bugün

entry'ler (10)

teravih 2017

hepinizin ramazan ayı mübarek olsun inşaallah. ilk gün hacıbayram camisinde kılmak nasip oldu.

bu arada başbakanımızda geldi tevafuk işte.

ne kadar yalnız olduğunu farketmek

Her şeyin neticesinde rabbimizden başka kimsemiz yok bizim.

mutluluk

gerçek mutluluk sonlu olan değil sonsuz olandır ve sonsuz olan kesinlikle dünyada değil cennettedir.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

sıkıntını veren de rabbim çareside rabbim asıl olan çözümü nerde aradığın başına gelen her sıkıntıda çaresini dünyada arama kendi maneviyatına bak artık birşeyleri değiştirmek istiyorsan eğer kendinden başla sen kendi nefsine söz geçiremezken başkasına söz geçirmeyi aklından geçirme hep aynı yerde sayıyorsun ve daha da kötüye gidiyorsun bunun farkına hakkıyla varmanın zamanı geldi ve geçiyo çoğunluğun yaptığı hal ve tavırları kendin de takınma kendin ol yada kendine gel demiyorum bu hemen yapılabilecek birşey değil sen olamıyorsan sende o(efendimiz gibi )olmaya çalış efendimizin hal ve hareketlerini takın bu sana sen olma yolunda yol kateddirecek olandır sevgiden önce güven gelir seviyorum demeyi herkes söyleyebilir ama sözde kalır ama sevmek kalp işidir sözde kalmaz yaşarsın onu iliklerine kadar yaşarsın tam bir hissiyatla hissedersin bütünleşirsin kula minnet etme her ne olursa olsun allah'tan iste verirse nimet vermez ise hikmettir allahın rahmetinden hiçbirzaman ümidini kesme umudunu kaybetme isyan etme duâ et şu zamanlarında senin en büyük yardımcın sadece duâ kalpten ve ihlaslı bir şekilde sımsıkı sarıl duâya insanların senin allah yolunda yaptığın şeylere söz etmesine aldırış etme senin amel defterin senin vereceğin hesap kula kulluk etme gösterişten uzaklaş kendini öne çıkarmaya çalışma nefsine hakim ol allah aklını kullanmayı emreder.

bir an önce toparlan güçlü ol boşlukta o günahlarla debelenmeyi bırak terk et hepsini artık ve her şeyde allah rızasını gözet.

dua et

oruç tutunca ne oluyor

sahip olduğun nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır. rabbine olan bağlılığını güçlendirir. nefsini terbiye etmede çok etkili olması hayatta sana çok hayır ve sevap kazandırır.

ben bu yazıyı kendime yazdım

iyiki binlerce sıkıntım var bu bana Rabbimin beni yalnız bırakmadığını hatırlatıyor.
tabiki çok zor bir durumdasın çünkü ahirzamandasın sıkıntı ve duâ senin yaşam kaynağın.
unutma asıl sıkıntı sıkıntının olması değil olmaması.

berat kandili

mevla’mız günah yüklerimizden berat etmiş olarak ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin.

risale kuran ın özetidir

risale-i nur, Kur’an’ın bir tefsiri ve hakikatinin bir tercümanı ve meselelerinin delilidir. özet değil tefsirdir tefsirin bütün Kur’an ayetlerini tefsir etmek gibi bir zaruriyeti yoktur. bu nedenle risale-i Nur bu asırda insanların en çok muhtaç oldukları ayetleri tefsir eden bir dirayet tefsiri görülebilir.

gecenin öğüdü

Öncelikle hepinizin ve tüm islam aleminin berat kandilini tebrik ederim.

Fazla vakit geçmeden birşeyler atıştırın ve bugünü oruçlu geçirin.

Fazileti çok büyük bir gün bugünü sakın kaçırmayın bolca istiğfar ve duâ edin.
Rabbim şimdiden yapacağınız ibadetleri kabul etsin.

evcil hayvanlara verilen isimler

Müezza
Peygamber efendimiz'in(sallallahu aleyhi ve sellem)kedisinin ismidir.