bugün

güzel maçtı.
Fenerbahçe nin orta sahada selçuk şahin - mehmet topuz - 18 lik salih uçan üçlüsüyle sahaya çıktığı maç.

O kadar çok sakat ve cezalı vardı ki elenmemiz normaldi. Bütün sezon sol kanat oynayan sow da forvet başlamıştı.

istanbul da kaçan 1 penaltı ve 3 direkten dönen top cabası.

O günlere geri döneceğiz az kaldı ali koç - aykut kocaman ortaklığı ile gelecek o günler geri.
fenerbahçe'nin doğrandığı bir avrupa maçı. ki düzgün yönetilseydi bu maç o fenerbahçe kupayı alırdı bunu hepiniz biliyorsunuz. o kadar kibirli ve nöbransınız ki göğsünüzü gererek bu maçta hakem katliamı olduğunu söyleyemiyorsunuz. ya da biz sizden çok şey bekliyoruz. galatasaray fikri anca böyle olur işte, çekememezlik hastalığına yakalanmış mecidiyeköy varoşları.
Kediciklerin tarihini bizden daha iyi bildikleri maç. Nasıl da takip ediyorlar bizi. Aferin.

Fenerbahçe'nin chelsea galibiyeti diye geçiştirilen; o sene ibrahimovic'li inter'in, dönemin psv'sinin ve iki yıl üst üste uefa kupası ve süper kupa alan sevilla'yı ispanya'da sikertmemizin ardından gelen en önemli maçımızdı evet.
gece yarısı durduk yerde nedense bir galatasaraylının aklına gelmiş maç.

fenerbahçe'nin finale çıkıp kupayı alacağından ne kadar korktuysa artık, seneler sonra bile elendiği maçı hatırlayıp seviniyor herif.
bunu diyen de en son avrupa'ya gittiğinde herkesten 4'er gol yiyip dönmüştü ahahahaha. winner galatahahahahaahahah.
Üzerinden 3 sene geçmiş ama hala dün aklımda selçuğun hatasıyla goller yediğimizi şimdi trabzonda oynayan cardozo kekosunun o maç bize 2 tane sallamasını maçın son dakikaları bütün ev ahalisi gol olması için dua etmesi ah ulan 1 gol atsaydık finalde kim bilir neler yapardık.
fenerbahçemizin bu sezon avrupada oynadığı 18. maç. geçen sene avrupadan men edilen bir takım için bu seneki performans alkışa değer.
maç günü sabahı hamburgdan yola çıkıp maçtan 15 dk önce stadtaydım. 9 numaralı fener formam üzerimde olduğu halde otelden fırlayıp kendimi metroya attım. etrafta benden başka fenerli yoktu. iki durak sonra bizimkilerden bir grup trene binince vagonu sallamaya başladık. ...orta saha salih uçanla gidiyorduk amsterdama. metro çıkışında polis kordonunda yol aldık. uefa polise ne dediyse artık çok sıkı güvenlik önlemleri vardı.
estadio da luz muhteşem bir yapı. oyuncularımız bence etki altında kaldı. maçtan önceki kartal gösterisi enteresandı. benfica hücumda çok etkiliydi. çıplak gözle daha iyi anlaşılıyor. seyirci hakemin ve bizim oyuncuların sistemini bozdu. daha iyi bir fenerbahçe izlemek isterdik ancak oyuncularımız bu kadar maça dayanamadı anlaşılan. hepsinin ayaklarına sağlık yine de. canları sağ olsun.
maçın son anlarında benfica taraftarı iyice çirkefleşti. top toplayanlar bile üç maymunu oynadılar. bir pozisyonda topu almaya giden oyuncumuza bayrakla vurdular. kaleci artur ben senin ta amına koyayım. bizim önümüzdeydi, seyirciyi galeyana o getirdi ve adi bir sürtük gibi çimlere yattı durdu. göt oğlanı seni.
maçtan sonra yarım saat stadta bekleyip sonra yine polis gözetiminde slogan atarak gıdım gıdım yürüdük. ileride benfica taraftarı bizleri alkışlayınca olay tatlıya bağlanmış izlenimi uyandı. az sonra kaşkol bornoz, don gömlek değişimleri başlamıştı. otele döndüğümde resepsiyon karısı tek kelime etmeden anahtarımı verdi ve odama çıkıp duş alıp yattım.
her şeye rağmen orada olmaya değdi.

