bugün

entry'ler (13)

surre alayı

osmanlı devleti zamanında, istanbul'dan hicaz bölgesine gönderilen ve peygamber efendimizin kabri de dahil olmak üzere o bölgedeki binalar ve insanların hizmetinde kullanılmak üzere çok sayıda çeşitli eşya ile büyük miktarda parayı hediye olarak taşıyan ve bir askeri birliğin eşlik ettiği alayın adıdır.

dingonun ahırı

atlı tramvaylar zamanında, tramvaylar 2 atla çekilirken dik Şişhane yokuşunu çıkabilmek için azapkapı dan takviye at alarak yokuşu çıkabilirlermiş. Tramvay bu haliyle Taksim e kadar gelir, burada çıkartılan atlar, bu gün taksim alanının batı kısmındaki sular idaresi maksemi ile fransız konsolosluğu arasında bir ahırda bir süre dinlendirildikten sonra tramvaya bağlanmadan boş olarak azapkapı'ya götürülürlermiş.

taksim deki bu ahırı "dingo" adlı bir rum vatandaş işletirmiş. gün boyu bir sürü atın girip çıkmasından dolayı dilimize girmiş bir deyim.

cevahir in ulvi ye söyleyeceği alternatif sözler

Yarım yamalak Ulvi
Atletico Ulvi
Tamamı çizgiyi geçmeyen Ulvi
Her dört kişiden biri Ulvi
Açıkta satılan Ulvi
batan gemiyi batıran Ulvi.

tarihteki unutulmaz ayarlar

28 şubat sürecinde askerin tanklarla sincan yollarında yaptıkları Balans Ayarı.

görünmezlik iksiri satışa çıkarsa olabilecekler

Güvenlik kameraları artık bi işe yaramayacak.
Her şey bedava olduğu için herşey kolayca alınacak.
Herkes istediği yere kolayca girebilecek.
Bu sayede Gerzek Şaban, Hamza'yı bi güzel benzetecek.

sidretül münteha

Hz. Muhammed'in Bir Hadis-i Şeriflerinde, Cennetin uçlarındandır, üzerinde Sündüs ve istebrekın Cennetlerinin etekleri vardır. Dediği yer.

şukufe

Geniş Aile dizisinde Cevahir'in kendisine

Gamzelerine dolgu yaptığım ..
Yavru vatanım
Kesilmiş çayırım
Bahar ferahlığım
Dağ esintim
Bitmis derem
Gönlümün otoparkı
Evlilik provam
11 asrın sultanı
Mihenk taşım
Görgü tanığım
Asma yaprağımm

gibisinden lakaplar tatığı ünlü oyuncu.

abd bayrağı asan gülen

Nedense hiç şaşırmadığım bir durum. islam adı altında hizmet eden, fakat Abd ve Vatikan dişında bir ülkeye gitmeyen biri.

cizre

Hz. Nuh'un tufanından sonra kurulan ilk yerleşim yeri ve Cu Dağı yakınlarında Dicle Nehri sahilinde kurulan şehir. Tarihte Bazibda, Bakarda, Bakarda Karday, Cezire, Ceziret-ul ibn'i Ömer ve en son Cizre, ayrıca yöre halkı tarafından Cizir olarak anılan şehir.

burnundan kıl aldırmayan yazar

daha fazla uzadığında bıyık kıllarıyla karışan yada bıyığı yoksa karşındakinin burun kıllarnı bıyık sanan yazar.

zımpara kağıdı ile mastürbasyon yapan pinokyo

ömrünün sonuna kadar unutamayacağı andır.

hazin

Hüzünlü ve ayrıca oğlumun da aralarında bulunduğu bir erkek ismi.

yaran türk filmi diyalogları

Şaban yani Rıfkı hazretleri kızı babasından isteme sahnesi.
Konuşma kayınpeder ile şaban arasında geçmektedir.
Ahmet amca - Ver parayı al nuriyeyi
Rıfkı - Bu kadar param yok ahmet amca. Sen 200 bin lirayı al ben nuriyeyi alayım geri kalan parayı da taksitle ödiyeyim.
- Benim veresiyeyle işim yok rıfkı, takside de aklım ermez.
- Bono yapalım.
- Ya ödemezsen?
- Malını geri alırsın.
- Haa. Patlamış malı kim alır oğlum. Ben sana sağlam mal vereceğim, sen bana patlamış malı iade edeceksin
- Sen de yama yaparsın Ahmet amca.