bugün

canım ailem

o dizi kirliliği içinde bataklıkta açan gül gibiydi. mafya yok, büyük cipler, konaklar, çiftlikler, vadiler, ihaleler ve birbirinin gözünü oyan aşağılık insanlar yok. demek bu iğrençlikler olmadan da, kendi halinde sıradan insanları anlatan diziler de sevilip izleniyormuş. senaryosu çok mu sağlamdı? kesinlikle hayır. abartılı talihsizlikler silsilesi içinde bir türlü kavuşamama ana temalı bir senaryoydu. ama oyuncuların rollerine inanıp sevmeleri ve senaryo battı batıyor derken her seferinde küllerinden yeniden yaratmalarıyla dizi iki sezon ayakta kaldı, birçok tiryakisi oldu. oyuncuların hepsi, her diziye nasip olmayacak şekilde sempatik ve karizmatikti. elbette canım ailem bizimkiler gibi 15 yıl süremezdi, yukarıda adı pek geçirilmemiş ama o dizi türk tv lerine bugay yapımın armağan ettiği bir baş yapıttı. nedeni de şudur: canım ailem dahil bugünün pek çok dizisi, aslında her fırsatta dalga geçilen eski yeşilçam kalıplarına uygun çevriliyor. izleyiciyi on ikiden vurmaya, bam telini titremeye yönelik, gerçeğin alabildiğine tahrip edilmesiyle elde edilen bir yeni kurgusunun kurnazca kotarılmış bir arkası yarın formatında tasarlanması ve olay akışı içinde yaratılan salınımların getirdiği bir histeri duygusu. bizimkiler in sırrı ise bu kalıbı baştan reddedip, hayatın büyük salınımların değil küçük değişimlerin artımıyla devinen büyük bir akış olduğunun bilincinde olmasıydı. bu yüzden o dizinin olmayacak talihsizliklere, abartı ötesi tesadüflere pek ihtiyacı yoktu. hayatın kendi doğal ritmindeki bir simulasyonu gibiydi. sanki kimse yazmasa bile kendi kendine devam edebilecekti neredeyse. oysa canım ailem de, olanca sevimliliğine, bittiğinden dolayı duyduğum çok samimi kişisel üzüntüye rağmen zorlama yeşilçam klişelerine yaslandı çoğu zaman. olmayacak tesadüfler, suyunu çıkaran şanssızlıklar. bedbahtlık ve mutluluk arasındaki büyük salınımlı gidip gelmeler. ama ben de bu diziyi sevdim, çünkü sevginin mantığı yoktur ve aşk nedensiz sevmektir. bu minval üzerinde beş yıl daha gitseydi seyreder miydim? evet seyrederdim. ama tabii deniz denker in diziden ayrılmaması şartıyla.
güncel Önemli Başlıklar