bugün

Su haricinde hiçbir sıvının bir litresinin bir kiloya eşit olmamasıdır.

Bir insan evladı, hangi kesimden olursa olsun bunu anlamayacak kadar cahil, bilinçsiz ve aptal olmamalı.

Cehaletin duvarları aynı anda patlayan 5000 top ile dövülmekte.
(bkz: tamam abi)
(bkz: m = d * v)
kütle = yoğunluk * hacim .
1 litrenin 1 kiloya eşit olmadığını sizden öğrenecek değiliz.
Zekice açılmış bir başlık ve zeki insanların evet dediği güruh.
Kilo daha karizma. ben sıvılardan bahsederken bile kilo diyorum bazen istemsizce.
yoğunluktan bunlar hep yoğunluktan.
litre ; kapladığı alanla ilgilidir, bi kilo demir ağırlık 1 kg.dur, ama bir kilo elma o demir 1kg ağırlıktan çok daha fazla yer kaplar.

1 litre ise kararlaştırılmış bir alandır. çok hafif sıvılar vardır, kapladıkları alandan dolayı ağırlıkları, atıyorum, 300gr olsa bile o 1 litredir. Çünkü 1 litrelik alanı tam olarak doldurmaktadır.

benzin; mesela hacmi değişen bir sıvıdır. o yüzden benzini hep belirli sıcaklıklarda tutmaya çalışırlar.

o yüzden çok soğuk havalarda arabana aldığın tam depo benzin sıcak havalara nazaran biraz daha ağırdır. 60 litre benzin alırsın 750km gittikten sonra benzin alman gerekiyorsa,bazen bu 800km olur, kendine, niye böyle oldu diye sorarsın, halbuki hep aynı mesafeleri katetmişsindir. bu farkın sebebi budur.

litre hacimle; kg ağırlıkla ilgili ölçü birimleridir.
yazara bir litre civa armağan ediyoruz o halde.
Hocam biri katı biri sıvu tabi aynı olmaz.
d si farklı sıvılar yağ 0.8di herhalde 1ltsi 800gr yapar.
Mesela bir litre demir 7.2 kilo gelir de mi onun gibi olsa gerek.
litre sıvılar için, kilogram katılar içindir.
Yazarların hassasiyetini hayretler içinde okuduğum tespittir.

Sayın yazarlar işte bu bilgi birikimlerinizi anne, baba, eş, dost ve hanım kardeşleriniz ile paylaşın ki biz de onlara bir litrenin bir kiloya eşit olmadığını anlatırken ağzı açık ayran Budalası gibi yüzümüze bakmasınlar.

Kimbilir hanginizin akrabasına sabah saatlerinde bunu anlatmaya çalıştım. Saygılar.
Bir litre bir kolaya eşittir. Bir buçuk adananın yanında olursa altın oran filan pi mi yani ohş.
M=d * v

Özgül ağırlık formülünden de anlaşıldığı üzere arada bir özkütle faktörü bulunmaktadır. Eğer özkütleniz bir değilse maalesef kütle ve hacminiz eşit olamaz...

24 santigrat derecede, saf su hariç hiç bir maddenin özgül ağırlığı bir değildir...