bugün

mustafa kemal için düzenli olarak yapılan saygı duruşunu, bir diğer ifade etme şekli.

el edid: belirtmek isterim ki o dikilenlerden değilim. d s harf oyunuyla, o küçük beyniyle laf sokmaya çalışan, hani olmaz da olursa diye.

ikincisi hemen fetoş metoş gibi laflarla sığ beyinlilerin yapacağı karşılaştırmalar olursa diye söylemek isterim ki, elmayla armut bir değildir. ille öğrenmek istiyorsanız şakirt falan değilim.

üçüncüsü, ezan okunurken, bangır bangır müziğin sesini açan yavşaklardan saygı dersi alacak değilim. ben gerek görürsem, açarım ellerimi mevlaya, dilediğim kişiler için fatiha okurum, ruhlarına kelime i şehadet gönderirim. kültürümüzde olmayan saygı ifadelerindense, tercihim bu yönde olur.
saygı duruşu sadece mustafa kemal için değil, bütün mehmetçikler için yapılır.

provokatör mallar için tipik bir saygı duruşuna davet cümlesi;

"Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları, şehitlerimiz ve kahramanlarımız için bir dakikalık saygı duruşuna...*"
ilkokulda atatürk'ün ölüm yıl dönümünü anmaya gittiğimizde izlediğim sarı zeybek belgesini ağlamaklı oldum, dışarı çıkanca iyicene düşüncelere daldım bu yüzden beni hiç ırgalamaz, başkalarının ne dediği, evet saygıyı ifade şeklidir.
sözlük yazarının* harfleri karıştırdığı başlık.
d yerine s gelmeliydi.

sadece yazarı ilgilendiren...
saygı duruşuna geçmektir bahsedilen konu. ha zaten sen onu dikilmek olarak algılıyorsan bunları tartışmanın pek bir anlamı yoktur. aslında fazla söze gerek yok. (#12864927) ve (#12864860) yeterli olmuştur.

şunu söylemek istiyorum; fetoşun neyine saygı duyuyorsunuz bilmiyorum ama şimdi ona rahat rahat saygı duyacak bir ortama bile sahip olmanız, ufacık saygıyı duymadığınız bu büyük insan sayesinde olmuştur.

bide şu var;
(bkz: senin ifadeni sikeyim)

not:bu entrynin eksilenmesi çok koydu.bir eksi hiç önemli değil ama bu konuda böyle ince bir konuda... tek denilesi şey allah belanızı versin.
kimine göre "dikilmek" kimine göre "onurlu bir kişiye yapılan saygı duruşu".
saçmalıktır,sosyal baskıdır.
Bir sereftir !
zorla değildir, ama saygı duyana saygısızlık yapacaklara beşiktaş tribünlerinden gelsin;

saygısız eşekler eşşoğlu eşekler.
mecbur kalmadıkça yapmadığım eylemdir.
o şeref aydınlara aittir. ve bunu dikilmek gibi fütursuzca söyleyen ecdadını tanımayanlarada söyleyecek söz bulamıyorum zaten kendilerini ve niteliklerini kendileri çok iyi anlatıyorlar.
sanırım bir fatiha okumak daha hayırlı olacaktır.
bu saygıdır. dua yı her zaman ederiz allah bu vatanı kurtarması için gönderdiği mustafa kemal i cennetine alsın diye.

hadi şimdi de onu allah göndermedi diyinde göreyim sizi... önünüze gelen herkesi allahsız kafir yaparsınız bir milletin saygı duruşuna saygısızlık yaparsınız. biz dua etmeyi bilmiyoruz sanki. bizi atatürke tapıyormuşuz gibi gösterirsiniz lan resmen içinizdeki kinden hasetten "orasını allah bilir" cehenneme aday oluyorsunuz.

bu bir anma dır. paşam sen huzura kavuştun ama, huzur içinde bıraktığın bu vatan evladı, seni unutmadı. "olduğu yerde, gözlerini kapattığın vakitte seni andı" demek için yapıyoruz. ve bunu yaşatanlar var diyoruz artık da biraz bu yüzden yapacağız.

her yıl duygularımızın sel olduğu vakittir.
saygının gereğidir. mustafa kemal atatürk' ü karalamaya çalışanlar parmaklarının klavyede özgürce gezinme sebebini unutmamalıdır.
trafik akışını sekteye uğratan ve kültürümüzde olmayan bir garip sonradan çıkma saygı ifade etme şekli. Genellikle Cenaze alkışlayan şaşkınlar katılıyor bu merasime.
hayatımızın en anlamlı yol ortasında dikilmesidir. bazı ibneler ise bunu yapmayı kendine yediremez. neden? çünkü :
(bkz: ibne)
Bazı yavsakların zoruna giden eylem.
cahit sıtkı nın dizelerini anmaktır bir bakıma;

--spoiler--
Yıl otuz sekiz, on kasım Perşembe
Hatırdan çıkmayacak bir sonbahar
Sarsılıyor istanbul yedi tepe
Yaman esmiş Dolmabahçe'de rüzgar

Gerçek olamaz olsa olsa bir düş
Dokuzu beş gece Atatürk ölmüş
Böyle toptan bir yas nerde görülmüş
Beraber ağlıyoruz kurtlar kuşlar

Bu memlekette en çok hizmet eden
Bu aşk ile dağlara gücü yeten
On sekiz milyonun omzunda giden
Atam Ankara sırtlarında yatar.
--spoiler--
kürtlerle fahri arapların yapmayacağı hede.
yapılması gerekendir, dikilmek değil, sadece 1 dakika saygıyla anmaktır.

ayrıca, zaten adam gibi işlemeyen trafiğinizin akışını s.keyim.
anlayışsıza yol ortasında dikilmek

vefakar bir insana

kendinden sonraki nesli insanca yaşatabilmek için canı pahasına çaba harcayan büyük insana nezaket gösterisidir.

(bkz: fark var)
birincisi bu saygı duruşu atatürk ve tüm silah arkadaşları için yapılır ki her ne kadar bu durumu kabul etmeyenler olsada bu ülke atatürk'ün öncülüğünde düşman işgalinden kurtulmuştur, ikincisi bırak senede bir defa trafik atatürk için sekteye uğrasın ki başbakan karşıya geçecek diye akşam saati köprüyü kapamaktan çok daha onurlu bir davranış için trafikte beklemiş olacaksın.
biji serok atatürk ! türk kürt ayrım yapmadan o saate yapacagı davranıstır, izindeyiz paşam !
10 kasımda yol ortasına dikilen insanların battığı birine dikilmek daha ayrı bir zevkli olur...
Feto nun vaazlarinda histeri krizi geçirip, salya sümük aglamaktan iyidir.