bugün

herkesi etkilemiş olaydır.belki de bunun nedeni hepimizin çocukluğunda anne babamız tarafından böyle şeylere maruz kalmamızdır.
(bkz: hayatı yarış sanan çocuğunu at sanan aile)
ama eminim bestegül ün annesi ve babası çok üzgündür ve vicdan azabı çekiyordur.allah sabır versin bestegülede rahmet eylesin.
(bkz: adaletini sikeyim dünya)
eğitim sistemi ile ilgili değildir. karnesi başarılı çocuklar içi bu önerme neden söylenmez meseala? neyse... bu çocuğu öldüren anne ve babanın evladına yaşattıkları ağır suçluluk duygusudur.
bunu okuyunca aklıma chuck palahniuk'un tıkanma romanındaki paige marshall geldi kız hayatı boyunca en iyi okullarda okumuş her dersi iyi ve amerikanın en iyi tıp fakültesine gidiyor ve tıp fakültesinin son senesinin son sınavında B- alıyor ve kız üç gün kayboluyor bulunduğunda ise üç gündür duşta olduğu anlaşılıyor kız bir akıl hastanesine kapatılıyor en hayatı boyunca her yerde en iyi en zeki en başarılı fakat tıp fakültesinin son haftasındaki son sınavda b- alıyor her şey bir anda yok oluyor kızın sahip olduğu ya da olabileceği onun için hayata bakılmalıdır s.k.k dersler bekleyebilir fakat hayat beklemez.
--spoiler--
hayat o kadar zor mu?
atılır mıyız oyundan benzemezsek onlara?
--spoiler--
daha fazla saçmalık görmeden gitmiş, bu yönden bakıldığında 'iyi'. intiharı yaşından dolayı ahirette de sorgulanmayacaksa en güzelini yapmış derim ben. *
"sizin gibi gençleri üniversitelerde görmek isteriz" denilmelidir bu insanlara.
şimdi bu yoruma eksiler yağacak biliyorum ama varsın yağsın.

a be cocuk biliyorum senin için notun pek bir değeri yoktu zaten olsaydı çalışırdın ama neden bu iki yüzlülük bütün dönem çalışmayıp yan gelip yatıp düşük not alınca sıkıntı yok da anne baban o kadar emek vermiş karşılığında birşeyler bekleyince mi suçlu.

bekleyecekler tabi onların görevi beklemek senin görevin de yapmamak. tamam deyip geçiştirmek varken niye intihar edersin.
inan bana çalışıp düzgün not getirmek çok daha kolaydı ama sen sana göre en kolayını yaptın.
eğer olur da öbür tarafta denk gelirsek sana iki çift lafım daha var ama onları da oraya bırakıyorum.
bunun hiçbir bahanesi yoktur.

eğitim zar zurt diye kafa ütüleyenler siz de siktirin gidin. Başımıza ne geliyorsa bu iki yüzlülükten geliyor.
her alanda iki yüzlüsünüz.
Müdürün arkasından sallayıp yüzüne gülmeniz ya da sosyal alanda herkes ak parti karşıtıyken sandıktan %50 akp çıkmasından bunnların basit bir örneği.
omurgasız piçler sizi.

dipnot: sikerle ak partisini kendine ak deyince ak olmuyorsun. kömürle oy satın alan bir partinin ak olma ihtimali yoktur. senin geçmişin karayken sen ak olamazsın sivil darbeciler sizi.
kim suçlu şimdi kız mı ailesi mi yoksa eğitim sistemi mi bunu yargılamamız gerekir ama boşuna yorulmayın adalet sistemindede bir sorun var suçluyu bulamaz.
intihar mı yoksa cinayet mi diye sorgulatan olay. ipi kafasına kendi başına geçirmiş olsa da infazcıları başkalarıdır . toplum, aile, okul, öğretmenler, çevre, eğitim sistemi, v.s. birlik olup bestegüle belirledikleri yolda çıkmaz sokağa sürüklemişler zaten. onun bu dünyada düşük notlarıyla yeri olmadığını düşünmesi çaresizliğinin aynasıdır.
şimdi aile tek başına infaz edilecektir tek suçlu olarak ve bu da aynı döngüyü tekrar başlatacaktır.
´başarı beklentisi´ toplumun en tehlikeli tabancası olduğu halde insanlar hiç bir tedbir almazlar.
(bkz: başarı yemeğini ekmeksiz yemek)
13 yaşında ve büyükleri tarafından azarlandığı için intihar girişiminde bulunan çocuk kadar insanın içini acıtan bir durumdur.Yakın zamanda bir yakınımın başına gelmiştir.şöyle ki 13 yaşında, orta ikinci sınıf öğrencimiz ailevi birtakım tartışmalardan sonra söylenen lafları ve kendisine kızılmasını hazmedemeyip evde ne kadar hap varsa içmiştir. tabi sonra ölüm korkusuyla itiraf etmiştir* her şeyi ama neye yarar haplar mideye indikten sonra. doktorun ifadesi ile bir nevi kokteyl yapmış. neyse ki zamanında müdahale sayesinde kurtuldu. peki amacı neydi? dikkatleri üzerine toplayıp birazcık da olsa hayatında sadece annesinden gördüğü ilgi kadarını başkalarından görebilmek için mi? kendini değerli hissedebilmek için mi yoksa? evet sadece bunlar için bu yaşta bir çocuk hayatını hiçe saymıştır, ne yazık. 13 yaşında bu tepki neden peki diye sorgulayacak olursak cevap çok basit: ergenliğin verdiği asilik + ailesel huzursuzluk

