bugün

entry'ler (19)

hayat felsefesi yapılacak en güzel söz

I was sad because i had no shoes until i met a man that had no feet.

insana zevk veren basit şeyler

duş alıp sıcacık yatakta uyumak.

asit kızartır baz morartır

Lisede kimya derslerinde oldukça sık rastlayabileceğimiz kimyasal tepkimeler sonucunda asit ve bazların oluşturduğu renklerin akılda kalmasını sağlayan basit bir söylemdir.

eşcinsel ama karakterli ve dürüst insan

Gayet insani bir durumdur. Tıpkı heteroseksüellerin dürüstü, karakterlisi olduğu gibi eşcinsellerin de dürüstü ve karakterlisi olabilir. insanlar ikiye ayrılır: erkek ve kadın değil. iyi ve kötü insan. sadece bu!

stajını müge anlı nın yanında yapan hukukçu

Çok şanslı bir şahıstır. nitekim Müge Anlı Türkiye'nin en başarılı televizyoncularından biridir. Diksiyonu, duruşu, düşünceleri(özellikle kadın hakları konusundaki), mükemmel akıl yürütme becerisi, anlayışının ve anlatışının iyiliği gibi bir sürü özelliği bir arada bulunduran şahsın yanında staj yapmak her kula nasip olmaz.

ingilizce öğretmenliği okuyan sözlük yazarları

Belli seviyede ingilizce'si olan birinin rahat okuyabileceği bir bölümdür. Zor dersi yok denecek kadar azdır.

dünden karşı

Dünden razının tam tersidir. Dün istemsiz bir şekilde ağzımdan çıkan laftır. Patentinin bana ait olduğunu düşündüğüm laftır.

sakalı kesince çocuk gibi görünmek

Sakallarını kesmek, çocuk gibi görünmekten ziyade kendini çıplak hissettirebilen bir durumdur. sakalsız sokağa çıkmak giyinmeden sokağa çıkmak gibidir. sakal iyidir, güzeldir. sakal erkeğin makyajıdır.

kendi kendini göt eden insan

bir konu konuşulurken 'hayır ya o öyle değil eminim bak valla' diyen şahsiyettir. fakat en sonunda acı gerçek onun düşündüğünün hep tam tersi çıkmasıdır. ama bu durumdan sonra bile hala ' ama ben emindim yeaağğ' diyebilen bir insanoğlu çeşididir.

otobüste koridor tarafını tercih eden yüce insan

Sıradanlıktan kurtulmuş, şu saatte 1 kişilik yer ayırtıcaktım(istiyorum) ama koridor tarafı olsun diyerek yazıhanedeki bilet kesen görevliyi şoke eden yüce insandır.
Koridor tarafı isteyenler çok olmadığı için yer bulma olasılığı daha fazla olan insandır.

approach

ingilizce öğretmenliği okuyanların 'keşke sadece yaklaşım anlamıyla bildiğim bir kelime olsaydı' dediği illet, nalet bir kelimedir.
elt(english language teaching) bölümünün en baba dersidir.
Henry Sweet amcadan tutunda Chomsky'e kadar tüm filologları saygı, sevgi ve şükranla(!) anacağınız bir derstir. Kibarca 'ananızı ve tüm sülalenizi ağlatabilecek bir derstir'.

ota boka fobisi olan kız

Fobi yuvası olan kızdır.
-böcek dersin, çığlık atar bayılır.
-dönmedolap dersin, ayy ben ondan bile korkarım der.
-3 harfli dersin, ödü bokuna karışır.
-kendi gölgesinden korkar.
-merdiven inerken bile her an düşcekmiş gibi korka korka adımlarını atar.
-korku dersin ondan da korkar.

kolu kıllı olan kızlara tavsiyeler

Çam sakızı çoban armağanı alın kendinize.

life is wonderful

insana yaşam sevincini geri getiren
dinlediğin her vakitte içinin mutluluk ve neşeyle dolmasını sağlayan
sözlerinden de anlaşılacağı gibi 'hayat her şeyin bir kopyasıdır ve kısır bir döngü içerisindedir' mesajını taşıyan
Çok ama çok manidar bir şarkı.

korku filmi klişeleri

kendimizi acaba katil bu mu, yoksa şu mu, aa hayır hayır diğeri, yok yok öteki diye salaklaştırması.
Arkasına dönmemesi gereken hergelenin her seferinde arkasını dönüp o korkunç olaylara maruz kalması( Bizim bu sırada içimizden hayır hayır arkana bakma ya da oraya gitme dememiz).
Bazen filmin sonunda öfff bu ne kadar da saçma salak bir filmdi demeye zorlaması.
En alakasız kişinin filmin sonunda canlı kalabilmesi.
Sinemada izliyor isek, birbirinden CESARETLi kızların filmin yarısını gözlerini kapayarak izlemesi.
Eğer sinemada ve sevgiliyle izleniyor ise, korkan tarafın bunu fırsat bilip amele sümüğü gibi sevgilisine yapışması...

mustafa kemal atatürk

Kendisi ölse de fikirleri her daim yaşayacak yüce Allah'ın Türkiye'ye bahşettiği bir dahi.

türkiye de yaşamamak için 3 geçer sebep

1- yanlış bilinen çoğu şeyin doğru biliniyor olması.
2- insan haklarının olmaması(insana insan olduğu için değer verilmemesi).
3- kıro, abaza ve cahil dolu olması.

the truman show

çok eğlenceli bir film. ilk başlarda ne olup bittiğini kestiremeseniz de izlemeye devam edin. çünkü filmin ortalarına doğru daha anlaşılır olacaktır ve filmin sonunda 'vay be senaryoya bak, ne kadar farklıymış' diyeceksiniz. nitekim benim de aynen öyle oldu. jim carrey her zamanki müthiş oyunculuğuyla göz doldurmuş. izlenmeye değer.

the stoning of soraya m

the stoning of soraya yani sorarayı taşlamak, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim bir filmdir. ismini ilk duyduğumda aklımda gerçekten birinin taşlanmasıyla ilgili bir film falan canlanmadı , heralde mecazen kullanılmıştır dedim kendi kendime. amma lakin ki, filmi izlediğimde gözyaşlarıma hakim olamadım, senin benim gibi eti kemiği olan birini suçsuz ve günahsız olduğu halde birtakım yobazlar taşlıyordu hem de öldüresiye! şaşırdım, kaldım açıkcası. ve recm etmenin anlamını tam olarak bu filmden sonra araştırarak öğrendim. islamda idamın bir çeşidi, asılarak değil de taşlanarak öldürülüyor insanlar. ve hala daha bazı ülkelerde (afganistan, pakistan gibi) recm uygulaması devam etmekteymiş. eğer islamda recm etmek gerçekten var ise, ben bu dine mensup değilim arkadaş!