bugün

akp hükümetinin bilgi çağında 2020 türkiyesi'nde kuraklığa karşı bulduğu çözümdür. yarın cuma namazında önce su konulu hutbe okunacakmış, ardından hep beraber dua edilecekmiş. allah şimdiden kabul etsin.

https://www.sabah.com.tr/...rde-yagmur-duasi-edilecek

meteorolojiden baktım, yarından itibaren önümüzdeki beş gün zaten yurt genelinde yağışlı hava var. bu diyanette az çakal değil he. bu milleti kandırmak ne kadar kolay.

görsel

edit: varsa fikrin buyur sahne senin diyen ukala arkadaşlara şunu söyleyeyim; öncelikle ben edeceğiniz dua ile dalga geçmiyorum, işimizin sadece duaya kalmış olmasıyla dalga geçiyorum. yoksa çözüm önerileri yıllardır zaten hep sunuldu. ama herşeyde burnunun dikine giden iktidar bunların hiçbirini dikkate almadı.

bugün bu kuraklığın en çok etkileyeceği şehir istanbul'dur. akp döneminde istanbul'un nüfusu ikiye katlandı. erdoğan'ın da beş yıl belediye başkanı olduğu 1993 - 2002 yılları arasındaki refah partisi dönemini saymıyorum bile. istanbul'un heryeri yandaş müteahhitlere ranta açıldı. şehir betona boğuldu. inşaat sektörüne para kazandırmak için istanbul cazibe merkezi haline getirildi. bugün sınırlı su havzasına sahip türkiye'nin %0,7'si kadar alanda ülke nüfusunun %20'si yaşıyor ve bu nüfusa su yetiştirilmeye çalışılıyor.

tarımda çok su tüketen ürünlerin ekilmesinden vazgeçilmesi istendi. dikkate alınmadı, iç anadolu'da kurumayan göl, tükenmeyen su kaynağı kalmadı.

akıllı sulama sistemlerine geçilmesi tavsiye edildi. bu sistemler maliyetli sistemlerdi. yatların mazotundan vergi almayıp çiftçinin mazotundan vergi alan iktidarın böyle bir sistem için çiftçiye destek olması hayalden öteye geçemedi.

enerji üretiminde termik santrallerden vazgeçilmesi önerildi (bu santrallerin soğutma sistemleri yüklü miktarda tatlı su tüketir). iktidar bırakın vazgeçmeyi yenilerini açtı. bir de üstüne bu iş için zeytinlikleri, tarım arazilerini seçti. köylülerle, çiftçilerle papaz oldu.

sonuç olarak benzer kuraklıkların daha önceki yıllarda da yaşanmasına ve gelecek için biliminsanlarının tüm uyarılarına rağmen iktidarın bir "su politikası" hiçbir zaman olmadı. hep bugünü kurtarmanın hesabı yapıldı. türkiye gibi yarı kurak iklime sahip bir ülke'nin bugünlere geleceği çok önceden belliydi.
Daha iyi bir fikrin varsa söyle. Ben yağdırırım diyorsan seni dinliyoruz. Evet.

Edit: böyle yazdım ama başlığı açan arkadaşın editine sonuna kadar katılıyorum. Bu duruma gelmemizin sebebi mevcut iktidardır. Kaç senedir yağışta ki azalmaya vurgu yapılıyor. Bugüne kadar beklenilmemeli çözüm aranmalıydı.
ilkellik nedir? sorusunun cevabı olmuş hadise.

lan ne diye dua ettiniz çok merak ediyorum;

"allah'ım lütfen küresel ilkim değişikliğine neden olarak anasını siktiğimiz şu gezegenimizde biraz yağmur yağsın. biliyoruz, bizim saçma sapan, kabile adetlerini aratmayacak şu hareketimizle muhtemelen dalga geçiyorsun ama biz yine de şansımızı deneyelim dedik."

böyle mi dediniz hacı?

Ben bir ipucu vereyim canlar.

Bu gezegen konusunda size kimse yardım etmeyecek.

Okyanustaki plastikleri isa mesih temizlemeyecek.

iklim değişikliğini allah düzeltmeyecek.

türlerin yok olmasını zeus engellemeyecek.

karbon salınımını athena durdurmayacak.

bunu siz ve sizin çocuklarınız yapacaksınız.

