bugün

öğrenci mesleğidir. genelde hakkıyla yapılmaz.
pazarlamacidan bile beter yapiskan sülük.
dürüst birinin bu mesleği ifa ettiğini ele alırsak eğer, başka bir mesleğe yönelmeyi zorunlu kılan meslek. zira görüşmeciye anket süresi hakkında yalan söylemezseniz görüşmeciler "hadi lan işim gücüm var" der dolayısıyla siz de anketleri bitiremezsiniz dürüst olmaya devam edip kalan anketleri sallamasyon doldurmazsanız anketör deyimiyle uçmazsanız zaten sektördeki altınızda bulunan dinamiti ateşe verdiniz demektir. gerçi dürüst adam hiç bir işte tutunamıyor ama anketörlükte asla tutunamaz. filtre sorularında oynama yapmak çok dürüstlük dışı sayılmaz ama telefon kontrolünde ortaya çıkarsa belki günlerce çalışmanızı iptal edebilecek meslek aynı zamanda. çok zor, pis bir iştir kısaca ama eğer bir parlarsanız süpervizör e tk ya oradan edit e derken uluslararası firmalarda kendinizi proje şefi veya şirket bilmemne müdürü veya kendi şirketinizin patronu olarak bile bulabilirsiniz. aslolan dürüst olmamaktır. * * * *
http://1.bp.blogspot.com/...s400/anket%25C3%25B6r.jpg
ankesörle karıştırılabilecek kelime.
ayda rahat 1500 lira kazanılabilecek meslek. öğrenciler için önerilir.
ikna kabiliyetine sahip olmasi, acik ve net ifadeler kullanmasi; dolayisiyla dile hakim olmasi ve anket yaptigi kisilerle fazla laubali olmamasi gereken kisiler.
genelde bir soru sorabilir miyim? acaba diye yanınıza sokulup on soru soran insandır. *
-Pardon bir sey sorabilir miyim?
-hayir.
-kustum.

Bu tarz diyaloglar yasatan zatlar.
sözlükler de de boy gösteren meraklı kesim.
+iyi günler genel tüketim ürünleriyle ilgili ..
-evet ?
+ şey evinizde 8-12 yaş arası çocuk var mı ?
- şu an bilmiyorum. ve kapı kapanır. *
bu işi yapanların çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu düşündüğüm için hep yardımcı olmaya çalışırım. bilmiyorum belki de düşündüğümden çok daha fazla kazanıyorlardır ama vicdanım el vermiyor geri çevirmeye.
tübitak projesi şeysi olarak yapmakta olduğum görevdir. bir gün boyunca tepeden tırnağa* karasular indirmekle de kalmayıp, pazardaki teyzelerin 'lanet olsun, asla katılmıyorum, nedir bu toz toprak'larını saygıyla dinlemektir.
Çoğu kişinin yanlış bildiği ve sözlükte hakkında bolca yanlış bilgi verilen grup. Öğrenciyken ve işsizken bu işi yaptığım için bir bilirkişi olarak ekleme istediğim hususlar var.
Anket her kabul edene yapılmaz. Belli yaş, sosyoekonomik seviye * ve cinsiyet kotası olur. Bu kotalar zamanla doldukça iş daha da zorlaşır. Tanıdıklara, reklamcılara, anket şirketi çalışanlarına vs. yapılamaz.
Anketler 3 türlüdür. CATI(telefon anketi), stüdyo anketi ve hane anketi.
Stüdyo anketi şehrin merkezi yerinde ofis kiralama veya cafe ile anlaşarak yapılır. istiklal ve Bahariye'de gördüğünüz anketörler bu tiptedir. Birşeyler yedirilir veya içirilir. Yoldan geçen herkesin çok önemli işi vardır, memleketi kurtarıyordur, o bakımdan işiniz zordur. Günde en az 100 kişiden hayır cevabı alırsınız. *
Bir de hane anketleri vardır. Sitelere sokmazlar, apartmana sokmazlar, apartman yöneticileri sizi istemez, polis çağıranı bile olur. insanlar korkar, kapıyı açmaz. Hele erkek kotası varsa iş daha da zordur.
Hane anketinde muhit çok önemlidir. Yoksul mahallelerde hırsızı, tinercisi bol olduğu için insanlar kapıyı zor açar. *. Muhafazakar semtlerde erkeğe kapı açmayan kadın çok olur. * Zengin semtlerde hem ev hanımı bulamazsınız hem de biraz tepeden bakarlar *.En iyisi orta halli ve sitesi az olan mahallelerdir.* *
Tüm anketörlerin genel özellikleri 15-120 dk arası süren anketleri üçte biri zamanında yapmak * , genel bilgileri alıp arasını doldurmak ve kotalara uydurmaktır. Anket hazırlayanlar ömrü boyunca hiç anket yapmadığı için bir anketten gerekli tüm bilgileri almaya çalışır, dar kotalar verilir. Anketörlerde işi kılıfına uydurmak zorunda kalır. Uçuş anket * bu yüzden ortaya çıkar. Hane anketinde 20-25 yaş arası boşanmış çalışan çocuksuz kadın bulmanızı istedikleri sürece de uçuş anket olacaktır.Ayrıca sigorta, yemek ve yol parası tamamen şansa kalmıştır. insanlar tarafından boş gezenin boş kalfası muamelesi görmek, ezici bakışlara maruz kalmak, pazarlamacı,kötü niyetli sanılmak işin bir parçasıdır.
Süpervizör* de dertlidir. Kotaları dağıtmak, verilen kısa sürede anketleri yaptırtmak, uçuşları fark etmek onun görevidir. Merkezle anketör arasında kalır.
Her zaman böyle kötü değildir. Süpermarket müşteri memnuniyeti anketleri ve üniversite öğrencilerine yapılan anketler hem eğlencelidir hem de öğrenciler halden anlarlar. Ayrıca erken kalkma ve mesaiye kalma derdi yoktur.
Kazanılan para azminize göre ayda 1000 TL'ye kadar çıksa da dezavantajları yüzünden uzun süre yapılamayacak olan meslektir.
acıdığım insan grubu. yok lan yaptıkları işten dolayı acımıyorum adamlara bir yerde geçim derdi ne yapacaksın işte. ama arkadaş bu insanlar bahtsızlığın kitabını yazıyorlar resmen. ulan ne zaman bir caddede görsem pardon bir dakikanızı alabilir miyim deseler insanlar iplemeden geçip gidiyor yanlarından, adamları ciddiye alan yok lan resmen. bir insan bu işi yaparken hiç mi bir sözlük yazarına denk gelmez. yeminle anket var deseler koşarak gelir bu herifler ama yok işte lan yok valla bu adamlar hiç bir sözlük yazarına gel kardeş anket yapıyoruz, bize bir dakikanızı ayırır mısınız demiyorlar. ulan çöle düşüp kutup ayısıyla karşılaşan bedevi neyse anketörlerde aynı. gerçi bende ne diyorum kimsenin götünü bilgisayar başından kaldırıp dışarı çıktığı mı adam nerden karşılaşsın sözlük yazarıyla. netice hepimiz gözlüklü, şişman ergenleriz.