maçlar da gelir geçer aslolan fener.
her zaman her yerde en büyük fener.
Fnerbahcenin turu gecemeyecegi ilk mactan belli oldu 3 top direkten dondu, meireles sakatlandi ki takimin en iyisiydi gokhanla beraber, topal ve webo cezali duruma dustu ki bu 3 oyuncu fenerbahce orta sahasi ve forvetinin iskeletini olusturuyorlar bu kadar sanssizlik bazi seylerin olacaginin habercisiydi. ikinci macta da bu sanssizliklar devam etti once selcuk sakatlandi (bence takim adina iyi oldu) sonra gokhan sakatlanip bilincini kaybetti. benfica bi eksik fenerbahceye karsi cok baskili ve etkili basladi ama selcuk 5 metre onundeki adam pas veremedi taca atti topu, tac atisini hizli Kullananan benfica egemenin topu alan adami takip etmek yerine yan hakeme elini kaldirarak ofsayt istemesi nedeniyle rakip rahatca cizgiye inip gol attirmistir, fenerbahce yedigi 3 golde de cok buyuk defans hatalari yapmistir hele 3. Golde bekir tutmasi gereken cardozonun gol vurusunu yaptigi anda 2 metre gerisinde kalmisti halbuki top cardozoya gelmeden luisao topa vurdugunda yanyanalardi ve topla cardozo arasindaydi nasil becerdi oraya gitti hangi akla hizmet oyle birsey yapti cozen varsa anlatsin. 2. Golu anlatmaya gerek yok.
uefa kupası tesadüf olabilir ama kupanın sapı bir yarı final gerçeğidir.
Aykut kocamanın ikinci yüzünün çıktığı maç. Oyuncular sağlamken takımı ideal formunda oynatıp yarı finale taşıdı. Ancak sakatlıklar ve cezalı oyuncular olunca takımı yönetemediği gerçeğini barındırdı.
yenilirsin yenersin, elenirsin elersin de ben ömrü hayatımda izlediğim hiçbir maçta bu benfica kalecisi artur gibi zaman geçirmek için maymun gibi yerden yere hoplayıp zıplayan bir kaleci görmedim.

zaman geçirmenin de bir raconu var lan bu halinle finale çıksan, kupayı alsan ne yazar.

diğer bir taraftan maçın sonuda oyundan çıkan cardozo gibi koşarak çıkan galip takım oyuncusu da pek görmedim. nasıl tezat adamlarsınız lan.
bu orta saha ile yapılabilecek en iyi şey buydu. sağlık olsun.
bütün takımın hatasını tek bir oyuncunun eksikliğine kitlemek yavşakça olur ama dünkü maçta meireles'in eksikliği belki de bizi UEFA kupasından etti. aykut kocamanın orta sahayı kurmakta zorlandığı zaten fizanda bile biliniyordu. meireles sezonu kapatmamış olsaydı stoch da oyuna çok daha erken sokulmuş olsaydı belki turu geçip Amsterdam'a akabilirdik ama zaten fener hiç top oynayamadı, hiç pres yapamadı. çok yakındık ama olmadı. sağlık olsundan başka diyecek bir şey yok.
fenerbahçenin hayallere veda ettiği maçtır.
fenerbahçe yanlış bir kadroyla çıktı bence. salih tercihi inanılmaz hatalıydı, teknik olarak yetenek olsa da fizik olarak bu maçı kaldıramazdı salih, benfica'lılara karşı ezildi fiziksel olarak. stoch ve semih ilk 11'de düşünülmeliydi, ve de mehmet topuz.

------volkan

gökhan gönül -- yobo -- egemen -- ziegler

-----mehmet topuz --- selçuk

kuyt-----baroni-----stoch

--------semih

böyle bir kadro finale daha yakın olurdu ama gerçi fener hiç top oynamadı, hiç pas yapamadı. golün atıldığı sınırlı zaman dilimi dışında 4 veya 5 pas üst üste yapamadı sanırım. uefa kupası yarı finaline kadar gelmiş bir takımın daha kişilikli bir futbol oynaması gerekirdi. bu da gerçi çok güzel başarı, seneye daha fazlasını yapmamak için bir neden yok ama elenmek değil böylesine elenmek üzer sarı-laciverte gönül verenleri.

bu kardeşiniz siyah-beyazdır bu arada, dışardan bakarak yazıyorum bunları.
olması gerektiği gibi bitmiş bir maçtır. evet fenerbahçeyi sevsek de sevmesek de ulusal bir arenada feneri desteklemişimdir. ilk maçta 1-0 lık galibiyetin fenere yetmeyeceğini söylemiştim. bunu söylemek için kahin olmaya veya engin futbol bilgisine ihtiyacınız da yoktur.
gökhan'a nazarmı değdi, fenerbahçe mi yenildi, galatasaray uefa kupasını yeniden mi aldı, ne oldu anlamadım.
bir avrupa ligi mücadelesi. turu geçen benfica olmuş ve finale çıkmıştır.