çevre hakkında her düzenleme teklifi akp ve mhp oylarıyla reddedilirken, ormanlar kesilirken, doğa maden şirketlerine peşkeş çekilirken, göller kurutulurken, atmosfer zehirlenirken siz gidip de akp'ye oy verip, sonrasında yağmur duasına çıkarsanız size (bkz: gerizekalılık nedir nasıl yapılır) diye sorarlar.

gezegenin haline bakın bir, hiç bir yaratıcı/tanrı/allah/üstün varlık buna karışmıyor alooooo. Ne ekersek, tür olarak bunu biçiyoruz. Açık ve net.

cuma namazı sonrası oynadığınız tiyatrolarla böyle taşak geçerler yoksa.

yıkılın.
(bkz: aranızda cenabet var)
yakın zamanda yurt genelinde sağanak yağış bekleniyor.

görsel
Bilimsel bir önerin oldu da devlet mi kabul etmedi. Hadi bilimin ışığında doldur barajları da görelim.
ulan cuma namazı bu cuma!

minbere labaratuvar kurup bilim mi üretilecekti godumun din düşmanları diye bağırasım geldi nedense.
Zeki müren'in de dediği gibi,

Benim yerim çok uzakta dualarla yaşıyorum
Şarkılara duygu seren çilelere göğüs geren
Dertli gönüllere giren işte benim Zeki Müren.
bu da tutmazsa yağmur dansı yapalım dedirten hadisedir.
Kuraklığa çözüm Kardır.
Bi bilene sorsalardı.
insanların camiye gidip dua edecek dua, inançlarına göre ibadethaneye gidip dua etmek diye birşey varya işte o.

dua dua dua dua dua dua dua dua dua dua.
görsel

Züğürt ağa filmini akla getirmiştir.
(bkz: korona duasına çıkmayıp yağmur duasına çıkmak)
Birilerinin Halis niyetle dua edecek insanlara havlamasına sebeptir.
1700 yıldır suskun olan tanrı kesin dile gelecektir.
Yagmur duası sadece dini degil bizim toplumuz kulturunde olanda bisey biz cocuklugumuzda evlerden yumurta toplayıp pisirilip yagmur duası ettigimizi hatirliyorum ama biz yagmur duasina katilan son nesildik heralde ondan sonra oldugunu görmedim ama biz ulke olarak her kesimde cok yagis alan bi ulke degiliz ki tum turkiyede bi kuraklik var yani koye gidip deseniz dindarinada dindar olmayanada yagmur duasi edilecekmis ha iyi olur der bence ama yagmur uyarisindan once duaya cikilmasıda tesadüf değil.
bir zamanlar da '' yağdır mevlam su'' diye bir şarkı vardı. dua ile yağmur istemek tanrı'nın işine karışmak gibi bir şeydir. her şey olağan akışında gitmektedir. ilahi plan yürümektedir. sen sık dişini tanrı bilir işini.
ekvator dünya'nın en sıcak yeri olmasına rağmen her mevsimi yağmurlu bir bölgedir .
her yeri beton yaparsan, binlerce ağacı kesersen tanrı yağmuru da keser, rızkını da keser.
not: riyad'a çok az yağmur yağar. istediğin kadar yağmur duası et.
bilimsel çözüm üretmek yerine, dua ile iş çözme peşindeler. cidden inanılır gibi değil.

oldu olacak haftada, istanbul'da deprem olmasın diye duaya çıkın. pes vallaki.
bugün hava yağmurlu cami içinde olmayacaksa iptal olucak gibi gözüküyor.
Meteoroloji raporu destekli duadır.

Ağustos'ta yağmur yağdırın da görelim..

Bu gidişle bunlar yağmur dansına da çıkar. Hoş, özünde o da bir duadır, kafa aynı kafa.
Doğaya Yağmurun yağmamasi icin her türlu ekolojik tahribati yap ondan sonra duaya çık oldu canım.
3 ncü 'hava'limani için kuruttuğunuz göletlerin bile su kaynaklari ve atmosferik olaylara etkisi vardı.
Dua ile yağmur yağsaydı Arabistan çöl olmazdı!
laisizm bu değil arkadaşlar.
10 aralık gecesi başlayan yagmur, bu ciddiyetsizler yüzünden durdu. Üstelik 11 derece olan hava sıcaklığı 20 dereceye tırmandı.
Yağmur yağsın amin.