bugün

Kimin oy verdiği değil, kimin saydığı önemli;

görsel
Sonuçları nedense yangından mal kaçırır gibi açıklanmıştır.
Atı alan üsküdarı geçmiştir. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu kademli kıdemli ve kutlu olsun. Ülkemiz için Rabbim hakkımızda en hayırlısına hüküm versin.
Evetçileri en geç 6 aya kadar pişman edecek referandum.

Ama artık at alınıp üsküdar geçildi. Artık seçmene bile ihtiyaç duymayacak bir canavar yarattınız.
Ülkenin yarısının cahil ve zekasız, kurumların ise hileye ve yolsuzluğa göz yumduğunu öğrenmiş olduk. Ülkenin standartlarını beğenmeyip Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, Lübnan ve Norveç'e kaçan sözde T.C. vatandaşlarının iki yüzlülüğünü görmüş olduk. Zamanında Barbaros Şansal'a tepki gösterildi ama Türkiye tam anlamıyla bokunda boğuldu. Cumhurbaşkanı YSK'ya teşekkür etti. Gökten üç elma düştü, birini Ak Parti, birini yurt dışında yaşayan iki yüzlüler, diğerini de zekasız kesim yedi. Bize de üçün biri kaldı.
Bunca oyuna hileye rağmen istanbul ankara izmir başta olmak üzere ekonominin taşıyıcı kolonları olan büyükşehirlerin çoğu hayır dedi ama gideri gelirinden az olan kendi kendine yetmeyen şehirler evet dedi.
görsel

Kullanılan oylar bu şekildeydi ama evet çıktı.

Not: benim dolabimdir.
sevindirici bir sonuçla bitmiş referandumdur. ilginçtir ki bu kadar cahil chpli ve bağnaz akpli varken bile sonuç ülke için en yararlısı çıkabiliyor. başkanlık geldi hoş geldi, ancak o koltuğa kim oturacak orası muamma zira tayyip olmayacağı kesin. akp için ise (bkz: winter is coming)
"Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar."
"Bu nasıl seçimdir, referandumdur aq" tepkisi verdirtmiştir.
gündemi okurken dayanamayıp yıllar sonra sözlüğe girdim. hayal kırıklığı yaratmıştır.
bugün bi alman hukukçu arkadaşımla yemekteydim. şimdi döndüm, tabii ben hayırcı olduğum için, konu referandum´du. bu adam emekli bir avukat, 72 yaşında kurt bi kimse, ismi frank. bana bugün çok enterasan birşey söyledi. türk anayasasının hatalı bir anayasa olduğunu, alman anayasasında benzeri bir referandum yapılabilmesi için yapılacak referandumda sadece bir (sayıyla 1) (!!!) maddenin oylamaya sunulabileceğini, kabul durumunun 4´te 3 olması gerektiğini - yani yüzde 75 !!- olması gerektiğini söyledi.

almanya´da 18 maddenin değişebilmesi için 18 referandum yapılması ve bu 18 referandumda konunun kabul edilebilmesi için oylamaya sunulan maddenin yüzde 75 oy alması gerekiyormuş. aynı şeyin fransa´da da benzer olduğunu orada bahsi geçen oranın 3´te 2- yani yüzde 66- olduğunu söyledi.

almanya´da hiçkimse 18 maddeyi birden bi de yüzde 51 gibi çok düşük bir yüzdeyle değiştiremez, anayasa bu şekilde birtakım serüvenci çılgınlara karşı kendisini korur, dedi.

