otobüs yolculuğu

mekani olmadigini dusunen bunye icin en guzel yolculuk cesididir, keske hic bitmese denilir. binis ani en nefret edilen andir, hele de on kapidan binilmisse. ayar oluyorum birader, butun otobus bakiyor, ne var olum, hic mi otobuse binen gormedin lan? her neyse efendim. binersiniz, cekilirsiniz kosenize. yaninizda baska birisi varsa davranislarinizla "hoca benden uzak dur, yalniz kalmak istiyorum bu sefer" mesaji verirsiniz. takim taklavati* hazirlayip cam kenarindaysaniz, baslarsiniz disariyi izlemeye. zaten koridor tarafindaysaniz gidin olun, niye bindiniz?

uzun olani makbuldur, mumkunse 3-4 gun surmelidir. oha diyeceksiniz, gelin sizi terminale gotureyim ben; 20 gun otobus yolculugu var buralarda. turkiye icin en ideal seyahat hedeleri ise soyle olabilir, "ne kadar uzak acaba?" diye paraya kiyip denemis biri olarak,

istanbul - van: 24 saatte gitmistim. van'in daglari tepeleri gorulmek, iran sinirina dil cikarmak, mahalle cocuklariyla kizkaciran patlatmak icin gidilebilir. en fazla 2 gun kalinmalidir. yer sorunu yoktur, en kaliteli otel koy evi gibidir ve ucuzdur. halki cok misafirperverdir, rastgele caldiginiz bir kapiyla 2 gun kalacak yer bulabilirsiniz zaten.

istanbul - adana: kebap yemek icin, adana'yi gormek icin tercih edilesi seyahattir. yillar once 15 saatte gitmistim, simdi daha hizlidir tabi otobusler.* adana iste, nesini anlatayim, gidip gorun yahu.

istanbul - trabzon: trabzon dedik ama, orta ve dogu karadeniz'deki herhangi bir yer olabilir. sahsen gitmedim fakat gitmeyi isterdim. karadeniz'in tum guzelliklerini gorup bir de uzerine gidis-donus en azindan 30 saat yol gitmek pek zevkli olacaktir.