herhalde bu işi yapan güzel kadınların bir şansı oluyor sadece erkeklerin hiç şansı yok.
görsel
bu seçim ayagına gökkuşagının orda yapan genç çok yakışıklıydın lan sende.
bu arkadaşlardan birinin bana "salak" demişliği var. ilk olarak bu şahısla cevahir avmnin önünde karşılaştım. neyse durdurdu bir şekilde ben de azıcık dinledim. fakat sonra baya saçma bir şey olduğunu anlayınca "teşekkürler istemiyorum iyi günler" deyip gayet kibar bir şekilde yoluma devam etmeye yeltendim. fakat bariz bir şekilde arkamdan bir şeyler dediğini ve ofladığını da duydum. neyse ordan ben kıl kaptım zaten bu çocuğa. yaklaşık 1 hafta sonra da bu sefer yanımda bir arkadaşım varken rastladık yine aynı şahsa. yine bir şekilde durdurmayı başardı ve arkadaşım da yol falan soracak diye düşünürken tam dinleyecek gibi oldu çocuğu. ben de zaten önceden sinir olup hatırladığım için hemen arkadaşımın koluna girerek "hayır istemiyoruz" deyip arkadaşımı da çekerek yürümeye çalıştım. peki ne oldu bu 25 yaşlarında görünüp zeka seviyesi 5 olan arkadaş bana salak dedi. tabi o salak lafından sonra anında çirkef yüzüm ortaya çıktı ve baya bir şeyler saydırdım. neyse kısacası kendilerinden hiç hazzetmiyorum. artık kibar falan da davranmamaya karar verdim. en pis bakışımla bakıp başımı çeviriyorum.
anket yapan kişi. sözlükte de vardır
yapışkan tiplerdir. evet.
neden dilenci muamelesi gördüğünü anlamadığım kişiler. sonuçta onların yaptıkları anketler sayesinde daha iyi-kaliteli-beklentilerinizi karşılayan-fiyat segmenti ürünleri alıyorsunuz. onlara iyi davranın.
Anket yapan kişidir. Zor zanaat vesselam.
75 liraya 5 saat dolanacağına 200 liraya ev temizliğine gitmesi gereken kişidir.
yarın firmayla görüşmem var. haftasonu deneyeceğim bakalım nasıl bir işmiş? üniversite mezunu işsiz olarak kovalıyoruz. ne yapalım hayat.
Peltek bir kardeşimizin ankesör demeye çalışırken söylediği kelimedir.
güncel Önemli Başlıklar