hakem diyenler ise hakemin her iki takım lehine de hatalar yaptığını görmeli. fener'e golü getiren penaltı öncesi pozisyon ofsayt (penaltı net penaltı lakin başlangıç ofsayt) gaitan topa vurmak isterken gökhan gelip topa vuruyor ve olan oluyor. kasıt yok. ceza sahası önünde egemen cardozo'yu çekip indiriyor cardozo'ya o müdahale olmasa kaleciyle karşı karşıya. hadi birileri yetişebilir diyelim ve sarı kart ve de frkik. egemen maç boyu rakiplerini hep çekti lakin hakem bunu süzemedi. gaitan'ın ceza sahası önünde kuyt tarafından ayağına basılarak düşürülmesi baron'nin rakibin bileğine basıp sarı kartla yırtması.
Yorumu yapılmayacak bir maçtır, gereğinden fazla yorumu yapılmıştır.
Ancak Aykut Kocaman'a tek bir sorum var:
Stoch'u neden oynatmıyorsun?
Hani belki fark etmemiş olabilirsin de adam oyuna girer girmez atağa başladınız, tehlikeli pozisyonlarınız oldu.
sakatlanan bir oyuncunun resmini koyup tüm maçı buna bağlamak da ancak bir fenerliden beklenecek bir davranıştı zaten.

malum pozisyonda hakem kırmızı verse kimse niye verdin diyemez bence, ancak futbol bu. keşke olmasa da oluyor işte böyle sakatlıklar. şimdi buradan yola çıkıp 3-2 kazandığımız schalke maçında beynine rakibin topuğunu yiyen semih' i gösterip orospu çocuğu schalke, orospu çocuğu schalke destekçileri demek ne kadar doğruysa gökhan' ın pozisyonundan yola çıkıp bunları söylemek de o kadar doğrudur. sahyaı fener' e dar etmiştir benfica ve ofsayt olan penaltı olup olmadığı tartışmalı olan bir pozisyonda gol yemesine rağmen yine de tek bir dakika bile bu turu fener geçecek galiba dedirtmmiştir oyunuyla.

maçın özetini isteyenler; http://inciswf.com/volkankonak.swf
http://galeri.uludagsozlu...7e-ma%C3%A7%C4%B1-441108/

işte dünkü maçın özeti. fenerbahçe ne kadar kötü oynasa da, benficanın şerefsiz futbolcularının maçı çirkeflikle götürdüğü ortadadır.

dünkü sonuca "sevinen" malum takımın ezik taraftarları, bu görüntüye defalarca bakında bi taraflarınıza kına yakın. kendi vatanınızın evladına, milli takımın yeri doldurulması zor olan bir oyuncusuna neler yaptıklarını bir görün. olmayan vicdanınıza bırakıyorum...
bu maçta ben dahil bazı galatasraylıların benficayı desteklemesinden dolayı bazı kesimce galatasaray taraftarı yavşaklıkla suçlanmıştır.

hangi yüzle fener biz şampiyon olursak bizi alkışlasın diyormuşuz? dur anlatayım.

bu süreç sadece galatasaraylılara ya da sadece fenerbahçelilere mal edilemez. sosyal medyanında etkisiyle taraftarlar karşı tarafın kendisine yaptığının bir fazlasını yapmaya çalışıyor özetle. sanki real madrid maçlarında fener taraftarı bizi destekledi de şimdi biz benfica maçında onları desteklemedik diye yavşağız. adamlar öyle ya da böyle yarı finalde çıkmışlar ve bunun keyfini çıkarmak yerine yok uefayı alırsak cinconcu ne halde olur vs derse ben çıkıp neden destekleyeyim ki feneri? ben bileğimin hakkıyla alın terimle şampiyonluğa giderken, mahkemenin sen şike yaptın dediği takımın hocası durduk yere bana sallarla ben o takıma karşı nasıl sempati besleyeyim?

alkışlamazsa alkışlamasın lan. çok da lazımdı. sen merak etme beşiktaşlı kardeş biz o futbolcuları yeteri kadar alkışlarız, ekstradan alkışa ihtiyacımız yok.

asıl yavşaklık nedir biliyor musun? 1 hafta öncesini unutup günü konuşmak ve o gün üzerinden galatasaray' ı suçlamaktır. fener bir adım atsın (ama samimi bir adım, göstermelik değil) sonrasında ben nefret kusmaya devam edersem o zaman yavşağım kabul ediyorum. yalnız benim alın terimle aldığım şampiyonluğa çamur atan adamın atacağı hiçbir adımı samimi bulmam ben bu saatten sonra.

son olarak maçın kısa özetini vereyim;

http://inciswf.com/volkankonak.swf
Benfica iyi hazılanmıştı zaten fenerbahçe oyuncuları kart cezası ve sakatlıkları vardı. Yüzü gülen takım benfica oldu.
benficalı futbolcular yaldır yaldır oynarken benim başım döndü, o ne müthiş hızdır öyle fenerbahçe'yi sahadan sildiler resmen, ilk maçın acısını çıkardılar.

ayrıca kupanın kesinlikle hak edini benfica umarım da alırlar.

ayrıca kalecilerine de uyuz oldum, yok öyle ayağında oynatır gibi hareketler, o ara fener bir gol atsaydı sırf senin o çirkef o itici hareketlerinden dolayı mutlu olacaktım. yenebilirsin ama rakiple alay edemezsin dingil.