bugün

artık uçak yapma zamanı geldi

1980'lerin sonunda, el yapımı ve yerli malzeme ile üretilen bir uçak vardı. yapan da yusuf kahvecioğlu adındaki uçak mühendisi bir abimiz.
bu abimiz uçağı yaptı, hükümete dedi ki, ey hükümet, bak ben kendi gücümle bu kadar yapabiliyorum, gel yardım et, büyük işler yapalım.
hükümet dedi ki, ey yusuf, yardım ederim tabi, ama önce şunun vergi hesabını çıkaralım. sen bunu yapmışsın ama vergisini ödemeden bu uçmaaaz...
haliyle yusuf abimiz yardım beklediği yerden bir sürü engelle döndü, uçağın maliyetinin bile üstünde vergi ödemesi gerektiği kararını verdi sevgili ilgili.
yusuf abimiz de uçağı parçaladı, alın size uçak dedi.
aynı yusuf abimizin bir uçuş okulu vardı, yine kendi imkanlarıyla açmıştı. sam-air adıyla. bir çok pilot yetiştirdi.
kullandığı küçük havaalanını da günümüz hükümeti boş sebeplerle kapattı, yerine hastane yapacaklarmış. ha bir de uçaklar şaşırıp 100 km ilerideki asıl havaalanı yerine bit kadar olan bu piste inmeye kalkmış bir ara. tehlikeliymiş orası. sanki tek motorlu uçuruyorlar... biz de yedik, sustuk...
bu işler böyle bu memlekette. ey gidi yusuf abi, bak uçak yapma vakti şimdi gelmiş, sen erken davranmışsın...