bugün

M.Ö. 216 - Cannes Savaşı: Romalılar'ın Anibal karşısında bozguna uğraması.
1875 - Dünyanın ilk buz pateni pisti Londra'da açıldı.
1914 - Osmanlı ile Almanya arasında işbirliği anlaşması imzalandı, Osmanlı'da seferberlik ilan edildi.
1934 - Adolf Hitler Almanya'nın Führer'i haline gelir.Totaliter rejim süreci başlar.
1987 - Türkiye'de kan kanserli bir hastaya ilk kez kemik iliği nakli yapıldı.
1990 - Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt'i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan'a kaçtı.
1991 - Şili ve Arjantin bir yüzyıldan fazla bir zamandır aralarında süren sınır anlaşmazlıklarına bir anlaşma imzalayarak son verdi.
1997 - Muhammed Hatemi iran islam Cumhuriyeti'nin yeni başkanı oldu.
2001 - Bosnalı Sırp general Radislav Krstić Srebrenica katliamından suçlu bulunarak Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 46 yıl hapse mahkûm edildi.
2005 - Fransa'nın Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Paris'teki Saint-Vincent-de-Paul Hastanesi morgunda saklanılan, öldükten sonra kısa sürede ölmüş veya ölü doğmuş olduğu belirtilen 351 çocuk cesedinin keşfedilmesi üzerine, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.
1924 - James Baldwin, Afrikalı-Amerikalı yazar (ö. 1987)
1925 - John Dexter, ingiliz tiyatro, film ve opera yönetmeni (ö. 1990)
1942 - Isabel Allende, Şilili yazar
1989 - Bronte Barratt, Avustralyalı yüzücü doğdu.
1922 - Alexander Graham Bell, telefonun mucidi (d. 1847)
1934 - Paul von Hindenburg, Alman mareşal ve politikacı (d. 1847)
1976 - Fritz Lang, Avusturyalı yönetmen, senaryo yazarı, film yapımcısı (d. 1890)
1997 - William S. Burroughs, ABD'li roman ve deneme yazarı (d. 1914) öldü.
2010 yılı için 2 dakika sonra başlayacak gün. pazartesidir.
accayip bir biçimde (bkz: pazartesi sendromu)na sebebiyet veren gündür.
çok sağlam gelmiştir.
an itibariyle başlayan günmüş.
tam da bu gündür.
benim doğduğum gün efenim hoşgeldim dünyaya efenim ...
dünya trabzonsporlular günüdür..
adolf hitler'in tam da bugün führer olması nedeniyle "doğacak daha cenabet bir gün bulamadım mı acaba" diye oldum olası düşündüğüm gündür.
28 Temmuz akşamında ankara'ya gelişimi müteakip iş sözleşmesi imzaladığım gündür. yarın ankara'ya yerleşeli 10 yıl olacak.
hayatımın en güzel günü.
Doğum günüymüş.Unutmuştum aslında ne zaman olduğunu.Eski mesajları okurken çıktı yine karşıma.