bugün

peltier

herkes peltier'in soğutucu kısmıyla ilgilenmiş ya işlemci soğutma ya mini buzdolabı ya nem alma cihazı yada bir tarafına sıcak bir tarafına soğuk uygulayarak 1 volt elektrik üretmeye çalışmış.

ben aylaklıktan peltier'in sıcak kısmıyla ilgilendim.
evde 3 oda var ama tek oda kullanıyorum kombi sadece tek oda için çalışıyor bulunduğum odadaki peteğin uzunluğu 1 metre

malzemeler:
12 volt adaptör
1 adet 4 cmx85 cm alüminyum soğutucu.
görsel

2 adet 12v tec1-12706 peltier
görsel

2 adet peltierin soğuk kısmi için 4cmx4cm aliminyum soğutucu
görsel

peteğin üst kısmı
görsel

bitmiş hali
görsel

tek peltier ile yapsam sıcaklık 85 cm alüminyum soğutucunun her yerine dağılmayacak belli bir noktası aşırı ısınacak peltier zarar görebilir.

alüminyum soğutucunun her yerine ısı yayılması için iki peltieri paralel bağlarsam alüminyum yine aşırı ısınıp zarar görebilir.

85 cm alüminyum üzerinde 28 cm aralıklarla iki peltieri seri bağladım peltierler üzerine 6 volt düştü ve alüminyum soğutucunun her yeri eşit bir şekilde alüminyuma dokunulduğunda elini yakacak şekilde ısındı peltierin soğuyan kısmınada 4cmx4cm alüminyum soğutucu koydum peltierin ısınan tarafına soğutma uygulanmadığından soğuyan tarafıda ufaktan serinlik var ama terleme yapmıyor.
iki seri bağlı peltieri kombiyi kapatıp iki saat test ettim içerisi istanbulda kar yağarken bile sıcak kaldı.
iki adet seri bağlı peltier saatte 36 40 watt arası elektrik tüketti.
saatte 40 watt tüketse 40x24=günde
960 kwh 960x30=ayda 28.800 kwh elektriğe yeni zam geldi 0.80 olsa birim fiyatı 28.000x0.80=ayda 23.040 tl elektrik tüketiyor.

ama daha test aşamasında alüminyum profil 1 bucuk metreyken test ettim peltierler 2 saat çalıştı evi ısıttı ve bozulmadı şimdi 85 cm yaptım ve peteğin içine uyarladim birde öyle test edeceğim.