bugün

türkiye nasıl gelişir

Şekli olarak gelişir, kafa olarak bir halt olmaz bizden..

Mesela nazi liderleri nuremberg duruşmalarında neden çok hızlı bir biçimde, kesin kanıtlarla yargılanabilmiş? Çünkü adamlar yaptığı mezalimleri bile tek tek kayıt altına almış ve sadece yöneticiler hakkında mahkemeye 1.5 ton belge getirilmiş.. ve bu, iğneden ipliğe kadar yıkılan bir memlekette toplanan belge.. biz ise aynı yıllarda, gerçekten aynı yıllarda, osmanlı arşivlerini hurda kağıt olarak bulgaristan’a satan bir milletiz. Biz, Nusret mayın gemisini, ertuğrul yatını, yavuz zırhlısını jilet ve tencere yapma sevdalısı bir kafaya sahibiz. Eskiden çanakkale şehitliklerinde fuhuş yapılıyor diye haberler çıkardı. Bizim, o savaşı hatırlama sebebimiz bile, anzak mezarlıkları jilet gibiyken, bizimkilerin içler acısı halinin ortaya çıkmasıdır. Nusret gemisi de, bir adım ileri gidelim savarona da, canını biraz o furyada kurtarabildi. Hatta savarona restore edilirken içinden 2.5 ton fare ölüsü çıkarıldı. Hadi osmanlı belgelerini geçtim, al sana cumhuriyetin canlı tarihi… ona da saygımız bu kadar.. hiç unutmuyorum, bir çanakkale gazisi ile yapılan röportajın yayınlanmasını.. gazi, konuşurken bir yandan ayakkabı boyamaya devam ediyordu.. anzak gazileri ise her sene uçakla ve bakıcılarıyla buraya taşınırken.. son zamanlarda az buçuk maaş verilir oldu da, çalışırken ölmediler. Yoksa, gazi maaşı almaya utanan kahraman kara fatma gibi defterdarlıkta odacılık yaparken rahmete gideceklerdi..

Kadir kıymet bilmeyen, düzensiz, kolaya kaçan, bir şeyleri sürekli başkalarından bekleyen bir toplumuz maalesef..

Bugün hiç bir nehrimizden cesaret edip bir bardak su içemiyorsak, hiç bir denizimizden 150 liranın altında balık yiyemiyorsak, tarım ülkesi diye kendimizi küçümserken bir anda 350 liranın altında et bulamaz hale geliyorsak; kabahati sadece bizim..