bugün

yurdum malıdır. iki yıl okuyunca üniversite okuduğunu zanneder. halbuki üniversite falan okuduğu yoktur. zaten birisi sorunca iki yıllık okuduğunu söylmeye utanırlar.
hakkaten mal olan insandır. türk litaritüründe 2 yıllık üniversite diye bir terim de yoktur zaten, yüksek okuldur onun adı. öğrenci belgelerinde bile yüksek okul diye geçer.

üniversite demek insanın okuduğu dalda uzman olmasını sağlayan eğitimin adıdır. standart 4 yıldır. bir de yüksek lisansını yaparsınız bölümün resmi olarak ustası olursunuz.
ancak yüksek okullar sadece kişiyi okuduğu dalda yeterliliğini sağlayacak kadar eğitir. ikisi arasında açık ara fark vardır.
açıköğretimden 4 yıllık okuyup hava atan maldan iyidir.
2 yıllıklarda 4 yıllıklar gibi üniversite bünyesinde eğitim verdiklerinden, 2 yıllıklarda 4 yıllık okuyanlar ile aynı sınava girdiklerinden, 4 yıllıklar ile aynı sosyal ortamlara* sahip olduklarından, pek çok insan gibi milli eğitim literatürünü sular seller gibi bilmediklerinden bu başlığı açan kadar mal sayılmazlar bu konuda.
Gerizekalı beyanatı. Allah kimseyi bu kadar zor durumda bırakmasın. Bir de şöyle bir durum var; 2 yıllık okuyup açıktan 4'e tamamlayan mı, tamamen açıktan okuyan mı üniversiteli?
kesinlikle bir mühendis değildir.
güncel Önemli Başlıklar