bugün

türk insanının ezikliği batılılaşma çabasındandır

türk insanın ezikliği batılaşma çabasından hareketle; aslında bunu osmanlının son dönemi ile cumhuriyetin ilk yıllarında güdülen politikalarla açıklamak bence daha uygun. bilindiği üzere osmanlının çöküşü ve akabinde vatanın işgalinden sonra bir milli mücadele ruhu ortaya çıktı. ben bu ruhu öz be öz türk- islam ruhu ile açıklıyorum. nitekim bu kutsal ruh ve mücadelesi meyvesini verdi ve yeni cumhuriyet kuruldu. fakat işler değişti sonra. bu cumhuriyeti yönetmekle yetkili bir kısım zümre ki -bunlara ittihat ve terakkiciler diyebiliriz- bu millet ve kültürün hiç te alışık olmadığı bir kültür ve düzeni bu millete dikte etmeye başladı. bu yeni ve düzende asıl unsur tamamiyle osmanlı kültür ve mirasını ve islamı unsurunu bu yapının dışında tutmaktı. aslında elbette bir yeniliğe ihtiyaç duyuluyordu fakat ani yıkım ve dikte politikası tam tersi sonuç verdi. burda batılılaşmayı kötülemiyorum. batılılaşma adı altında harf inkılabından tutun türk dil kurumu, türk tarih kurumu politikaları ile daha bir çok bir köklü değişiklikler yapıldı. çünki yönetimin batılılaşmaktan anladığı bu kadar dar bir perspektiften ibaretti. velhasıl harf inkılabı ile yeni bir dil hayatımıza giriyor, eskiye ait kültür adına ne var ise yok ediliyodu. yani bir gecede bu ülke vatandaşları üzerine tabiri caizse reset atılıyordu. ben bunun adını bir gecede cahilleşme olarak tanımlıyorum. batılılaşma adına bu hareket bence ezikliği doğurmaktan başka bir sonuç doğuramazdı. dil kavramının insan kültüre ve sosyal hayatına etkisi öyle bir kaç kelime ile ifade edilemez. sadece dil ile de açıklamak doğru değil. bilinçli ve istenerek böyle ezik bir toplum yaratılmak istendi ve başarıya ulaşıldı kuşkusuz.