bugün

anketör

Anketör dünyanın en zor işlerinden birini yapan-yapar görünen kişidir..Evet,işi zordur,ancak deneklerin(kendisiyle anket yapılan kişilerin) işi de bir o kadar zordur..
Anketlerde yaş,cinsiyet,eğitim durumu,gelir seviyesi vb gibi bazı kotalar vardır ki anketör kişinin işini asıl zorlaştıran da bunlardır zaten..elinizdeki süzgeç denen sorulardan geçirdiğiniz deneklerden üstte kalanlarla artık ankete başlayabilirsiniz..Kotanızda mevcut şahısları bulabilmeniz bazen okadar imkansızlaşır ki..bazı ufak şeyleri görmezden gelebilirsiniz..Hele bir de anket yapılan şahıs (denek) sizi anlayabiliyorsa herşey çok kolaylaşır.
a:anketör
d:denek

a- merhabalar bıdı bıdı bııdı dan gelip anket yapıyoruz..
d- tabi ne demek,buyrun hemen başlayalım.Heheh bende zamanında yaptım bu işleri..öğrenciyken yani..bikeresinde..
a-yaşınızı öğrenebilirmiyim önce?
d- tabii 30
a-imkansız
d-daha genç gösteriyorum değilmi
a-bana 31 lazım
d-hönk?nasıl yani
a-30 yaş üzeriyle anket yapmam gerekiyor
d-e ben 31ime geldim zaten,kabullenemiyorum..oyüzden..
a-peki eğitim durumunuz nedir?
d-lise
a-yapmayın yaa
d-yaptım valla liseyi bitirdim ama işte üniver..
a-ya hiç mi okumadınız üniversiteyi
d-haaa.. okudum bi miktar..size ne kadar lazımdı?
a-2 yıl yeter
d-iki yıl okudum zaten..onu üniversiteden saymıyolar ya oaçıdan şe
a-peki peki..konumuz bankalar..bankada çalışan sık görüştüğünüz biri yok değilmi
d-benim amcaoğlu x bankasında
a-sık görüşmüyorsunuzdur herhalde kendisiyle
d-hergün bizde yüsüzsüz..hatta aksam da okey oynadık tam okeye dönüyo
a-dönmeyin okeye..ben tek e kaldım..bu anketi de yapabilirsem evime gidecem akşam oldu yoruldum ama artık aaaaaa
d-tamam kızmayın ben anlamadımki..görüşmemem mi gerekiyodu..peki..ona da peki..hiç sevmem zaten şerefsizi..hergün geliyo ama ben görmüyorum..görmezden geliyorum..
a-oh nihayet..şimdi başlayabiliriz ankete.
d-hı?bitmedi mi?
a-süzgeçten geçirdim sizi az önce..aradığımız kişi sizsiniz..artık ankete başlayabilirim.
d-iyi be iyi başla be daha ne yalanlar söyleyip neleri inkar edecez bakam
a-45 dakika süren bir anket bu,6 dakikanızı alıcam.işte ben 6 diyorum,siz 20 anlayın...
d-anladık hadi onu da anladık..soran olursa 45 dakika sürdü buyur,bak altı dakikayı bir dakika geçerse 30 dakika sürdü derim ona göre..
a-ama hanfendi..
d-ne hanfendisi lan ben erkekim be...aaaa..lise diplomamdan vazgeçtim..amcaoğlundan vazgeçtim ama bu kadarı fazla
a-peki peki bu kadarı yeterli aslında..şimdi beni kontrol etmek için sizi arayacaklarya,gelen erkekti,öğle vaktiydi,hava da yağmurluydu derseniz çok sevinicem..(Bazı anketlerde hava durumu dahi kaydedilir)
d-git kızım başımdan akşam akşam alalaaa