bugün

treasure island

ilköğretim 6 'da* ingilizcesini vermişlerdi bu kitabın, oku özetini çıkar getir diye.. yumurtanın kapıya dayanma misali bir pazar günü sabah 8 'de uyandım ve ertesi gün ilk derste ödevin teslim edileceğini hatırladım. dönem ödevi yarın verilecek ve ben henüz tek satırını okumamıştım. kapağını açmamıştım kitabın. kalıncana da bir şeydi efendim bu kitap. o zamanlar böyle internet de yaygın değil, veritabanları yok hazırını indiresiniz.. neyse ben biraz televizyon seyredeyim ondan sonra okurum rahatlığı ile çekyata uzandım. televizyonun düğmesine bastım ve akşamdan kapatıldığı kanal olan trt 2 'de açıldı. karşımda bir çizgi sinema ve altında hazine adası yazısı belirdi. kitabı kaptığım gibi metinleri karşılaştırdım ve aynı eserin çizgi derlemesi olduğunu gördüm. 2 saat izledikten sonra, özetini yazmamla saat 11 'de işlem tamamlanmıştı.

kader o ki seneler sonra aynı kitabın ispanyolcasını çıkardı karşıma. bu defa severek okudum ama özet isteyen yoktu. neo 'nun matrix 'te dejavu yaşaması gibi oldu.