bugün

pedro almodovar

hayranı oldugum yonetmendir butun filmlerini izledim bir ara 10 yönetmen 10 şehir projesi için istanbul'a geleceği söylentisi bile beni heyecanlandırmaya yetti. ozelikle konus onunla mukemmeldir. filmlerinde cinselligi sorgular ancak zekice yapar. bana göre mukemmel bir yonetmendir.

luis bunuel'den sonra, uluslararası alanda ismi en çok duyulan ispanyol yönetmen. la mancha'nın ispanyol bölgesindeki küçük bir kasabada doğan pedro almodovar, 1968'de madrid'e geldi. parası olmadığı için sinema eğitimi alamayan almodavar, satıcılık yaparak para kazanmaya çalıştı. franco'nun faşist yönetimi esnasında, yetmişlerin başında kapatılan sinema okullarını es geçen sanatçı bir ispanyol telefon şirketinde iş buldu ve parasını biriktirerek bir super 8 kamera almayı başardı. 1972 ile 1978 yılları arasında kendisini kısa-film yapmaya adayan almodavar, filmlerini ispanya'nın kültürel-vizyonu olan topluluklarına izletti ve yetmişlerin sonunda madrid'de oluşan pop-kültür hareketinin önde gelen isimlerinden birisi haline geldi. ilk uzun metrajlı filmi "pepi, luci, bo y otras chicas del monton"u ticari gösterime sokan yönetmen ağabeyi agustin almodovar ile birlikte kendi prodüksiyon şirketini kurdu. "all about my mother" filmiyle dünya çapında üne kavuşan yönetmen, daha önceki yıllarda "kika", "women on the verge of a nervous breakdown", "atame!/tie me up! tie me down!" filmleriyle faşizm-sonrası ispanyol kültürünün simge isimlerinden birisi olmuştu. 1999 yapımı filmi "annem hakkında her şey"le dünyanın pekçok yerindeki film festivallerinden ödülle dönen almodovar, aynı zamanda dünyanın en prestijli festivali cannes'da en iyi yönetmen seçildi. bir sonraki filmi "konuş onunula"da "annem hakkında her şey"deki başarısını tekrarlayan ispanyol yönetmenin bu filimi yabancı dilde en iyi film dalında altın küre ve bafta ödüllerine değer bulundu. ayrıca almodovar, en iyi özgün senaryo dalında da bafta'nın sahibi oldu. konuş onunla 2003 oscarları için de aday gösterildiği en iyi yönetmen ve en iyi özgün senaryo kategorilerinin de en önemli adaylarındandı.

1. dönüş, volver (2006)

2. kötü eğitim, la mala educación (2004)

3. konuş onunla, hable con ella (2002)

4. annem hakkındaki herşey, todo sobre mi madre (1999 )

5. çıplak ten, carne trémula (1997 )

6. kika, kika (1993 )

7. yüksek topuklar, high heels (1991)

8. bağla beni, atame! (1990 )

9. bunu hak etmek için ne yaptım?, ¿qué he hecho yo para merecer esto?!! (1984)

10. kötü alışkanlıklar, entre tinieblas (1983)

11. sinir krizinin eşiğindeki kadınlar, mujeres al borde de un ataque de nervios ()

12. pepi, luci, bom, pepi, luci, bom

kaynak.sinema.com