bugün

Merhaba sözlük ahalisi, bu entryi başka mağduriyetlerin doğmaması adına ibret olsun diye yazıyorum.

Çok uzun diyenler için özet: Teknosa adlı firma sattığı telefon gözle görülebilir şekilde hatalı olmasına rağmen değişim ya da iade yapmamış, 13.09.2019 tarihinde alınan telefon üç saat kullanımdan sonra bu güne kadar servis servis dolaştırılarak tarafımıza iade edilmek istenmiştir. Konuyla ilgili avukat olan kardeşim tarafından hukuki girişim yapılacak olmakla birlikte, ülkemizde müşteri memnuniyeti noktasındaki hassasiyetin kurumsal firmalarda bile ne halde olduğunu görmeniz için sizlerle paylaşıyorum.

Yaklaşık 20 gün önce Teknosa'nın internet mağazasındaki indirimden iPhone 7 Plus aldık, almaz olaydık. Telefon elimize ulaştıktan sonra kurulum esnasında kasanın kenarında açıklık olduğunu fark ettik.

görsel

Hemen akabinde Karaman Teknosa mağazasına başvurduk ancak henüz üç saatlik telefonun hat takıldığı için ikinci el olduğunu, değişim ve iadenin mümkün olmadığını ve servise göndereceklerini, değişimin sonrasında gelecek rapora göre yapılabileceğini söylediler. Biz sıfır aldığımız telefonun onarım görüp elimize gelmesini doğal olarak istemedik, ancak başka şansımız olmadığı prosedürün böyle olduğu söylendi. Telefonun teknosa tarafından satıldığı, dolayısıyla bizim muhatabımızın firma olarak kendileri olduğunu defalarca söylememize rağmen, prosedür böyle denilerek kesinlikle sorumluluk kabul etmeyip telefonu apple firmasının yetkili servislerinden birine gönderdiler. Biz de elimiz mahkum ürünü dedikleri gibi servise gönderdik, ancak rezaletin büyüğü bundan sonra başladı.

Servise gönderirken üzerine basa basa kasa kenarında, mağaza yetkililerinin de şahit olduğu açıklık olduğuna dair not yazıldı. Fakat ürün servisten, bu arızasına hiç bakılmamış olarak, ses sisteminde arıza var denilerek geri gönderildi. Bir teknoloji mağazası düşünün sattığı ürünü 3 saat sonra servise gönderiyor ve servis bahsi geçen şikayetle ilgili yorum bile yapmıyor. Muhatap olduğumuz teknosa mağazası görevlileri, ki onlarla elimden geldiğince nezaketle konuştum nitekim onlar da düşük maaşlarla orada çalışan ve herhangi bir yetkisi olmayıp kendilerine verilen talimatları uygulayan kişiler, ürünün servis tarafından arızalı olduğu ifade edilmiş olmasına rağmen, servisin değişime karar vermediği bahanesine sığınarak ürünü tekrar servise göndermeyi önerdi. Prosedür böyle, servis iade ya da değişim demeden bir şey yapamayız dediler ancak bence buradaki temel sebep, ilk servis değiştirmedi belki ikinci servis değiştirir kafasıydı, yani sorumluluğu başkasına yıkıp maliyetten kaçmak, ki bunu yüzlerine de söyledim. Bu servis de değiştirmezse ne olacak dediğim zaman, biz size yardımcı olmaya çalışıyoruz dediler, ancak ikinci servisten gelen rapor aslında amacın ne olduğunu bana net olarak gösterdi.

Telefonun arızalı olduğu açıkça yazılı servis raporu ortada iken telefonu tekrar servise gönderdiler ve bizde kabul etmek durumunda kaldık. Bugün servisten aldığımız bilgiye göre, bu servis de telefonun güncelleme ve sıfırlama işlemlerini yapıp sorun yoktur diyerek geri göndermiş. Servis notunda ve fotoğraflarda açıkça görülen açıklık ise tamamen göz ardı edilmiş ve hiçbir şekilde bakılmamış. Bugün Teknosa şubesi ile görüştüğümde, servis telefonda sorun görmediyse değişim yapamayız diyerek telefonu teslim almamızı istediler. Daha önceki servisin bulduğu arızayı bu servis bulmadığı için kendilerince ondan da yırtmış oldular. Yani açıkça bizim söylediğimiz, fotoğraflarda da net şekilde görülen arızaya bakmadıkları halde başka arıza bulabildikleri telefonu, büyük bir ihtimalle anlaşmalı oldukları servise ısrarla gönderip temiz raporu aldılar. Konuyla ilgili konuştuğum şube yetkilisi beni müşteri hizmetlerine yönlendirip, telefonu bu haliyle teslim almam gerektiğini söyledi. Sıfır alıp 3 saat kullandığım telefon, iki kez servise gitmiş ve görünür arızanın yanında başka arızalar olmasına rağmen 20 gün sonra bana teslim edilmek isteniyor. Üstelik hukuki haklarınız saklıdır, siz bilirsiniz şeklinde bir özgüvenle...

Bu süreçte atılan bütün adımları dökümanladım ve bu haliyle Tüketici Mahkemesi'ne başvurmakla birlikte, markanın iyi niyetli davranmadığını düşündüğüm için avukatımla savcılık nezdinde de girişimde bulunmayı planlıyorum. Ülkede aldığınız bir ürün bozuk çıkarsa, ürünü satan kocaman bir firma bile olsa, evet öyle ama yapabileceğim birşey yok git mahkemeye başvur diyebiliyor. Bu durum aslında ülke olarak ne halde olduğumuzun göstergesidir. Bu sebeple bu konuyu buraya taşıdım, belki bir faydası olur da hiçbir şekilde ulaşamadığımız, iletişim bilgileri bir devlet sırrı gibi saklanan teknosa yetkilileri ile iletişime geçeriz. Satış elemanı ve çağrı merkezi elemanı ile muhatap olmaktan ciğerimiz soldu.
Teknosa diye bir mağaza halen var mı diye sordurtan rezalet.

Teknosa'nın var olması bence daha bütük bir rezalet.
kardeş okuyamadım ama kesin haklısındır. rezalet puanım 10/8. kaynak götüm.
Zamanında philips marka kulaklık aldığımda bir benzeri başıma gelmişti. Garantisi olmasına rağmen teslim almamışlar ve philips yetkili servisine götürmeniz lazım demişlerdi. Teknosa böyle bir mağaza...

Birde media market var ki düşman götüne.