bugün

ülkeniz için savaşır mısınız anketi

Lafla peynir gemisi yürümez diye güzel bir söz vardır. Tamda bu başlık için uygun sözdür. Savaşırım demek kolay ama gerçek bir savaş halinde bunun sadece lafta kalacağını düşünüyorum. Finlandiya ve türkiye savaş çıksa savaşırız demiş. Objektif olmak gerekirse ben finlerin ülkelerinde savaş çıksa kaçacaklarını düşünmezdim zaten. 1917-1918 yıllarında finlandiya iç savaşı sırasında ülkesini yalnız bırakmayam bir halk dahada savaştan korkmaz zaten. Nazilerin bile dize getiremediği sovyetleri finler dize getirmiştir. Savaşın bilançosunda 40000 insan hayatını kaybetmişti. Gelelim türklere bir başka savaşçı ırk. insan türklere hayranlık duymaktan kendini alamıyor açıkcası. Tarihi savaşlarla ve zaferlerle dolu bir millet. Avrupalılarda bile gizliden gizliye türklere karşı bir saygı vardı. Ama malesef geçmiş zaman ekleriyle konuşuyorum. Şuan ki türkiyenin o eski günleriyle pek ilgisi kalmadı. Entrynin başında dediğim söze geri gelirsek lafla peynir gemisi yürümez demiştik. Şuan türkiye için bu söz geçerli. Arap hayranlığı ve yalnış batılılaşma ile kim ne için savaştığını bilmezken, ben savaşırım diyen insanın sözünede çok güven olmuyor. Avrupada savaşmam demiş buda yalnış. istatistiği yapanlar avrupadaki milliyetçilik akımından habersiz sanırım.

Son olarak ufak bir sorum olacak görselin kaynağı neden yok ? avrupa çapında bir çalışma ise bu eğer.