bugün

Aq beynim yandi. Sinava en gec giris saati 09.45 10da kitapciklar dagitiliyor.
Suriyeli isen evde yatarak marmara üniversitesine girebilirsin.
Devletimizin ne kadar aciz oldugunu gosterir. Milyonlarca suriyeliye egitim var ama kendi vatandisin 1 dk gecikse alinmiyor.
Mitinglere geç kalan siyasiler programlarına devam ederken, sınavlar geç açıklanırken, sınavlar ertelenirken bir dakika geç kalan öğrencilerin hayatıyla oynanıyor bu arada Suriyelilere sınavsız üniversiteye giriş hakkı veriliyor. Adaletin bu mu dünya?
Kural yıllardır var. Giriş saati şu çıkış saati şu ilk bilmem kaç dakika çıkmak yasak falan filan. Neyin kafasındasınız amk. Evet.
lan sövmiyim sövmiyim diyorum ama hakediyosunuz be kardeşim, bazı kişilerin hani o takılıyo dedikleriniz varya onları demiyorum bazı kişiler bunlar ellerinde olmayan nedenlerden dolayı geç kalabilir, insanız ulan sonuçta olabilicek şeyler bunlar tutturmuşsunuz bir geç kalmicak erken gelicek şöyle erken gelicek böyle erken gelicek diye herkes sizin kadar rahat değil arkadaşım boş yapmayın burda, onun haricinde açıklanmış bir durumdur ama 1 dkkanında tribine girip öğrenci almayanlarında amınakoyiyim net.
hayatında her şeye ve her yere geç kalmış ben, sınav vaktinden yarım saat önce orada olup etraftaki çocuklara nasihatte bulunup stres atmalarını sağladım.

bu sınav sadece bilgi ölçmek amaçlı değil. eleme yapılıyor evet. sevmiyorum evet. ama matematik sorusu yapamamak mı yoksa vaktinde bulunman gereken yerde bulunmak yada belgenin üstünde eşşek gibi yazan uyarılara dikkat edebilmek mi?

soruları yapamazsın anlarım. bende bir çok soruyu yapamadım. ama dikkat etmek ve sorumluluk bilinci farklı ve desteklediğim bir eleminasyon sistemi.

edit: kaldı ki çoğu öğrencinin annesi babası elinden tutup getirmese bu geç kalanlar on binleri bulurdu. bu çocuklar okuyacakta doktor olacak mühendis olacak. üniversitede yıllarca okuduğum sınıftan geçip gittiler bu tipler.

lan nefretim büyük orospu çocukları. kimse kalkıp duyar kasmasın. sikerim belasını.
kural başta belirtilmiş. ama yine de 1-2 dakika tolerans gösterilerbilir. 09:46'da gelen kızı almamışlar, yalvarıyor kapıda.
şimdi olaya tek taraftan bakınca tabi ki; 5 kala girse, 1 kala girse ne olur amk denebiliyor ama orada zamanında sıralarda olan öğrenciler için son saniye içeri giren biri tamamen dikkat dağıtıcı olabilir. o geç kalan insan gibi, zamanında gelen çocuklar da tüm yılını bu sınava harcadı. ben sınava girdiğim zamanları hatırlıyorum, son saniye gelen elemanlardan nefret ederdim benim 5. soruyu yapmam gereken dakikada içeri dalıp bir sürü soru soran ses yapan adama karşı alınmış bir önlemdir. ve duyurulmuştur da. millet olarak yaygara çıkarmaya çok meyilliyiz yemin ederim.
benim anlamadığım o kadar önem veriyorsun 2 saat önceden gel biz havaalanına gitmeden 5 gün önceden hazırlanan aile olunca tuhaf geliyor.
ilk kez uygulanan uygulamalar da her zaman sıkıntı çıkar. buna
-erken gitseydi banane! de diye bilirsiniz.
-öyle şey mi olur, ne biçim uygulama! da diyebilirsiniz.

devlet yapısı insanları mağdur etmek için hareket etmez, insanların daha rahat yaşaması ve refaha kavuşmasını sağlamak için hareket eder ki zaten devlet yapısının mantığı da budur. yapılan bu uygulama ile bir çok öğrenci mağdur oldu.
ki bu mağduriyet o çocukların geleceğinden yıllar götürüyor!
hiç bir şey yapmıyorsan bari esnek davranılmasını sağla ki mağduriyet olmasın!

tabi başkanlık sistemi bunu da çözer heralde!!!
Kitapçıklar 10.00'da açılıyor. Geçtiğimiz yıllarda ilk 15 dakika, yani 10.15'e kadar sınava öğrenci girişi oluyordu. Bu sene sistem değişti ve aşırı mantıksız. Saat 10'da başlayan sınava neden 15 dakika önceden girişler yasaklandı? Bu saçmalık değil de nedir?

Mesela ben bu yıl da her yıl olduğu gibi ''öylesine'' YGS'ye girdim. Sınava girdiğim okula oturduğum yerden her yarım saatte bir araba geçiyor. Malum sınav günleri otobüsler de çok fazla yolcu aldıkları için gecikmeli geliyorlar. Şimdi diyelim ki otobüslerden birini kaçırdım ve diğer otobüse bindiğimde sınav yerine ulaştığım saat 09.50. Ben saat 10'da başlayan sınava 10 dakika önceden nasıl giremem? Hadi ben giremiyim sıkıntı yok atama bekliyorum zaten. Ama lise son sınıf öğrencileri ne yapacaklar? Yazık değil mi bu çocuklara?

Bu kadar çok Milli Eğitim Bakanı değişirse, sürekli YÖK'de deşiklikler olursa olacağı bu. Artık bir sistem oturtmaları gerekiyor. Asıl mevzu LYS'de olacak. Açık uçlu sorular olacakmış; deneme amaçlı. Bu sisteme tamamen geçildiğinde ortada dönecek torpili bir düşünün. Milleti aptal yerine koymaya devam ediyorlar.
Bu sene uygulanan mantıklı bir YGS kuralıdır.

giriş belgenizdeki dikkat edilmesi gereken yer olarak itinayla belirtilmiş kısmı okunmaya değer bulmayan insan, o sınava girmesin daha iyi. son anda gerçekleşen bir durumsa, sebep kendisinden kaynaklı değilse asla laf söyleyemem ama sınav saatinden 15 dakika önce gelinmesi gerektiğini bilmeden, ya da bilip de, nasıl olsa alırlar diyerek gelirseniz ben sizi sınırdışı bile ederim.

ya kendinizi hala okul denemelerinde falan sanıyorsunuz, ya da ezikçe bir anarşistlik peşindesiniz. keyfine göre girdiğinde bir sınav mı bu 15 dakika erken gelmeyi gözünde büyütüyorsun. kaç tane kod var orada gireceğin, kaç tane karekod teker teker sokuluyor, kaç kimlik kontrol ediliyor, kaç uyarı tekrarlanıyor. istersen bir de hocam ben arkadaşlardan geç başladım beş dakika daha verir misiniz falan de. zaten stres içinde oluyoruz, bir de sen yumurta götün ağzına dayanınca aygır gibi giriyorsun sınava, sürekli bir hareketlenme, sürekli bir dikkat dağınıklığı sebebi. onca eleştirilecek yanı varken bu sınavın, kalkıp da en mantıklı kuralını eleştirmeyin lütfen. vicdanınızı mantıksızlığa kurban etmeyin.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar