entry'ler (167)

gunumuz futbol ilkeleri

(bkz: gunumuz futbolu)

köy enstitüleri

genel kanının aksine ilk darbeyi kurucularından olan ismet inönü tarafından yemiştir. çok partili hayata geçiş sürecinde chp'nin oy potansiyelinin çok büyük miktarlarda düşmesi sonucu en önemli tepkiyi çeken köy enstitüleri karma eğitim, komünist düzene yataklık, köylünün köle yerine konması gibi komik baskılara yenik düşüp darbeyi kalbinden yani onu kuran chp hükümetinden yemiştir.

ismet inönü sırf oy kaybetmemek için hasanoğlan yüksek köy enstitüsü başkanını görevinden aldı ve üzerine dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücel'i de politik yıpranma gerekçesiyle kızağa çekti. milli eğitim bakanlığının yerine de reşat şemsettin şirer' i getirir. sırf seçimi kaybetmek istemeyen ismet inönü çocuğum dediği köy enstitülerine en büyük darbeyi bu atamayla gerçekleştirip hasanoğlan yüksek köy enstitüsünü kapatmıştır. oy toplamak uğruna ilahiyat fakültesi ve imam hatip projeleri sunmuştur ancak yine de seçimi kaybetmiştir.

yeni hükümet demokrat parti'dir ve vekiller arasında toprak ağaları da vardır. köy enstitülerinden en çok korkan ve meclise demokrat parti'yi getiren bireyler yine toprak ağaları olduğundan ne yazık ki bu güzide kurumun tamamen kapatılmasına sebep oldular.

eğer kapatılmasaydı ne olurdu?

doğu topraklarımızdaki aşiret yönetimi, toprak ağalığı yani feodalite bilinçli, eğitimli köylülerimiz tarafından çökertilir ve tüm bireylerin kendi toprakları olurdu.

bugün köy kahvelerinde erkekler yatıp kadınlar tarlalarda çalışmazlardı. herkes bir olup tüm ihtiyaçlarını birlikte giderirdi.

yobazlık ve cahillik son bulurdu.

sanat açısından daha gelişmiş bir ülke olurduk.

her köyde bir ziraat ustası, bir yapı ustası, bir sanat adamı olurdu.

kadınlarımız daha değerli, daha bilgili, daha birey olurlardı.

ayrı bir parantez de reşat şemsettin sirer için açmak istiyorum.

bugün adına sivas'ta ilköğretim okulu açılmış şahıs köy enstitülerine vurduğu darbelere akıl sır ermiyor.

bu şahsın kararlarına göre o dönemde uygulanan kararlar;

köy enstitülerinde öğrencilerin yönetime katılma uygulaması son buldu.

okutulan klasikleri öğrencilerin seviyelerine uymuyor diye yasaklandı.

serbest okuma ve tartışma saatleri iptal edildi.

aynı kampüste bulunan kız ve erkek öğrenciler birbirinden ayrıldı.

bugün yaşayan halkımın cahilliğinin en büyük sebebi bu enstitülerin kapatılmaları yüzündedir.

alkol aldık mı

polis bu soruyu gerçekten soruyor. (bkz: ehliyeti kaptırmak)*

dreambox

linux işletim sistemi bulunduran ve internete bağlanabilen uydu alıcı markası. piyasanın pahalılarından ama babalarındandır.

back up

aradılar 28 lira dediler ayda. anlattılar 20 dakika. bu bildiğin kölelik sistemi. hayatı daha kolay hale getiriyorlarmış. bilmiyorsunuz ki hayat öyle daha zevksiz oluyor.

sevgilinin yanında gaz çıkarmak

isteyerek yapılmadıysa gayet normal bir olaydır. insanlık halidir arada pırtlayabilir. bunun için ilişki bitiren zihniyetle birlikte olunması doğru değildir.

digiturk

beş yıldır üye olduğum ve çok sevdiğim bir platformdu ama çeşitli nedenlerden dolayı üyeliğimi iptal ettirmek zorunda kaldım (digiturk kaynaklı bir problem değil). aylık 5 ytl indirimle izlediğim paket için bakın kapattırmayın 10 ytl indirim ile izleyin teklifleri geldi. (bkz: #1969870)

bu indirimi kullanmak isteyecek üyeler için taktik vermek gerekirse. müşteri hizmetlerini arıyorsunuz. kapattırmak istiyorum diyorsunuz. gerekçesine ise fiyatlar yüksek diyorsunuz. onlar da yayınınız şu zaman kesilecektir diyor. karşılıklı teşekkürlerle kapatılıyor telefon. ertesi gün aranıyorsunuz. bakın kapatmayın şöyle yapalım, böyle yapalım tekliflerinden birini değerlendiriyorsunuz.

giris yap

"bu bilgisayarda giriş yap" vari bi tuş var sanırım. o olmasaydı ne yapardım bilemiyorum. iyi ki varsın hatırlamaca tuşu.*

pic

en yaygın kullanılanı 16f84 ile 16f877'dir. 877 tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu neden 877 dendiğinde "84'te adc olmaması" demektedir. (bkz: 100 kişiye sorduk)

esli batakta 9 deyip 4 almak

sizin adınıza söylemiştim diyerek olaydan sıyrılınabilir.

allah ı güldüren kul

(bkz: ismail güldüren)

seray sever

insanın zekasını etkileyen en büyük etkenin çevre olduğunun kanıtıdır bu insan. sen büyük başarılarla oku, boğaziçi üniversitesi iktisat bölümünden mezun ol sonra bu piyasanın ve salak insanlarının içine düş. bir çeşit çekiciliğin ve kocaman güzel memelerin olduğu için kolay para kazan ve sen de yavaş yavaş diğerlerine benzemeye başla. işte bu kadar.

don t stop the music

son zamanların en başarılı klüp şarkısı. on numara. söylemesi dans etmekten daha zevkli.

göğüs çatalı görünmeyen kız

(bkz: silikon)

göğüs çatalı görünmeyen kız

küçük memelidir.

hayko cepkin i eurovision a gönderelim kampanyası

karizmasını bilmem ama duruşuyla kesinlikle türkiye'yi temsil etmediğinden saçma kampanyadır.

edit: evet kesinlikle duruşuyla bizi ifade ediyor. sokaklar küçük haykolarla dolu. nereye baksam makyajlı üstü çıplak altında dar eşortman olan bebeler var. geçen babam da öyle çıkıyordu dışarıya "ne hal baba?" dedim "duruş" dedi.

(başlığın başa kalması durumu)

uzun sacli erkeklerin daha iyi seks yapmasi

isviçreli bilim adamlarının japon bilim adamlarına olan şakasıdır.

ntc

negatif sıcaklık katsayılı bir termistör. çoğu elektronik termometrede kullanılan sensör yani. direnci sıcaklıkla ters orantılı olarak değişir.

gözler anlatır

düğün şarkım olacak bu şarkı. bu şarkıda saracağım o ince belini sıkı sıkı. ölene kadar bırakmayacağım şekilde. sözler az kalır, çaresiz kalır. gözler anlatır, aşkı gözler anlatır.

ülker

dünyanın en büyük 4. şekerlemecisidir. 2 haftalık üretimiyle dünya üzerinde yaşayan her insana bir adet bisküvi düşer. 300 milyon dolara yakın vergi vermiştir. yeşil sermaye şirketi.