entry'ler (23)

sözlüğe bir dilek bırak

Ey sözlük!
Ben onu unutsam bile o beni unutmasın!
Hep hatırlasın
Kalpte olmasa bile aklına düşeyim bazen.
Hani iyi kötü bir ben olayım onda...

ural altay dillerinin genel özellikleri

Bu özellikler ondört madde şeklinde sıralanabilir:
1. Ural-altay dillerinde ses uyumu vardır.
2. Kelime cinsiyeti yoktur.
3. Harf-i tikel (artikel) yoktur.
4. Fiil ve isim çekimi eklerle yapılır.
5. isim çekiminde iyelik eki kullanılır.
6. Fiil şekilleri zengindir.
7. Sıfatlar isimden önce gelir.
8. Önekler değil sonekler vardır.
9. Sayı sözlerinden sonra çokluk eki kullanılmaz.
10. Soru eki vardır.
11. Yardımcı fiil olarak "sahip olmak" anlamına geken fiil değil, "olmak" anlamına gelen fiil kullanılır.
12. Karşılaştırma -dan ayrılma hali ekiyle yapılır.
13. Ayrı bir soru eki vardır.
14. Bağlaç yerine fiil şekilleri kullanılır.

efes 55 cl

Nefesim kesilsin Efesim kesilmesin diyen bizlere, ‘alın size daha büyüğü” diyen cağnım marka. Avrupadaki gururumuz aynı zamanda.

beşiktaş mı ben mi diyen kız

Kendisi beşiktaşla kıyaslanmayacak bir kızdır. Beşiktaş kim sen kim diye cevablanması gereken kızdır.

inşaat mühendisi

Sevmediğim mühendislerdir. Belki cok genel konuşuyorum ama tanıdıklarım kendilerinden nefret ettirmiştir. Egoları tavan olur genellikle bunların. Neyin kafasını yaşadıkları hala bilim adamlarınca araştırılmaktadır.

adgg

Bir yerde okuyup ne anlama geldiğine baktığım kısaltmadır. "Ağlama duvarına gülesim geldi" nin yanı sıra "adın dünyada görülmemiş güneş" de olabilir.

kutlukbilgekagan efendiliği

Size doğru yolu gösteriyorsa olabilecek efendiliktir.

sözlük yazarlarının whatsapp durumları

"Белый и чёрный" dır. Siyah ve beyaz anlamına geliyordur.

adana limanı nın çıplak fotoğrafları

Entryleri okuduğumda yalnız olmadığımı gördüğüm durumdur.

açık oylayan efendi doktor yazar

Düşüncelerinizi beğenmiş halden anlayan uludağ doktor yazarıdır. Bizim eve güneş girmez ve bu yüzdendir ki uğramasını tafsiye ettiğim yazar.

çay

Rizede yetişen yeşilimsi bitkidir. Ne ilginçtir ki içmeden önce yani o kırmızımsıdan önce siyahtır. Pek bir tadı yoktur öyle ele avuca sığacak ama bağımlılık sebebidir.

geceye bir rusça söz bırak

Slovar.
Rusçada sözlük anlamına gelmektedir. Gramatikal cinsiyeti erkek cinstir.

serenity

ilk sahnesi izlenmeye değer olan filmdir. Oyuncu kadrosu genis olmakla beraber gayet iyidirler.

jennifer lopez in en güzel şarkısı

Yabancı olduğundan dilimize ve elimize gelmeyen şarkıdır. En fazla nakarat tutulup söylenir.

türkiye işgal edilirse işgale uğrayacak ilk yer

Karadeniz sınırlarında olacağı pek muhtemel olan şehrimizdir. Rabbim tüm müslümanları korusun (amin).

0216 709 00 12

Bu numara sizi arıyorsa cevap verilmemesi gerekendir.

rusya nın türkiye den tavuk ithalatını durdurması

Yakında karşılıklı ithalat ve ihracatın duracağının habercisidir. Allah'ın düşmanlarımıza fırsat vermemesi dileğimizdir.

engelli

Bir çok çeşit engelli vardır. Bunlardan kimileri zihinsel kimileri ruhsal kimileri fiziksel vb dir. Zihinsel engelli olanlar beyinlerinden kaynaklanan bir sorundan dolayı engellidir. Ruhsal olanlar psikolojik bir soruna bağlı olanlardır. Fiziksel engelliler ise bedenlerindeki herhangi bir yerin engelinden yani islevini tam görmemesinden kaynaklıdır ve buna benzer bir sürü engel çeşidi olup engelli yerine geçmektedir.

ben bu yazıyı sana yazdım

Uludağ yazarlarının kafasında kurduğu kişiye mesaj yollu ilettiği yazı biçimidir. Coğu başlama sözü hitap olmakla beraber genellikle özlemler dile getirilir.

sevgiliyle birleşince olunmak istenen renk

Sevgiliyle birleşince olunmak istenen renk kırmızıdır. Olunan renk ise mordur. Çok nadir dahi olsa yeşil olduğu görülmüştür.