bugün

5 ağustos 2013 ergenekon davası hükümleri

Sıradan vatandaş olan beni rahatsız eden kararlar olmuştur.
Yorumlarıma başlamadan önce şunu belirtmek isterim. Gerçekten suça bulaşan insanların cezalandırılmasına itirazım olmaz. Suçu darbe olur başka bir şey olur o önemli değil. Yargılama hızlı ve adil olması , delillerin kanunlara uygun toplanmış, gerçek ve sağlam olması esas alınmalıdır. itirazlar da bu noktada başlar.
Dava ile ilgili pek çok hukuk ihlali oldu.Örneğin,
- Bitme aşamasına gelen danıştay saldırısı davası, Ergenekon ile birleştirildi.
- ilker Başbuğ genelkurmay başkanı iken başlayan davanın ortalarında ilker Başbuğ davaya dahil edildi.
-Sahte deliller ortaya çıktı,pek çok delil toplama talebi, toplanan delillerin gerçek olup olmadığını araştırma talebi reddedildi.
-Işık Koşaner gibi getirilen kişilerin dinlenme talepleri reddedildi.
-Sanık ve avukatların savunma esnasında söyledikleri sözler için davalar açıldı. Bu durum sıkıyönetim mahkemelerinde dahi olmamıştır.
- Telefon konuşmaları niyet okumalarla insanlar aynı örgüt üyesi olmakla itham edildi.
-Gizli tanık uygulaması tamamen yanlış uygulandı. Gizli tanıkların yorumları ve medyadan duyduklarını beyan ettikleri sözler kullanıldı. Gizli tanıkların bazısı açık tanık olarak da dinlendi.
-Tuncay Özkan CHP'yi ele geçirme suçuyla itham edildi ama kendisi CHP üyesi bile değil.
-Ergenekon'un kasası olmakla itham edilen Kuddisi Okkır öldüğünde ailesi cenazeyi Edirne'den istanbul'a getirmek için belediyeden yardım istedi.
-Mustafa Balbay Cumhuriyet gazetesine bomba attırmakla itham edildi.
-Mütalaa da örgüt bulundu ama hangi dayanakla bulunduğu yazılmadı.

Şu sorulara da cevap bulunamadı
-Susurluk davası ile ilgili yazdıkları sebebiyle arası açık olan ibrahim Şahin ve Tuncay Özkan yanlarına Doğu Perinçek ve Veli Küçük'ü de alıp nasıl örgüt kurdular?
-3 gazeteci 3 emekli asker, 2 eski rektör 30 el bombası ile nasıl darbe yapacaklardı?
-ilker Başbuğ darbe yapacak olsa ordunun başındayken yapmaz mıydı?
güncel Önemli Başlıklar