Benim gözlemlediğim, bu tür olayların temel sebebi genellikle aile içindeki huzursuzluk oluyor ne yazık ki. anne ile baba sürekli tartışma halindeyse,anne veya babadan herhangi biri vefat etmişse ya da anne-baba ayrıysa çocukların psikolojisi büyük ihtimalle sarsıntıya uğramıştır zaten. mesele şu; ne bu çocukların her istediğine tamam diyip şımarmasına neden olmalı, ne de onu bir birey olarak görmezden gelip asileşmesi sağlanmalı. çocuk üzerinde en ufak bir baskı hissederse ters tepki yapması olağandır, hele ki bu yaşlarda.

Bu ve buna benzer örnekler aslında ülkemizin geri kalmışlığının göstergelerinden sadece biridir, eğitim konusunda geri kalmışlık. okumuş görmüş geçirmiş bireyler her zaman olmasa da genel anlamda çocuklarına karşı daha özenli davranmaya çalışırlar ve dolayısıyla çocuk üzerinde anormal bir baskı hissetmediğinden ne bunalıma girer ne de bu tür davranışlar gösterir.*
(bkz: nitelikli eğitim şart)
aile içi şiddetin tavan yaptıgı ülkede yaşıyoruz şaşırmamak lazım.
yanlış eğitim sisteminin ve onun getirisi olan sadece aptal bir (evet aptal) sınava bağlı geleceği kurma dizaynı ile başedemeyen insanların başına gelebilecekleri gösteren üzücü olay. o sebeple siz siz olun çocuklarınıza büyük baskılar yapmayın, başkaları ile kıyas tutmayın ve çocuğunuzun kapasitesini iyi bilerek onu en iyi şekilde hayata da hazırlayın. nokta.
Velilerin çocuklarının tüm hayatını okumaktan, karnesinden ibaret gördüğünü birkez daha ortaya koyuyor. Ne yanlış bir düşünce. Sadece gülüyor ve üzülüyorum.
intihar etmemiştir. eğitim sistemi ve cahil aile tarafından öldürülmüştür, evet bu kız öldürülmüştür.

13 yaşında akranlarıyla ip atlamak ne bileyim seksek oynamak varken o çocuk ölmeyi isteyebilir mi? o ufacık kızın kafasına bu fikri sokmak kolay mı sizce, siz cesaret edebilir misiniz bu yaşınızda? siz sanıyor musunuz ki orta sona giden bir kız ölmenin ne demek olduğunu anlayamaz. herşeyin farkında olan, artık bi siktiğimin toplumundan ve ailesi tarafından bıktırılan kızdır.

ailesi ve eğitim sistemi o kızı öldürmüştür.

katiller.
aslında böyle anne babaları intihara teşvikten içeri alacaksın. vereceksin intihara teşvik suçundan 5-6 yıl. düpedüz suç anne babaların yaptıkları. bildiğin intihara teşvik etmektir. sadece bu olay için demiyorum bu toplumun geneli böyle. kendimden de biliyorum. yazıklar olsun.
kimsenin bir karne yüzünden intihar etmeyeceği gerçeğini değiştirmez. ki bu kızın da tek sebebi karne olamaz. at gözlükleriyle olaya bakan insanlara acıyorum. neymiş efendim annesi babası karnesi kötü diye kızdıkları için intihar etmiş. hayır hepsi bu değil, bu kadar olamaz..