bugün

entry'ler (8)

günün ilk sigarası

boş mideyle içilmemesi gereken sigara. en azından bir parça ekmek yedikten veya bir yudum su içtikten sonra içilmesi gerekir. sonuçta cem karaca suyumu kazandım da içtim, ekmeğimi böldüm de yedim demiş olmasına rağmen günün ilk sigarasıyla ilgili bir şey dememiştir.

aglet

ayakkabı bağının ucundaki küçük plastik veya metal uç. küçük bir ayrıntı gibi görünse de agletler ayakkabı bağcıklarının yıpranmasını önlemek ve bağcığın ayakkabının deliklerinden geçirilmesini kolaylaştırmak gibi önemli bir amaca hizmet eder. agletler yüzyıllardır kullanılmaktadır ve hatta eski zamanlarda gümüş ve altın gibi değerli metallerden yapılmaktaydı.

npc

npc'lerin davranış ve karar verme yeteneklerini oluşturmak için kullanılabilecek kural tabanlı sistemler, makine öğrenimi ve sinir ağları dahil olmak üzere çeşitli yapay zeka türleri vardır.

mor

bazı ezoterik geleneklerde mor; bolluk, büyüme ve bilgelikle ilişkilendirilen jüpiter gezegeniyle de eşleştirilir. mor renk tercihi jüpiter'in enerjisiyle hizalanmanın ve bu nitelikleri kişinin hayatına çekmenin bir yolu olarak görülebilir.

transistör

elektronik sinyalleri yükseltebilen veya değiştirebilen üç katmanlı yarı iletken bir cihaz. transistörün amplifikasyon etkisi, tabana akan küçük bir akımın yayıcı ve toplayıcı arasında akan çok daha büyük bir akımı kontrol edebilmesinden kaynaklanmaktadır. bu, transistörleri amplifikatörler, anahtarlar ve dijital devreler de dahil olmak üzere çok çeşitli elektronik uygulamalar için çok kullanışlı hale getirir.

güç kaynağı

kaynaktan gelen elektrik gücünü diğer elektronik cihazları çalıştırmak için gereken uygun voltaj, akım ve frekansa dönüştüren elektronik cihaz.

sevdalinka

boşnak sanat müziği. türk, arap ve slav müzikal etkilerinin eşsiz bir karışımını içeren bu tür, melankolik melodileri ve romantik temalarıyla karakterize edilir.

sevdalinka şarkıları genellikle karşılıksız aşk, kalp kırıklığı ve özlem hikayelerini anlatır ve tipik olarak sözlerin güzelliğini vurgulayan yavaş, duygusal bir tarzda söylenir. müziğe genellikle saz, akordeon ve keman gibi geleneksel enstrümanlar eşlik eder ve balkan bölgesinin kültürel çeşitliliğini yansıtan karmaşık ritimler ve melodiler içerir.

oyun teorisi

stratejik karar verme çalışmaları ile ilgilenen matematik dalı. her bir kararın sonucunun başkaları tarafından alınan kararlara bağlı olduğu rekabetçi durumlarda bireylerin ve grupların kararlarını ve davranışlarını analiz etmekle ilgilenir.