bugün

fikri doğrulamada mantık felsefenin yetersizliği

ilk defa doğru bir şey duydum hayret doğrusu. evet dediğin gibi cahilim; hiçbir şey bilmiyorum, hiçbir şey bilemem ve hiçbir şeyde bilmek istemiyorum. ve senden farklı olarak bir şey bildiğimi iddiada etmiyorum

ayrıca newton ile einstein arasında sadece 200 yıl var lakin fizik anlayışları birbirinden tamamen farklı. dolayısıyla bir 200 sene sonra bugün ki fizik kurallarının değişmesi son derece yüksek ihtimaldir. bu hep böyle devam edecek. gerçeklik dediğimiz şeyin özünde değişim ve yenilenme yoktur. örneğin taş bir katı cisimdir bu dünyada da böyledir marsta da. böyle sağlam bir gerçek ortaya atamazken kalkıp bilimi hakikat yolculuğunda rehber edinmek ancak 20li yaşlarında, ön plana çıkmaya çalışan ve farklılaşma adına saçmalayan bir ergenin tutumu olur. bilim yadsınamaz ama her şeyin tek ölçütü de olamaz. bir bilim adamı evreni incelerken acaba ben metafizik yanılgıları nasıl ortaya çıkarabilirim ya da dinlere nasıl saldırırım diye düşünmez. bilimin, bilim adamının işi bu değildir. bilimle ilgileneceksen bunu ideoloji haline getirip fanatizmin girdaplarına kapılma.

o kadar uzun yazılarının derin yaraların ve eksikliklerin tezahürü olduğunu biliyorum ve daha fazla yormayacağım seni. haklısın.

haklısın ve artık yat yoksa bu körlük ve din düşmanlığı kalp krizi geçirmene neden olacak mazallah * hayır ve dua ile...