz.
bunu en başında söyledik. fakat türkiye buna müstehak. bu da bir realite. maalesef. üretim maliyetlerinin yüksek olduğu, vergilerin çok olduğu, paradan para kazanıldığı bir ülkeye yabancı sermaye niye gelsin ki? artı, karşılığında istenilen milli güvenlikle alakalı mevzularda taviz vermezseniz zaten parayı size koklatmazlar. ne kaldı geriye? Arap sermayesi. Suudi Arabistan bile tarihinde ilk defa bütçe açığı vermişken. zira hazıra hazine dayanmaz. kısaca ortadoğuda para bitti. para gavurun elinde. onu da sizin dininizi imanınızı ahlakınızı milli manevi değerlerinizi almadan vermezler. ya kendinizi özünüzü benliğinizi değerlerinizi, olmazsa olmaz her şeyinizi taviz olarak vermenizi isterler, veyahutta sizi bizi hepimizi köle olarak süründürmeye devam. kâfir acımaz. gavurun merhameti yoktur. dünya, ehlini peşinden koşturur. ee allahın yoluna dönmek de yok ise aynen devamke..

dünya eroin gibidir. bir kere alıştınmı bırakmak terk etmek çok zordur. bizi baştan dünya nimetlerine alıştırdılar. helal haram farketmedi yedik. şimdi eroin krizinde kıvranıyoruz. ya allahın yoluna döneceğiz, Allah da bizi bu beladan kurtaracak, yada perperişan rezil sefil aç bilaç yaşamaya devam edeceğiz. üstelik bunlar daha iyi günlerimiz. esas önümüzdeki zaman, bu zamanı aratacak cinsten. çember daraldıkça kemik sesleri etrafı inletir. Allah iyi etsin...
hani ulan ekonomi çağ atlıyordu merkez bankasını artık kimse tutamazdı kızcağız bilmem nerelerden mezun olmuştu bişiler bişilerdi. istifada etmemiş görevden alınmış. ne yaptı reyizi kızdıracak ki o da merkez bankası "zorunlu" istifa eden başkanlardan oldu.

para tüm dünyada tüm sorunların temel kaynaklarından birisi. ancak bizim ülkede çok daha büyük bir sorun.. ya birileri gibi musluk hep senin tarafına akacak ya da fazlasını talep etmeyeceksin aç kalmayacak kadar paran olacak şükür edeceksin. şükür eden taraftan musluğun aktığı tarafa geçmeye kalkarsan 22 senedir musluğun başını tutmuş olanlar eziveriyor seni direkt.