bugün

ders veren hikayeler

zamanin birinde yasli bir adam kizinin birine asik oldugunu gorur, oglanda kiza asiktir lakin ne hikmatse bi turlu kizi istemeye gelmez oglan tarafi.
gunler haftalar gecer kizin babasi huzursuz olur, kizinin adi cikar diye telas yapar. bir gun pazarda oglanin babasini gorur;
-efendi, bizim cocuklarin durumlarini biliyosun niye istemeye gelmiyosunuz.
eger ciddi deilseniz soyleyin bu isi bitirelim.
+simdi sen diyosunki sizin oglan bizim kizi siksin oylemi?
adam sasirir boyle bisey beklemiyordur, sinirden oracikta adami bogazlamak ister ama kizinin buna dayanamayip hayatina son vermesinden korkar.

-efendi sen ne bicim konusuyosun yakisiyomu sana akraba olacaz bide adetince gelin isteyin yoksa bu is biter!
+tamam kizma madem oyle diyosun gelip isteriz bu aksam.

kiz istenir dugun yapilir hayat normale doner aradan 1,2 hafta gecer baba kizinin huzursuz oldugunu gorur ve sorar;
-kizim kocanla memnunmusun, araniz nasil.
+babcigim kocami cok seviyorum ama daha ayni yatakta yatmadik.
baba sasirir, nasil olur diye dusunur.bir kac gun sonra yine pazarda dunuru gorur.
-yahu efendi senin oglan benim kizla ayri yatiyorlarmis. bi meselemi var?
+vallaha dunur soylerim birlikte yatsinlar.

bikac hafta sonra kiz yine baba evine gelir ama yine huzursuzdur.baba yine sorar kiz ayni yatakta yatiyoruz ama sirti bana donuk yatiyor der.
baba ya sabir diyerek solugu dunurun yaninda alir

-yahu dunur senin oglan bizim kiza sirti donuk yatiyormus.
+olur dunur soylerim yuzunu donsun.

neyse yine bikac hafta sonra kiz yine gelir artik kizinda canina tak etmistir ama kocasini sevdigi icin ayrilmak istemez. kiz yuz yuze yatiyoruz ama daha elini bile surmedi der.
baba yine guc bela gider dunure;
-dunur senin oglan bizim kiza elini surmemis daha.
+olur dunur soylerim elini sursun.

yine gunler gecer bi gun kiz aglamakli gelir, baba sorar kavga mi ettiniz? hayir geceleri yatakta elimi tutup sabaha kadar baska bisey yapmadan yatiyor, dayanamayacagim artik.
babanin kafaya dank etmistir.gider bulur dunuru;
-yahu sen ne keci inatli biri ciktin,
soyle sizin oglana bizim kizi siksin.
+ya dunur zamaninda dedigimde olduruyodun. haklimiymisim.