bugün

pek çok öğrencinin zamanında en çok küfürünü yiyen formüllerin başında gelir sanırım. aslında hiç öyle göründüğü gibi zor değildir ama haklı olarak gelde bunu o zaman söyle tabi.
sol frame'de pek hoş duran (!) kimya formülü.
Sen sen perihan sen perihan değiştin sen perihan değiştin fazla sen perihan.

Kim bulduysa Perihan'dan iyi kazık yemiş olsa gerek. *
tam olarak orbital ve baş kuant sayılarının dizilimi şöyledir:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6 5s2 4d10 5p6 6s2 4f14 5d10 6p6 7s2

kahrolası şey.
sakıp sabancı patates sattı patates sattı daha patates sattı daha patates sattı fakat daha patates...
atomik orbitalleri betimler. atomik orbital dediğin türkçesi "yörüngemsi" (orbit -> orbital) diyorlar, da ben demem.

orbital denen nane, bi atomun "dalga gibi" (wave-like) davranmasını açıklayan kimi schrödinger denklemleri dalga fonksiyonlarıdır. s, p, d, ve de f dediğimiz orbitaller de içinde elektron barındırma ihtimalini gösteren hesaplamalardır. yani tüm olay kimi denklemler ve onların fonksiyonlarıdır. s'de küresel simetri vardır, nodal plane yoktur, p'de yoktur, nodal plane vardır, d ve f hepten karışık. hele bir de g var ki hiç girmemekte fayda var.

daha da merak eden varsa quantuma giriş ile işe başlaması önerilir. lisede ezberletildiği gibi değil bu namussuz, zaten öyle kolay olsa en azından hocalar bari bilir, onlar bile ezberlemezdi...
Say say para say dede para say... diye ezberlemenin elektron diziliminden daha zor olduğunu düşündüğüm, kafamı karıştıran elektron dizilimi.
"say say para say para say demir para say demir para say fazla demir para say fazla demir para"

(bkz: orbital dizilimi)
kimyamı bileşenlerine ayırdı orbitallerini saydığım.
zamanında es es pas pas dumpas dumpas şeklinde ezberledigim elektron dizilimi.
lisede elementlerin elektron dağılımını öğrenmek için ezberlettirilen hede.

5p6 6s2 4f14 5d10 6p6 7s2 diye gider.*
say say para say dede para say dede para say şeklinde sifrenelenendir.
Seda sayan popo sallar popo sallar da sallar..
bunları bilmek hiç para etmiyor tecrübeyle sabit.
nokia notlarına benzer.
(bkz: bunu bilen liselidir)
(bkz: lost)
kadminyum elementine karşılık gelir.
anıları canlandıran elektron dağılımıdır. şimdi bir işime yaradı mı? hayır. fen-matematik mezunu olmama rağmen güzel sanatlar fakültesinde okuyorum. ama olsun bilgi bilgidir.
da vinci' nin şifresi olabilir.
Yine okumadım.
ezbere bilen kişi olarak 2 ayda unuttuğumdur ekmeğini yedim ama o ayrı.
(bkz: atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun)
Kod adı, Es es pas pas dumpas dumpas olan zımbirti.
3d10'a kadar ezberlenmesi önerilen sıralama.
güncel Önemli Başlıklar