bugün

adalet nasıl tecelli ederin filmi, bizim hakimlere ders olarak izletmek lazım.
Bunu “oniki engri men” diye okumayan bizden değildir.
tek odada geçen boş bir film.
kaliteli film üretmek için bütçe değil beyin ve sanatsal bakış gerektiğini kanıtlayan filmlerden biri.
hukuk okuyanlar mutlaka izlemesi gereken şaheser hebele hübele...

O yapmacık hareketler, o sözün bittiği yerlerdeki küçük Emrahvari boyun bükmeler falan.

Konu iyi olabilir ama oyunculuklar bence berbat.

Beğenmedim, beğenemedim...
Bu tarz isminde sayı olan filmlerin en büyük dezavantajı okunurken oluyor.

- abi üç idiots u izledin mi?
- on iki angry men çok güzel film ya.

Şunları duyunca insan uzaklara dalıp gidiyor. Onun dışında güzel bir tek mekan filmidir.
Oniki engri men diye okumayan ingilizce bilmiyordur.
Bence en önemli ayrıntı 12 jüri içinde hiç zenci olmamasıdır.Lakin Amerika adalet kulvarında çok ilerlemiştir.bir cümle içinde kullanarak örnek vermek gerekirse Günümüzde hapishane inşa etmek ve işletmek Amerika'da bir iş koludur ve özel teşebbüs ile yapılabilir durumda olduğundan devletede bu girişimcileri destekleme bâbında kodestekilerin %40'ını zenci braderlerimizle doldurmuştur.
Tek bir odada geçen bir buçuk saatlik tartışmaya şahit olduğumuz, 1957 yapımı film.
Filmi izlemeden önce birisi "Tek bir odada geçen bir buçuk saatlik tartışmalar" deseydi herhalde izlemezdim; büyükte bir hata ederdim. Film o kadar akıcı ki kesinlikle sıkmıyor; her bir karakter ustaca analiz edilip izleyiciye aktarılmış; sanki her biri topluma farklı bireylere ait birer replika.
Filmin tamamen ön yargılar üzerine olduğunu söylemek bence yanlış, daha ziyade bir sistem ve toplum eleştirisi var; bir kurumun zamanla deformasyona uğramış bir kolu ve buna ait elemanlarının yozlaşmışlığı, adalet kurumuna ve çalışanlarına hata yapmazlar gözü ile bakılıp düşünmenin ve sorgulamanın terk edilişi gibi mühim meseleler vb...
Herşey bitti derken başladığımız noktaya geri dönmesi, sadece konuşup tartışarak kesin bir doğruya ulaşılamaması ayrıca güzeldi.
Sırt dönme ve kağıda yazılan son oy haricinde tat kaçıran bir sahne de yoktu.
Tek mekanda geçen, gerek diyaloglarıyla, gerek senaryosuyla bir başyapıt. Tek mekan da geçen filmleri seviyorsanız The Locke filmini izleyebilirsiniz, o da mükemmel bir film.
“Oniki engri men” diye okumayan bizden değildir.
En yaşlı jüri üyesi Joseph Sweeney.
Dünyanın en iyi tek planlı filmidir. Imdb'de puanını hak eden ender filmlerdendir.
önce filmin 1957 yapımı siyah beyaz bir yapım olmasından çekindim izlemekte ama izledikten sonra bu bir buçuk saat daha uzun olsaydı bile dedim. Bu durumu öncelikle sinemada görsellikten fazla önemde olmasına bağlıyorum senaryonun.
bu kadar yüksek puan alabilmesi ise, imbd top 250 listesinde 5. şuan, süresini çok iyi değerlendiren hikayesinde sanki bizde jüridenmiş gibi hissediyoruz ve onlarla birlikte fikir değiştiriyoruz adeta karar sürecinde.
önyargıların insanları nasıl aptallaştırdığını ve bunlara karşı mantıklı şüphelerin nasıl olabileceğini pek iyi göstermiş. en temel niteliği de budur verdiği anlamda bence.
son olarak niceliklere aldanarak bu filmi kaçırmayın şu zamana kadar izlememişseniz, nitelikli filmdir.
dünyanın en küçük bütçeli olan ama en yüksek bütçeli filmlerinden dahi daha güzel bir film. 2 sahne var tüm filmde.

2 sahne ile gram sıkmadan ilerliyor film. adalet anlayışını irdeliyor insanların.
düşünebilme ve sorgulama yetisini kaybetmiş, sığ ve ön yargılı olan insanlara izletilmesi gereken ders niteliğinde filmdir. en en sevdiklerimden.
rus sineması tarafından da 12 adı ile yeni bir uyarlaması yapılmış meğerse.
adamlar tam 65 yıl önce böyle bir film yapmış . sonra amerika neden tek güç diyorsunuz . çünkü adalet var amk.

https://www.imdb.com/title/tt0050083/
12 öfkeli adam filmini dışardan çektim. Adliyenin dışına kadrajı kurdum camdan içeriyi çektim.