bilgilerinize.
Açık açık hile, hurda, hırsızlık katılan bir seçim olmuştur.
Ben MHP li kardeşlerime teşekkür etmek istiyorum çoğunluğu hayır oyu verdi.
görsel
Hani yaşayacak cumhuriyet bulamayacaksınız demiş ya, tam da bu günden bahsetmiş.
(bkz: sopalı seçimler)
seçmenlerin hiçbirine hakaret edilmemeli yoksa hem insanlara 2 seçenek sunacaksınız hemde birini seçince hain diyeceksiniz.gerek yok.
evet diyende hayır diyende yarın aynı ülkede aynı şeyleri yaşayacak.
cenazenize düğününüze siyasiler değil arkadaşlarınız gelecek.
çok dikkat çekiyosunuz yapmayın.
gecenin tek sevindiğim olayı, en azından iki aydır her yerde aynı şeylerin söylendiği şu seçim propagandalarını duymamak olacak.
Şimdi bir daha kim inanacak oylarımızın bir etkisi olduğuna? Bakın buradan söylüyorum bundan sonraki ilk seçimde oy kullanmaya gitmeyen sayısında artış olacak
valla umrumda değil. kendini bu ülkenin sahibi gibi gören atatürkçüleri de sevmiyorum atatürkü de kendilerini türk hisseden milliyetçileri de sevmiyorum alparslan türkeşi de, kendini kürt hisseden milliyetçileri de sevmiyorum önderlerini de, kendilerini bir dine ait olarak hisseden ve ona göre yaşayanları da sevmiyorum önderlerini de. yiyin birbirinizi. dünya vatandaşıyım, ırkım yok, ahlakım yok artık burada da işim yok. dünya üzerindeki her yer benim vatanım gider kurtulurum bir ada ülkesine arkama bakmadan .
ülkeyi üçe ayırmış referandumdur. belli bir kesim için üzülen ve cehaletle taşak geçen kesim, para için oy satan ve cahil olmadığını savunan ama cahil olduğunu bilen, diş bileyen, ezik kesim ve dünyadan bihaber olan son kesim.
8 büyük ilde hayır çıkıyorsa, Allah'ın dağındaki köyde 80 yaşındaki dedeler ve apaçi+Çomar+yobaz+keko karışımı insanlar sayesinde evet çıkmışsa ne anlamışım ? Dediğim referandum. Adamların vizyonu, seçmeni her şeyi belli amk. Kusura bakmayın affedersiniz de Yozgat'la benim oyum bir mi lan ? He bir de hileyle 51 alıyorsa hile olmasaydı 45te falan kalacaklardı eğer hile yoksa YSK yaptığını mantıklı şekilde açıklasın ve o dönen videoların fotoğrafların hesabını versinler. Bu işin trollüğü olmaz, eğer varsa da hukuk önüne çıksınlar. (Tabi hangi hukuk!)
yüzde 60-70 ler ile evet çıkmayarak, akp içinde de firelerin olduğunu göstermiştir. dikkate alınması gereken bir sonuçtur. buradaki yüzde 49u chp+hdp+mhp muhalifleri olarak sınırlayamayız. ciddi çekinceler var demek ki gayet de doğal. çünkü evet çıkmasıyla beklenilen aksine bir süper güç ülkesi olmayacağız, terör bitmeyecek, ekonomi ve dış politika düzelmeyecek. en başından beri bunların aksi bize empoze edildi. türkiye'nin en büyük sorununun rejim olduğu algısı bence yanlış. khk larla fiili başkanlık yürüten tayyip erdoğan artık bunu resmiyete dökecek. ülkenin son 1.5 yılki hali nasılsa, bundan sonra da böyle olacak. gerisini siz düşünün. lütfen bizim güçlenmemizi istemiyorlar, martavallarını keselim. kimsenin bizi sikine taktığı yok afedersiniz.
tamam kardeşim. madem akp' nin önünde engeller vardı, madem bu sistem gelince her şey süper olacaktı, kalktı işte bütün engeller. tek sistem, tek adam artık.

bende bir vatandaş olarak ilk önce şunları istiyorum bu sistemden;

-bir tane dahi şehit olmasın artık. zira tahammülüm yok.
-acayip şeylere yatırımlar sonlandırılsın, üretime yüklenilsin artık. dolar ve euro düşsün, esnaf bir rahat nefes alsın göreyim.
-artık insanların hayat standartlarını yükseltmek için çalışılsın. sadece belli bir zümreye değil.
-Etin kilosun düşsün 20 tl ye. garibanın çocuğunun boğazından et geçsin.

en basitinden bunlar. saçma şeyler mi istiyorum? istemek vatandaş olarak benim hakkım değil mi?

ha bunlar olmaz da, hala bu sistemi savunmaya yeltenen insan görürsem çok fena taşak geçerim, onu da belirteyim.

edit: neyini eksiledin göt? nesnelleri geçtim, şehit olsun mu istiyorsun?
yapılan referandum gösterdi ki hileli sonuçlarla bile bizden fazla değiller. Onlar kadar sayımız var. Bize istediklerini yapamazlar biz görmezden gelemezler. Bizim de onlar gibi bu ülkenin sahibi olduğumuzu gördüler. Hatta biz onlardan çok daha fazlayız. Biz 49uz ama onlar 51 değiller. Kenetlenip beraber hareket ettiğimizde biz onlardan her zaman daha kalabalığız. Birbirimizi ezdirmeyeceğiz birbirimizin hakkını yedirmeyeceğiz. Hep beraber direneceğiz. Bugün sokağa çıkma günüdür. Bugün verdiğimiz oyları koruma günüdür. Kutlama yapma hakkı bizimdir. Onların kutlama yapıp hileli seçimi meşrulaştırmasına göz yummamalıyız. Meydanlarda parti önlerinde onlar değil biz olmalıyız. Bugün sabah sandıkta başlattığımız gurur dolu hareketimizi devam ettirmek için oylarımıza sahip çıkmalıyız. Sokaklarda olmalıyız. Unutmamalıyız ki bizden fazla değiller. Sayı olarak fazla olsalar bile inanç olarak bizden çok eksikler.