bugün

1999 - 2000 sezonunda galatasaray' ın bursaspor' u 6 - 0 yenmesini takiben, bursaspor' un galatasaray karşısında, galatasaray' ın 11 eksiğini fırsat bilerek farklı kazandığı maç.
not: gammazlar gözünüzü seveyim beni rahat bırakın! of yeter be!
galatasaray'ın hafta içinde mükemmel bir futbolla psv'yi 2-0 yenerek şampiyonlar liginde ikinci tura yükselmesini takip eden hafta oynanan 2001-2002 sezonu süper lig 11. hafta maçı. bu maç, bastıran şiddetli yağmurla da beraber adeta çamur deryasında oynanmıştı. yedek kalecimiz kerem inan ise 2000 senesinde as monaco karşısında 25 dakikada 4 gol yediğimiz maçtan sonra gene harikalar yaratmıştı. 13. dakikada ömer kılıç'tan yediğimiz serbest vuruş golü de hala gözümün önündedir, baraja da çarptıydı. bunun dışında okan yılmaz(2) ve parlak çocuk murat sözkesen(2)'in gollerine de engel olamayınca sahadan 5-0 mağlup ayrılmıştı cimbom. bursaspor'u pek çok maçta sürklase eden galatasaray'ın bursaspor'dan ziyade bir anadolu takımına karşı aldığı böylesine hezimete tanık olmamla beraber ufak çapta bir şok geçirdiğimi de hatırlarım... ayrıca ercan taner'in o "5-0, 5-0" çığlıkları hala kulaklarımda kabus gibi yankılanır. gene sallamıyorsam bu maçta 2 gol atan murat sözkesen o sezonun devre arasında galatasaray'a transfer olmuştu. galatasaray ertesi sezon gene o stadda oynanan maçı hayim revivo(3) ve ümit davala'nın golleriyle 4-0 kazanıp timsaha haddini bildirmişti.
(bkz: kerem inan)
çok sağlam bir yağmur altında oynanan, o sezon galatasaray'ın aldığı ilk mağlubiyettir. çarşamba gecesini kutlamalarda geçiren taraftarlar ayılamamışken galatasaray lig maçına çıkartılmıştı.
bursasporun şampiyon olduktan sonraki farklı yenilgilerinin hatırlatılması durumlarından birisi daha dediğim hede.
bir cuma günü oynanmisti sanirim. yinede sampiyon gs olmustu.
bursadan gol haberi olan maçtır.
bursaspor'un 5-0 kazandığı maç. goller ise;

Ömer Kılıç (1)
Murat Sözkesen (2)
Okan Yılmaz (2)
bursaspor'un son nafakasıdır. 2 sezon sonra küme düşerler.
murat sözkesen forvetinin sükse yapıp aynı sezonun ortasında galatasaray'a geçtiği maçtır. kendisi yarım sezonda bir gol atıp sittir olup gitmiştir.
19 ocak 2011 günü hatırlanan maçtır.
(bkz: 12 mart 2000 galatasaray bursaspor maçı) ndan yaklaşık 1, 5 yıl sonra oynanan ve bursaspor un galatasaray ı feci bir şekilde, eze eze yendiği maçtır.
nedense spor severler tarafından pek dillendirilmeyen maç olmuştur.
bursaspor'un 5-0 galip gelerek galatasaray'a tarihi bir hezimet yaşattığı maç. o sezon galatasaray'ın kupada 2. lig ekibi erzurumspor'a elenmesiyle bursaspor'un tecavüzü biraz az konuşulmuştu.
bu maçı kimse bilmez (skor bilinir anca) 18 temmuz 1997 beşiktaş galatasaray maçını da kimse bilmez ama her 6 kasım kutlama yapılır. skorlar aynı takımlar farklı.. işte fark bu.
(bkz: 2 kasım 2013 bursaspor fenerbahçe maçı)

5 atmak çok zor bu maçta ama en azından 3 puan bursam. inşallah tarih tekerrür eder.
görsel
çok üzüldüğüm bir maçtı. dershane çıkışında arkadaşlarla gezmiştik. sonra ise bir kahvehaneye uğrayalım dedik. kahveci abiye; 'maç kaç kaç? ' diye sordum.
kahveci abi ise bana:
4-0 kardeşim dedi.
ben : heyt be takımıma bak. önce psv'yi dağıttı. şimdi de bursaspor ile maytap geçiyor dedim.
kahveci abi: siz değil," bursaspor 4-0 önde" dedi.

o anda kafama kaynar sular inmişti sanki. maçı bir izleyeyim dedim. derken okan yılmaz son dakikada 5. golü attı ve öylece kalakaldım. en çok üzüldüğüm maçlardan biriydi. ercan taner'in; '5-0 , inanılır gibi değil' sözü hala kulaklarımda.

o dönemin bursaspor teknik direktörü olan, merhum nejat biyediç'e ALLAH'tan bir kez daha rahmet dilerim.

Not:Bu maçta Hagi oynamamıştı çünkü 2001 Temmuz'unda futbolu bırakmıştı.
bursaspor'un tecavüz ettiği maç. baya güldürmüştü. evet.
Bir fenerbahçeli olarak yakacıkta ki o meşhur kardeşler birahanesinde izlediğim maçtı.

Galatasaray taraftarının hagi yi yuhladiğini küfür ettiğini duydum gördüm işittim. O zamanlar tabi daha yaş 17... işte dedim hayat böyle nankör amk!

Ek: as20 uyardı şimdi. Hagi o sıra futbolu bırakmıştı diye. Baktım doğru söylüyor. Dedim o zaman bu başka bir anı ama bursa nın gs ı yendiği ve hagi nin yuhlandigi bir maç hatırlıyorum. Var yani böyle birşey. Neyse yaşlılık herhalde. Belkide yoktur siktir edin.
https://www.uludagsozluk.com/e/34373790/
fenerbahçe: 1 - aydınspor: 6, samsunspor: 4 - beşiktaş: 1 gibi skorları hatırlatan maç.
efsane maçtır.
hatırliyorum bu maçı
hatta taffarel sakatti kaleci gerizekali kerem inandi..
bursaspor'un 5-0 kazandığı maçtır. evet.
vay be. neredeeen nereye..
Galatasaray’ ın 9 eksikle çıktığı maç. Objektif olan bunu da yazsın !