bugün

imamlara maaş vermenin gereksizliği

Bu kadar cehalet olmaz, burada imamların para alması almaması tartışması cehalet den öte aptallık desek az gelir.
Yapmayınız lütfen, biraz aklınızı ve ahlakınızı kullanın lütfen...

Daha da basit anlatalım.
Yolda kaza yaptınız, biri size saldırdı polis çağırdığınız. Bunun için polis sizden ek ücret isteyebilir mi?
Güvenlik hizmeti olarak sizden para alabilir mi!
Demez misiniz "kardeşim, senin maaşını devlet veriyor ve ben vergilerimle bunu ödüyorum" işte böyle bir durum.
Din hizmeti de böyle, Kur'an da Allah "sizden ücret istemeyenlere uyun" diye bize "Allah yolunda yapılan iş için bir ücret istemeyin" diye peygamberlere ve onlara inananlara emir veriyor. Bu yaptığınız hizmetlerin gayretlerin ödülü mükafatı ücreti benim katımdadır, ben vereceğim diye Allah bizzat kendisi yukarıda yapılan paylaşımda geçen ayetler de diyor.
Yani; garanti kapsamında bir ürüne verilen hizmet için para ödemeyi bize, bu ürünü bize satana da bu hizmet için para almayı devletin yasaklıyor olması gibi.
Polisin ya da askerin gelip sizden can güvenliğiniz için ücret istemesini, devletin "bunun maaşını ödülünü ben veriyorum" diye yasaklaması gibi.

Burada konu din islam Kur'an değildir. Burada konu inanmak ya da inanmamak da değildir. Burada konu bir işin nasıl yapılacağı ne olduğudur.
Eğer bu dine inandığını söyleyen bir kişi tüm bu açık hükümlere rağmen gelirini kazancını geleceğini geçimini din üzerinden yapar, dini bir mobilyacı boyacı marangoz nalbant gibi meslek haline getirir ise bu dinin ismi asla islam olamaz.

Bu ne cahillik böyle?
ilk önce inandığınız veya inanmadığınız bir olgunun ne olduğunu bilin de sonra bu olgu üzerinden değerleri tartışın.

Siz Allah'a dininizi mi öğretiyorsunuz? Hucurat-16