bugün

utanarak yere çöp atan kişi

utanmayarak yere çöp atan kişiden pek bir farkı yoktur. o çöp yere gitmiştir bir kere. sen utansan ne olacak utanmasan ne olacak. çöpcü onları silerken "vay canım utanarak atmış belli hafif havada geziyor çöp" diyecek hali yoktur. adam söver belkide. bilemiyoruz. tabi bu kişinin neden utandığı da merak konusu olabilir. adam içinden düşünür "yahu ben fakülte görmüş adamım, yakışıyor mu bana..." . tabi ki hiçbir fakülte öğrencilerine çöp atmama konusunda özel eğitim vermez zira oraya gelen kişilerin "yere çöp atmak öküzlüktür" mantığını bildiğini varsayar. başka nedenlerden de utanabilir. mesela çöp atarken tam karşısında bir çöpcü abimizin yerleri süpürdüğünü geç farketmiş olabilir. pala bıyıkların arkasından kendisine doğru ivmeli bir şekilde gelen küfürleri duymuş olabilir. varsayımlar bol... bu entryi bitirirken hiç bir sözlük yazarımıza "yere çöp atmayın" uyarısını yapmayı gerek görmüyorum. çünkü adamın bir tanesi gelir " ben havaya atıyorum kendi düşüyor ehehe" diyebilir. bu durumda boynumuz kıldan ince.