bugün

entry'ler (51)

pokemon go nun popülerliğini kaybetmesi

Oyun beta halinde çıkmıştı yanılmıyorsam. Dolayısıyla bu durumu on görmüşlerdir.
Tam sürümünde çok daha fazla popüler olacak oyun.

rötar

Fransızca retard kelimesinden gelmektedir. Örnek cümle l'avion est en retard. Uçak rötar yaptı.

sözlük yazarlarının film tavsiyeleri

Gattaca.

lavanguardia

Ünlü ispanyol gazete. Online versiyonu da vardır.

el pais

Olaylara milliyetçi kanattan bakan gazetedir.

nekfeu

Fransız rapçi. "On verra" isimli şarkısı fena değildir.

coeur de pirate

Quebecli sanatçıdır. Fransız değildir.

iphone 6s

iphone 7 cikinca fiyatinin ne kadar olacagini/dusecegini merak ettigim telefon.

sony xperia z

Yaklasik 5 yildir kullandigim telefon. Yakinlarda ilk defa ccleaner yukledim telefon ilk alindigi gibi hizli oldu. Baska androidlerde veya xperia serisinin devaminda var mi bilmiyorum ama tek sevmedigim ozelligi bir suru uygulamayi size zorunlu olarak yukletmesi. Hicbirini kullanmadim bosuna yer kapliyor ve de kalabalik yapiyor.

emmanuel macron

Eski fransız ekonomi Bakanı. 30 Ağustos 2016'da istifa etmiştir.

kasparov

Ara ara hala blitz turnuvalarina katılmaktadır. Bildiğim kadarıyla siyasetle de uğraşıyor, Putin karşıtı bir siyaset güdüyor

eskişehir

sehirde dolasimda olan yuzde yuz elektrikli otobusleri sebebiyle beni nedensizce mutlu etmis sehirdir.

aaron swartz

Bilimsel makaleleri herkesin ve de bedavaya erisimine acmaya calismasi nedeniyle zamaninda hakkinda FBI tarafindan dava acilmis rahmetli internet aktivisti.

memrise

duzenli tekrar teknigiyle kelimeleri ogreten site. Ozellikle kelime dagarcigi olusturmakta birebir. Ders secerken iyi secerseniz, videolu, sesli, sozdizimi ogreten dersler de bulabilirsiniz.

krem karamel

Fransizca yazilisi ise crème caramel'dir. Fransa'da bilinen adi "flan"dir.

kaş

Dalmacya kiyi tipine sahip oldugu icin dalis icin idealdir. Sakin, huzur dolu bir yerdir. Gelen turistler ust segment oldugu icin ambiyans daha farklidir.

ikizler burcu erkeği

hem burcu hem yukseleni ikizler olarak dahil oldugum gruptur.

gnocchi

haslanmis patates un yumurta tuz ile hamur haline getirilir. Kucuk parcalar halinde kesilir. Tereyaginda kizartilir. Unlu bir italyan makarnasidir.

repelis

Filmlerin ve dizilerin ispanyolca altyaziyla izlenebilecegi mukemmel bir site.

echauffement

Échauffer fiilinin isim halidir. Échauffer ise ısıtmak demektir. Échauffement ise ısınmak demektir. Spordan önceki ısınma aktivitelerine de fransızcada échauffement denir.