bugün

dağdaki çobanla benim oyum bir mi

senin oyuna sokayım şeklinde cevap verilmesi gerekilen saçmalıktır. o çoban diye küçümsediğin insan şans eseri o köyde, şans eseri o ailede dünyaya geldi. yoksul doğmayı ve çoban olmayı o seçmedi. önüne katalog koyup seçim yaptırmadılar yani. sen çok daha iyi şartlarda doğmuş ve hayatını en ufak bir zorluk görmeden geçirmişsin. sonra çıkıp yavşak yavşak ''ikimizin oyu bir mi'' diyorsun, evet bir sayın amınakoduğum. senin, çobanın, bakkalın, dilencinin, köylünün kısacası herkesin oyu bir. insanları seçim şansları olmadığı konularda eleştirmekten nasıl utanmıyoruz beynim almıyor. kimse okumamayı kendi istemedi, cahil kalmayı seçmedi. bunu söylemekle ''ben engelli değilim yürüyemeyen bir insanın, yolları benim kadar kullanma hakkı yoktur'' demekten ne farkı var allahınızı severseniz?
ayrıca dağdaki çobana gidersen seninle çayını, yemeğini hatta evini paylaşır. o insanları ötekileştirmeyi küçümsemeyi bilmez. ama bazı altın semerli eşekler sadece iki okul okudular diye insanların seçme hakları üzerinde bile yorum yapma haddini kendinde buluyor. acıyorum sizlere. son olarak bence de sizlerle bir çobanın oyu bir olmamalı. çobanın bir oyu sizin gibi eşeklerin 3 oyuna eşit olmalı.
oh be rahatladım sonunda.