bugün

doğu da görev yapan bir doktorun mektubu

zorunlu doğu hizmetini Van'da yakın zamanda yapmış bir doktor olarak çoğunluğuna katıldığım mektuptur.

oturduğun yerden yorum yapmak, klavye başında devlet meselelerine çözüm bulmak, devlete/teröre sövmek kolay. böyle konular hakkında objektif yorum yapabilmek için bizzat gidip hepsini olmasa da en azından bir kısmını görmek lazım. 8 ay çalıştım van'da. bir kısmı iran sınırında bir köydeydi, bir kısmı da van merkezde. köyde çalıştığım sırada ilçenin banka müdürüyle konuşma fırsatım oldu. para ödemelerini yapacak tek yer kendileri olduğu için banka müdürü bütün devlet ödemelerinden ve toplamda işsiz bir kişinin eline geçen para miktarından haberdardı. 11 farklı isim altında -yonca parası, işsizlik parası, çocuk parası vs vs- adam başı yaklaşık 1.500 lira ödeme yapılıyor. devlet yöre halkının terör örgütüne kaymasını önlemek için resmen bir dediğini iki etmiyor. verilen ödemeler elbette ki toplumun genelinden alınan vergiler sayesinde. inanılmaz zengin olan aşiret üyeleri bile yeşil kartlı, yani vergiden muaf. sağlık hizmeti de dahil olmak üzere sosyal hizmetlerin tamamını ücretsiz alıyorlar. buna rağmen memnun olmayan kesim çok fazla. isteklerini yerine getirmediğinde, mesela gereksiz ilaç yazmadığında, hak etmedikleri zaman rapor vermediğinde 'senin maaşını ben veriyorum, eşek gibi bakacaksın!' cümlesini savuracak kadar da durumdan bihaberler. vergi vermeyen birinin doktorun maaşını verebilmesi enteresan(!). dolayısıyla can güvenliğimiz yok. merkezde çalışırken 2 kere farklı aşiretlerden tehdit aldım. acilde gerçekten acil olan hastaya öncelik verdiğim için. önce doktor olduğum için bana, sonra devlete, bakana ağızlarına gelen her şekilde sövdüler. sokaklarda ilköğretim öğrencilerini kendi aralarında direk terör içerikli konuşmalar yaparken görebiliyorsunuz. yemek yemek için oturduğunuz yerde önünüzden pkk sempatizanları eylem yaparak, sloganlar atarak geçebiliyor.

olay kürt-türk meselesi değil. olay doğu meselesi. yine yukarda bahsettiklerimin hepsini bölgenin tamamına mal etmek de hata olur. ama bilinmesi gereken şu ki batıda, iç anadoluda, yani oturduğunuz yerden televizyonda gördüğünüz gibi değil durum. ne televizyonda gösterildiği kadar imkan eksikliği, fakirlik söz konusu; ne de doğuda olan, kürt olan herkes pkk'lı. ayrımı iyi yapmak lazım.