bugün

eğitimde ingilizce dayatması

oof okurken sinirim bozuldu.

toplanın.

şimdi ekonomik güç, sömürgeler, siyasi üstünlükler derken geçen bin sene için de ingilizce dünyanın dili oldu.

burdaki esas mesele ingilizcenin eğitim ve bilimin de dili olması. bilgi küreseldir ve ortak bir havuzda toplanmak zorundadır ki bilgi pratiğe ya da daha fazla bilgiye yükselebilsin.

sen bi mühendis olarak türkçe türkçe diyebilirsin lakin almancan ya hele hele ingilizcen olmadan ne o bilgi havuzuna ulaşabilirsin ne de bilgini havuza dahil edebilirsin. eğer seni anlayan kimse yoksa istersen ölümsüzlüğü bul bunun bir değeri yoktur.

türk eğitim sisteminde atılan en mantıklı adımlardan biridir bu. üstelik ilerleme ve kalkınma için de ingilizce öğrenmeye mecburuz

ha sen diyorsan ben türkçe çay taşırım, harç kararım sana ve emeğine saygı duyarız. ama üretmek ve işe yarar olmak, öğrenmek istiyorsan ingilizce öğrenmek zorundasın. yaşadığın ülkenin neresi olduğu mühim değil bu noktada.

ingilizce öğrenince de milli değerlerinizi kaybetmezsiniz. bi türlü geçmedi şu toplumun bilgi ve bilim korkusu.