bugün

tarihi gerçekler

araştırınca çokça buluna bilecek gerceklerdir. Mesela çok abartılan halife ömer.
Bilindiği gibi Hendek savaşından bir yıl sonra Kabe'yi ziyarete karar veren Allah Resûlü, bin beş yüz kadar kişiyle birlikte Mekke'ye gitmek üzere yola çıkarlar. Mekkelilerle savaş düşünülmediğinden, Müslümanlar sadece yanlarına kurbanlık develerini katarlar ve yolculuk için gerekli olan birer kılıçtan başka silâh almazlar. ibn Sa'd, Tabakat, c. 2, s. 95.islâm tarihinde Hudeybiye barışı (628) ile sonuçlanacak olan bu seferden telaşa kapılan Mekkeli müşrikler, Müslümanları Mekke'ye sokmamaya karar verdiler. Bu gelişme üzerine Allah Resûlü, Kureyşlilere, savaş için değil, "umre" yapmak için sefere çıktıklarını bildirmek üzere, Ömer b. Hattab'ı çağırdı ve Mekke'ye elçi olarak gitmesini emretti. Ancak Ömer b. Hattab, Hz. Peygamber'in elçilik görevini reddederek şöyle dedi: "Ya Resûlullah! Ben kendim için Kureyşlilerden korkuyorum. Mekke'de Beni Adiy b. Ka'b kabilesinden olup da beni koruyacak herhangi bir kimse yok. Kureyş ise benim onlara karşı olan katılığımı biliyor". Siret-i ibn Hişam, c. 3, s. 432, Taberi, Tarih'ül Ümem, c. 2, s. 121, Beyhaki, Delail'ün-Nübûvve, c. 4, s. 133, 1. bsk., D.K. ilmiye, Beyrut-1985, ibn Kesir, El-Bidaye, c. 4, s. 288, Diyarbekrî, Tarih'ül Hamis, c. 2, s. 20, imam Halebi, Es-Siret'ül Halebiye, c. 3, s. 16.
güncel Önemli Başlıklar