bugün

ünlülerin tanrı için söyledikleri burda

tanrı yada allah, ingilizce " god " aynı şeyi tanımlar; aşağıdakilerin hepsi ingilizceden çeviridir ;

"sizin tanrınız buysa, pek de etkileyici değilmiş. çok fazla ruhsal sorunu var, kendini çok güvensiz hissediyor. yedi gün boyunca kendisine tapınmanızı istiyor. tutup hatalı insanlar yaratıyor, sonra da kendi hatası için onları suçluyor. kendisi, yüce varlık kavramı için oldukça kötü bir örnek." gene roddenberry

"gerçek, inanç gerektirmez. bilim adamları her cuma el ele tutuşup "evet, yerçekimi gerçek! inanacağım! güçlü olacağım! yukarı çıkan her şeyin aşağıya da ineceğine tüm kalbimle inanıyorum. amin!" diye şarkı söylemezler." dan barker

"iddia ediyorum hepimiz ateistiz. ben yalnızca, sizin inandıklarınızdan bir eksik tanrıya inanıyorum. siz ötekilerin inandığı tanrıları neden göz ardı ettiğinizi anladığınızda, benim de neden sizinkini göz ardı ettiğimi anlayacaksınız."stephen henry roberts

"birbirimizden nefret etmeye yetecek kadar dinimiz var, ama birbirimizi sevmeye yetecek kadar değil." jonathan swift

"din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli olarak görülür." seneca

"bir adama, bir ruhu olduğuna dair güvence verin ve onu bu hayattan sonra başına geleceklerle ilgili batıl öykülerle korkutun, işte balık oltaya takıldı, zihinsel bir köle avucunuzun içinde." theodore dreiser

"herhangi bir şeye inanan birisini ikna edemezsiniz, çünkü inançları kanıta değil, inanmaya duydukları köklü ihtiyaca dayanır." carl sagan

"içinde, konuşan hayvanların, büyücülerin, cadıların, yılanlara dönüşen sopaların, gökten düşen yiyeceklerin, suyun üstünde yürüyen insanların ve her türlü sihirli, tuhaf ve ilkel öykülerin yer aldığı bir kitaba inanıyorsunuz, sonra da bana, akıl sağlığın bozuk mu diyorsunuz?"dan barker

"çağdaş dünyanın bütün dinsel sorunlarının kaynağı, mekke de zamanında bir akıl hastanesinin bulunmayışıdır." havelock ellis

"insanlar kötülüğü hiçbir zaman, dini inançları uğruna yaptıkları zamanki kadar eksiksiz ve neşeli yapmazlar." blaise pascal

"bir felaketin ardından hayatta kalanlar için, şefkatli bir tanrı tarafından affedildiklerine, aynı tanrının beşiklerde bebekleri boğduğunu bile bile inanmanın ahlaki açıdan ne denli sorgulanabilir olduğunun yalnızca ateistler farkındadır." sam harris

"iyi okunduğunda incil ateizmin görüp görebileceği en iyi kitaptır." isaac asimov

"güneşe tapmak ibadet haline gelirse, ısı yasalarını araştırmanın da suç haline gelmesi kesindir." john morley

"inanmak istemiyorum, bilmek istiyorum." carl sagan

"11 eylül dehşetine, ateş topuna, korku patlamasına gözlerimi ilk çevirdiğim anda biliyordum. daha kimse bir şey söylemeden bunu kimin ya da neden yaptığını biliyordum. eski dostumuzu hemen tanıdım. dini hemen tanıdım." lorenzo albacete

" din, fakirlerin zenginleri öldürmesine engel olur. " napoleon bonaparte

"bazı zamanlarda, hepimizin bildiği gibi, mezhebin biri ortaya çıkıp dünyanın sonunun çok yakın olduğunu söyler. genellikle bazı küçük yanlış anlamalar ya da hatalı hesaplar yüzünden aslında sonu gelen o mezhep olur. " gilbert keith chesterton

"buradayız çünkü sıradışı bir balık topluluğu, karada yaşayan hayvanların ayaklarına dönüşecek özel bir yüzgeç anatomisine sahipti; çünkü dünya, buzul çağı boyunca asla tamamen donmadı; çünkü afrika'da bundan bir milyon yıl önce ortaya çıkan küçük ve narin bir tür, bugüne kadar ne yapıp edip canlı kalmayı başardı. daha "yüce" bir yanıt için yanıp tutuşuyor olabiliriz, ama ne yazık ki yok." stephen jay gould

"bir tenyanın bakış açısından yaklaşırsak, insanlık tanrı tarafından tenyaların iştahını doyurmak için yaratılmıştır." edward abbey

" kilise yerkürenin düz olduğunu söylüyor, ama ben yuvarlak olduğunu biliyorum, çünkü ay'daki gölgesini görüyorum ve gölgelere kiliseden daha çok güveniyorum." ferdinand macellan

"şehitlik, bir insanın herhangi bir yeteneği olmadan şöhret olmasının tek yoludur." bernard shaw

"her mezhep hakikatin kendi egemenliği altında olduğunu ve bundan farklı düşünenlerin de yanlış yolda olduklarını zanneder. sisli bir havada yolculuk yapan bir adam gibi, yolda onun biraz önünde olanları sisin içinde kaybolmuş olarak görür, elbette arkasındakileri, sağında ve solunda olanlar da dahil; ancak ona yakınlaştıkça her şey berraklaşır. aslına bakarsanız, o da en az ötekiler kadar sisin içindedir." benjamın franklın

"bir çağa ait din, bir sonraki çağ için edebi eğlencedir." ralph waldo emerson